Kínos fotók tömkelegét lehet az interneten letölteni a milliárdos csempészet miatt gyanúba került Egymásért Egy-másért Alapítvány honlapjáról, de innen az is kiderül, hogy nem akárkik a kiemelten közhasznú nemzetközi alapítvány kurátorai és munkatársai. Ezek alapján kijelenthető: a Nemzetbiztonsági Hivatal volt és jelenlegi munkatársai döntik el, hogy az alapítvány kit, mikor és mennyivel támogat.
A „cég” jelenleg is aktív főosztályvezetője, Gyarmati György az egyik kurátor. Róla azt érdemes tudni, hogy annak a főosztálynak a vezetője, amely nemrégiben két ügynököt küldött lapunk munkatársának lakására, miután Szilvásy György kancelláriaminiszter építkezéséről gyűjtöttek anyagot. Gyarmatinak NBH-s engedélye van arra, hogy magánemberként kurátori tevékenységet lásson el az alapítványban. A főtiszt volt főnöke, az NBH első főigazgatója, a tavaly elhunyt Nagy Lajos is a kurátorok között szerepel.
*
De a „cég” egykori jogásza, a ma már nyugdíjas Simon Ibolya viszi az alapítvány ügyes-bajos dolgait a bíróságon. Simon saját bevallása szerint még vissza-visszadolgozik volt munkáltatójának.
Az NBH jelenlegi főigazgatója, Galambos Lajos is kérdéses viszonyt ápolt az alapítvánnyal, habár a polgári titkosszolgálatok illetékesének közlése szerint nincs kapcsolat a vezérőrnagy és a szervezet között. Ennek ellentmond, hogy Galambos és családja részt vett az alapítvány tavaly szilveszteri, a fővárosi Sofitel szállóban megrendezett zártkörű, csaknem 500 fős exkluzív partiján is, igaz, az illetékes szerint magánemberként. Aztán idén is feltűnt a főigazgató az egyik alapítványi rendezvényen. Március 15-én a jótékonysági szervezet a BM-kórház dolgozóit jutalmazta meg. Az Egymásért honlapján szereplő képek és szövegek tanúsága szerint a rendezvényen Galambos mellett a fegyveres testületek vezetőinek színe-java is megjelent.
A közhasznú társaság internetes portálján még egy másik érdekesség is arról tanúskodik, hogy nem minden alap nélkül állítható: összefonódás van az NBH és az alapítvány között. A szervezet munkatársai közé tartozik Szilvásy Péter grafológus is. A férfi a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter, Szilvásy György testvére, aki a társaság egyik programjában, a tehetséges gyermekek kiválasztásában segít. Mindezek fényében Simon Ibolya lapunk kérdésére az válaszolta: nincs összefüggés a nemzetbiztonsági munka és az alapítvány céljai és működése között, hiszen mindenki magánemberként ügyködik.
Az Egymásért Egy-másért Alapítvány és a Herba cégcsoport jogi képviselői egyébként tegnapi sajtótájékoztatójukon utasították vissza a VPOP gyanúsításait. Simon Ibolya a kuratórium képviselőjeként megdöbbenését fejezte ki a szerinte képtelen vádak kapcsán. Állította: semmiféle csempészetről nincs tudomása. Értesülései szerint a vámeljárás tavaly szeptemberben indult az alapítvánnyal szemben, de azóta nem kaptak arról határozatot, hogy tartoznak-e valamivel. Ugyan decemberben egy bizonyos kávészállítmánnyal összefüggésben keletkezett némi adósságuk, de azt már kifizették. A kurátor szerint a VPOP eljárása tipikus magyar szokáson alapul: ami jól működik, azt szét kell verni! Simon kijelentette: a jó hírnévhez való jog megilleti őket, de ez a büntetőeljárás miatt nagy- mértékben csorbult. Ezért, ugyan munkájukat folytatni kívánják, az alapítvány jövője kétséges.
Radács Gyula, a letartóztatott elnök, Földesi-Szabó László védője szerint nem megalapozott a VPOP gyanúja. Ennek ellenére védence vallomást tett és elmondta, hogy nincs köze a távol-keleti áru jogellenes értékesítéséhez. Ugyanis az abból befolyt összeg az alapítvány anyagi alapjának megteremtésére szolgált, ez a tevékenység pedig törvényes – vélekedett az ügyvéd. Azt is felrótta a nyomozó hatóságnak, hogy nem árulják el, milyen bizonyítékok alapján gyanúsítják Földesi-Szabót. Az ügyészség az előzetes letartóztatásról szóló tárgyaláson indítványában csak annyit közölt, hogy nyílttá tett titkos információk, tanúkihallgatások és egyéb bizonyítékok szólnak védence ellen. Sáros Péter, a Herba cégcsoport négy munkatársának védője is úgy vélekedett, hogy a gyanúsítás alapvető hibáktól hemzseg. Nem tudták meg ugyanis, hogy az áru ki által került forgalomba. A Herba cégcsoport gazdasági ügyeit vivő jogász, Szőke András szerint a társaság ingyen értékesítette az alapítványhoz érkező adományokat, tehát anyagi haszna nem származott az ügyletekből. Nehéz helyzetbe került a cég, mivel bankszámláit zárolták, iratait lefoglalták, szállításait akadályozzák. A 250 főt foglalkoztató cégcsoport nehezen kezeli a büntetőeljárásból származó bizalomvesztést – fejtette ki az ügyvéd.
Ismeretes: a múlt hét végén előzetes letartóztatásba került a Mehmet Károly hazahozatalát segítő Egymásért Egy-másért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Földesi-Szabó László, illetve a Herba cégcsoport további öt munkatársa. A vám- és pénzügyőrség szerint a kiemelten közhasznúnak minősített szervezet segítséget nyújtott egy részvénytársaságnak, hogy 1,4 milliárd forint értékű élelmiszersegélyt kereskedelmi forgalomban értékesítsenek. Az eddigi adatok szerint az érintett vállalkozást és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör 2004 óta ötvenkilenc esetben hozott jogellenesen forgalomba élelmiszereket belföldön. A megközelítőleg 1,4 milliárd
forint értékű termék többsége a Távol-Keletről származott. Azt a látszatot keltették a vámhatóság előtt, hogy a 8500 tonna árut a külföldi szállító ellenszolgáltatás nélkül, segélyszállítmányként engedte át az alapítványnak. Így vám- és áfamentesen vámkezelték. Ezeket a termékeket azonban az alapítvány nem vette át, hanem több magyarországi üzletláncnak értékesítették. Az ily módon meg nem fizetett vám, illetve áfa összege 1,22 milliárd forint.
Orbán Viktor ismerteti a budapesti csúcs eredményeit - élőben az Origón