Szerdán őrizetbe vettek egy vámügyintézőt a Vám-és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) munkatársai, aki az adatok szerint segédkezett az Egymásért Egy-Másért Alapítvány és a Herba cégcsoport milliárdos csempészetében – értesült a Magyar Nemzet a VPOP rendészeti főigazgatójától, Bencze Józseftől. A nőt a nyomozó hatóság gyanúsítottként hallgatta ki.
Az alapítvány kurátorai között a Nemzetbiztonsági Hivatal volt és jelenlegi munkatársai is megtalálhatók. Egyikük, a még aktív állományban lévő Gyarmati György, a polgári titkosszolgálatok illetékese szerint engedéllyel vesz részt a szervezet munkájában. A kiemelten közhasznú társaságnál vállalt feladatokat a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter, Szilvásy György grafológus testvére, Szilvásy Péter is. A szintén nemzetbiztonsági, illetve rendőrségi múltú elnököt, Földesi-Szabó Lászlót – aki Mehmet Károly hazahozatalával vált ismertté – múlt héten helyezték előzetes letartóztatásba a Herba cégcsoport öt vezetőjével és munkatársával együtt. A VPOP gyanúja szerint a szervezet segítséget nyújtott kiemelt támogatójának, a Herba Rt.-nek, hogy 2004-től ötvenkilenc esetben 1,4 milliárd forint értékű, Távol-Keletről származó adományként elkönyvelt élelmiszert kereskedelmi forgalomban értékesítsenek. A szervezet és a cégcsoport jogi képviselői szerdai sajtótájékoztatójukon utasították vissza a VPOP gyanúsításait. Simon Ibolya – az NBH nyugdíjas jogásza – a kuratórium képviselőjeként állította: semmiféle csempészetről nincs tudomása.
A polgári titkosszolgálatok illetékese lapunk érdeklődésére elmondta, hogy az ügyben nem indítottak belső vizsgálatot. Ellenben a Fővárosi Főügyészség szóvivője, Morvai Attila megkeresésünkre elmondta, hogy az alapítvány működését a hatóság magánjogi osztálya jelenleg is vizsgálja. Igaz, nem a büntetőügy miatt indult az elszámoltatás, hanem a rendes, évente elvégzett törvényességi felügyeletet látja el a vádhatóság. Az eredményre még várni kell, hiszen a vizsgálat folyamatban van – közölte Morvai.
A VPOP rendészeti főigazgatója, Bencze József egy tegnapi sajtóbeszélgetésen az üggyel összefüggésben elmondta: az Európai Gazdasági Közösség vámmentességgel foglalkozó rendelete szerint az állami vagy jótékonysági szervezetek által importált alapvető szükségleti cikkek, amelyeket a rászorulók között ingyen szétosztanak, vámmentesek. Ugyancsak vámmentesek azok az áruk, amelyeket egy unión kívüli szervezet vagy személy ingyen, kereskedelmi szándék nélkül küldött az érintett szervezet részére, és azt alkalmi jótékony célú rendezvényen értékesítik és a pénzt fordítják jótékonysági célra – idézte a szabályozást Bencze. Hangsúlyozta: minden más esetben, például az áru átruházásakor, kölcsön- vagy bérbeadásakor, az illetékes hatóságokat értesíteni kell. Ha olyan szervezetnek adják át az árut, amelyik ugyancsak vámmentességet élvez, akkor a mentesség továbbra is fennáll. Ha nem, akkor az importvámokat meg kell fizetni érte.
Orbán Viktor ismerteti a budapesti csúcs eredményeit - élőben az Origón