Lomnici megregulázná a sajtót

Az igazságszolgáltatás szereplőit nem védik jogszabályok a sajtó támadásaival szemben – fejtette ki Lomnici Zoltán tegnap Debrecenben a Jog médiája – a média joga című tanácskozáson. A Legfelsőbb Bíróság elnöke ezért szigorúbb jogi szabályozást sürgetett. A konferencián nem derült ki, hogy melyik cikk, interjú „verte ki a biztosítékot” a bíráknál, egyedül Bánáti János ügyvéd volt hajlandó erre válaszolni, aki a konzervatív médiát sejtette a háttérben. Kondorosi Ferenc igazságügyi államtitkár bejelentette: a kormány haladéktalanul beterjeszti a parlamentnek a bírák nyilatkozattételi jogát tiltó jogszabály eltörlését.

2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a konferencián kifejtette: a média nem helyezheti nyomás alá az ítélkezést. Emlékeztetett: a közelmúltban volt olyan sajtótermék, amely lefasisztázta az igazságszolgáltatást. Úgy fogalmazott: az európai irányelvek szerint van lehetőség az ítéletek szakszerű és megalapozott kritikájára, ám a bírák, ügyészek, rendőrök pocskondiázása, illetve az igazságszolgáltatás lejáratása megengedhetetlen. Bejelentette: a Legfelsőbb Bíróságnál kezdeményezte annak vizsgálatát, hogy a polgári jog keretei között milyen lehetőség van a bírák védelmére. Megjegyezte, van olyan európai ország, ahol a bírák sértegetése, sajtó általi nyomás alá helyezése büntetőjogi kategória.
Emlékezetes: Ujkéri Csaba, a Somogy Megyei Bíróság elnöke a Nemzetközi Bírói Egyesületek néhány hete Spanyolországban tartott tanácskozásán arról panaszkodott, Magyarországon megszaporodtak a bírákat ért támadások a média részéről, és ez sértő a bírákra nézve.
Nem Kendére haragszanak?
Arra a kérdésünkre, hogy milyen konkrét esetek kapcsán alakult ki az igazságszolgáltatás szereplőiben az a meggyőződés, hogy a sajtó presszionálni kívánja ezt az államhatalmi ágat, Lomnici Zoltán nem válaszolt, Bánáti János, az Ügyvédi Kamara elnöke viszont az ügy konkrét szereplőinek megnevezése nélkül két példát is hozott. A gyakorló ügyvéd szerint annak az újságírónak az eljárása „verte ki a biztosítékot”, aki a legfőbb ügyészt azzal gyanúsította meg, hogy elérte: egy bizonyos illetővel szemben ne folytassanak le eljárást. (Alighanem ezzel konzervatív újságírók közelmúltbeli kritikáira célzott az ügyvéd, amelyeket azért fogalmaztak meg, mert a Legfőbb Ügyészség váratlanul visszalépett a kormányfő vállalkozása ellen indított polgári pertől.) Hasonlónak mondta azt az esetet, amikor egy bírót vádolt meg a sajtó azzal, hogy pártutasítást hajtott végre. Megkérdeztük: Kende Péter baloldali közíró könyve, amelyben konkrét esetekre hivatkozva, közjogi méltóságokat sem kímélve kritizálja a magyar igazságszolgáltatást, nem tartozik-e abba a kategóriába, ami „kiveri a biztosítékot”? Kovács Tamás legfőbb ügyész ilyen minőségében nem, a Magyar Jogász Szövetség alelnökeként viszont válaszolt. Kifejtette: a konferencián a média és jog kapcsolata volt a téma, s ehhez Kende Péter könyvének semmi köze.
Simlis ügyek
A konferencia keretében szervezett kerekasztal-beszélgetésen az erre felkért újságírók egyebek mellett felvetették a 90 évre titkosított dokumentumok kérdését, amelyeket „simlis ügyek elkenéseként értékeltek”. Példaként említették a székesfehérvári maffiapert, ahol ügyész és rendőr is volt a vádlottak között, illetve az olajszőkítési ügyeket, amelyekről tíz-tizenkét év elteltével sem tud semmit a közvélemény. Sérelmezték továbbá, hogy a szeptember 18-i rendőri fellépés áldozatai vallomásának igazságtartalmát nem sikerült a rendőrség segítségével ellenőrizni, mint ahogy közérdekű adatként nem sikerült megszerezni a most lemondott egészségügyi miniszter szekszárdi orvosi működése kapcsán készült jegyzőkönyveket. Erről az újságírók úgy vélekedtek, hogy nem az ügyekkel foglalkozás, illetve az érintettek megnevezése ingatja meg a közvélemény bizalmát az igazságszolgáltatásban, hanem a titkolózás és a hatalmi arrogancia. Ennek kapcsán az igazságszolgáltatók kifejtették: a titkosításokat maguk is sokallják. Lomnici Zoltán elmondta: kezdeményezte a parlament elnökénél, hogy legalább a titkosítás indoklása legyen nyilvános. Az adatvédelmi törvényről egyértelműen az a vélemény alakult ki, hogy oktalanul akadályozza a sajtó működését.
Bene: Nem lehetünk büszkék
A rendőrség szeptember 18., illetve október 23-i fellépésének jogszerűségét és szakszerűségét, a tájékoztatás valósághűségét firtató kérdésekre Bene László országos rendőrfőkapitány úgy nyilatkozott: az akkor tanúsított magatartásra sem a rendőrök, sem a demonstrálók nem lehetnek büszkék. Kifejtette: a hibák, mulasztások okainak, felelőseinek kiderítésére több vizsgálat is indult, s az ezek által kiderítettek miatt a fegyelmi eljárások most is folynak. A rendőrség és a politika kapcsolatáról úgy nyilatkozott: „Mi nem vagyunk politikai szervezet, de velünk politizálnak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.