Modern rabszolgaság Angliában

Anglia idén ünnepli a rabszolga-kereskedelem betiltásának kétszázadik évfordulóját. Napjaink modern rabszolgái már nem Afrikából, hanem az Európai Unió közelmúltban belépett tagállamaiból kerülnek ki.

Jotischky László
2007. 04. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(London)
William Wilberforce alsóházi képviselő éveken át tartó, szívós munkájának eredménye volt a kétszáz évvel ezelőtti tiltó parlamenti döntés. Ezért ironikus, hogy most éppen a nagy reformer egykori választókerülete, Hull észak-angliai kikötő került egy ezzel kapcsolatos vizsgálat fókuszába.
A BBC televízió két esti műsorában közölte hónapokon át folytatott kutatásának megdöbbentő eredményeit. A műsorok főszereplője Audrius Lelkaitis litván újságíró, aki a brit adó felkérésére hónapokra elvállalta a vendégmunkás háládatlan szerepét. Kiderült, hogy Litvániában – és több más kelet-európai EU-tagállamban – olyan ügynökségek működnek, amelyek jó pénzért munkát ajánlanak álláskeresőknek Angliában. A legtöbb jelentkező csak kölcsönből tudja kifizetni a díjat, amely Litvániában például háromhavi keresetnek felel meg. Lelkaitis két ügynökségnek összesen 340 fontot (több mint 120 ezer forintot) fizetett a közvetítésért. Amikor Hullba érkezett, kiderült, hogy két cég nem is tud róla, s reménye sincs az azonnali elhelyezkedésre. Végül egy Focus nevű vállalathoz irányították, amely külföldi munkások toborzásával foglalkozik.
A Focus heti ötven font ellenében elszállásolta egy használaton kívüli gazdasági épületben, ahol tizenkettedmagával egy rosszul szellőztetett, bűzlő teremben kellett aludnia. A hálóterem sokszor angolul sem tudó lakói férfiak és nők voltak minden elkülönítés nélkül. A munkát egyik napról a másikra osztották ki, a vendégmunkások néha csak késő éjjel tudták meg, fognak-e dolgozni másnap, és mi lesz a munkájuk. Lelkaitisnek két hétig kellett dolgoznia, míg először fizettek neki. Akkor 120 ledolgozott óra után 47 fontot kapott az első héten végzett 20 óráért – az ötvenfontnyi házbér levonása után. Ez messze elmarad a brit törvények által megszabott minimális órabértől.
Grahame Maxwell rendőrfőkapitány-helyettes, az embercsempészeti hivatal projektigazgatója kertelés nélkül modern rabszolgaságnak nevezi a lelkiismeretlen – és sok esetben illegálisan működő – közvetítők tevékenységét. Az ügyben hivatalos vizsgálat indult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.