(London)
William Wilberforce alsóházi képviselő éveken át tartó, szívós munkájának eredménye volt a kétszáz évvel ezelőtti tiltó parlamenti döntés. Ezért ironikus, hogy most éppen a nagy reformer egykori választókerülete, Hull észak-angliai kikötő került egy ezzel kapcsolatos vizsgálat fókuszába.
A BBC televízió két esti műsorában közölte hónapokon át folytatott kutatásának megdöbbentő eredményeit. A műsorok főszereplője Audrius Lelkaitis litván újságíró, aki a brit adó felkérésére hónapokra elvállalta a vendégmunkás háládatlan szerepét. Kiderült, hogy Litvániában – és több más kelet-európai EU-tagállamban – olyan ügynökségek működnek, amelyek jó pénzért munkát ajánlanak álláskeresőknek Angliában. A legtöbb jelentkező csak kölcsönből tudja kifizetni a díjat, amely Litvániában például háromhavi keresetnek felel meg. Lelkaitis két ügynökségnek összesen 340 fontot (több mint 120 ezer forintot) fizetett a közvetítésért. Amikor Hullba érkezett, kiderült, hogy két cég nem is tud róla, s reménye sincs az azonnali elhelyezkedésre. Végül egy Focus nevű vállalathoz irányították, amely külföldi munkások toborzásával foglalkozik.
A Focus heti ötven font ellenében elszállásolta egy használaton kívüli gazdasági épületben, ahol tizenkettedmagával egy rosszul szellőztetett, bűzlő teremben kellett aludnia. A hálóterem sokszor angolul sem tudó lakói férfiak és nők voltak minden elkülönítés nélkül. A munkát egyik napról a másikra osztották ki, a vendégmunkások néha csak késő éjjel tudták meg, fognak-e dolgozni másnap, és mi lesz a munkájuk. Lelkaitisnek két hétig kellett dolgoznia, míg először fizettek neki. Akkor 120 ledolgozott óra után 47 fontot kapott az első héten végzett 20 óráért – az ötvenfontnyi házbér levonása után. Ez messze elmarad a brit törvények által megszabott minimális órabértől.
Grahame Maxwell rendőrfőkapitány-helyettes, az embercsempészeti hivatal projektigazgatója kertelés nélkül modern rabszolgaságnak nevezi a lelkiismeretlen – és sok esetben illegálisan működő – közvetítők tevékenységét. Az ügyben hivatalos vizsgálat indult.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt