Patthelyzet a móri ügyben

Őszre napolták el a móri, nyolc halálos áldozattal végződött bankrablás elkövetésével vádolt Hajdú László perét tegnap a Fővárosi Bíróságon. Nem érkezett meg ugyanis több szakértői vélemény, illetve a tanúk beidézése még folyamatban van. A móri ügy új fejleményeiről a bíróságon szó sem volt.

2007. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangszakértő nyilatkozott az öt évvel ezelőtti, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás elkövetésével vádolt Hajdú László büntetőperében tegnap a Fővárosi Bíróságon. A Magyar Rádió hangrestauráló csoportja vezetőjének, Fényes Péter igazságügyi hangszakértőnek arra kellett választ adnia, hogy Hajdú László beszélt-e a zárkalehallgatáskor készített felvétel egyik vitatott részén. A szakértő nem tudott objektív véleményt alkotni a kérdésről. Mint mondta, a hagyományos vizsgálati módszerekkel képtelenség megállapítani, hogy ki beszél a rossz minőségű, rövid felvételen.
A szakértő mindössze negyedórás nyilatkozata után a bíróság „mindenki által ismert okokra” hivatkozva őszre napolta a tárgyalást. A hallgatóság azt hihette, hogy a móri ügy új nyomozásának eredményeiről van szó. Később kiderült, hogy két tanú poligráfos vizsgálatára, illetve a meg nem hallgatott szemtanúk jelentkezésére vár a bíróság.
Ismert: a zálogházi rablássorozat egyik vádlottja, G. László, illetve a szlovák állampolgárságú, gazdasági büntetőügyei miatt eljárás alatt álló, azóta hazájába kiadott Borisz S. már többször alkut ajánlott a hatóságoknak. Azt állították, hogy ismerik a móri bankrablás igazi tetteseit. Ezt tanúként is elmondták tavaly a Fővárosi Bíróságon. Cserébe a 25 millió forintos vérdíjat, szabadságukat és biztonságuk szavatolását kérték. Vallomásukban a bűncselekmény indítékát orosz üzleti érdekekkel magyarázták. Kijelentették: a nyolcas gyilkossággal megvádolt Hajdú Lászlónak és a bankrablás miatt életfogytiglanra ítélt Kaiser Edének nincs köze a bűncselekményhez. Azonban egy későbbi tárgyaláson a bíró felolvasott egy jegyzőkönyvet, amely szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) munkatársa tavaly november 29-én meghallgatta a két tanút. Bár ismét az orosz maffiát emlegették, de már nem zárták ki Kaisert és Hajdút a lehetséges tettesek közül. A Fővárosi Bíróság tanácselnöke új bizonyítékként értékelte ezt, mivel eltérést látott a tanúk korábbi, illetve a novemberi nyilatkozata között. Így szavahihetőségük ellenőrzésére elrendelte a tanúk poligráfos vizsgálatát. Mindketten vállalták a hazugságvizsgálatot, s G. Lászlóé már el is készült. A szlovák férfit azonban időközben kiadták hazájának, így a főügyészség jogsegély keretében próbálja teljesíteni a bíróság kérését. Ha bebizonyosodik, hogy igazat mondanak, akkor a tanácselnök pótnyomozásra utasíthatja a rendőrséget.
A Fővárosi Főügyészség a megismételt elsőfokú eljárásban Hajdú Lászlót vádolja a móri mészárlás elkövetésével. A társának tartott Kaiser Edét a bankrablásban való részvételéért tavaly tényleges életfogytiglani fegyházra ítélték. Februárban azonban a Nemzeti Nyomozó Iroda bejelentette: két tatabányai férfit gyanúsítanak a móri bankrablás elkövetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.