Sokat foglalkoztatott terrorelhárítók

A Nemzetbiztonsági Hivatal embereinek akkor van a legtöbb feladatuk, amikor izraeli vagy muzulmán védett személyek jelennek meg magyarországi rendezvényeken. A nemzetbiztonsági védelem költségei titkosak.

2007. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csoportosan megjelentek az országgyűlési és az önkormányzati választások idején szervezett eseményeken, nagygyűléseken a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) munkatársai. A tömegeket vonzó rendezvényeken általában egy meghatározott biztonsági zónán belül tevékenykedtek, szorosan együttműködve a rendőrséggel vagy a gyűlést biztosító őrző-védő társaságok embereivel.
A tavalyi országgyűlési választás eseményeinek ellenőrzésén túl azonban számos olyan rendezvényt is biztosítaniuk kellett a titkosszolgálat embereinek, amelyeken feltételezhető volt terrorcselekmény elkövetése, és többször koordinációs bizottság ült össze a katonai és polgári nemzetbiztonsági szervezetek, a határőrség és a rendőrség részvételével.
Nagy készültséggel védték a szolgálatok például azt a rendezvényt, amelyet Izrael Állam függetlenségének napja néven rendeztek meg a liberális Bozóki András által kinevezett Hegyi Árpád Jutocsa vezette Magyar Állami Operaházban május 2-án, majd a Millenáris Parkban május 21-én. A programokon részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a kormány több tagja, a hazánkba akkreditált nagykövetek és zsidó egyházi vezetők társaságában.
*
Közvetlenül ezek után, 2006. május 21–23. között az Európai Adóigazgatások Szervezete tartott közgyűlést Budapesten, amely szintén kiemelt védelmet igényelt.
Nem kevés munkát adott a terrorelhárítóknak az sem, hogy Izrael állam budapesti nagykövete számos közéleti személyiség társaságában megjelent a Forma–1-es Magyar Nagydíjon augusztusban.
Izgalom jutott 2006. november 19-re is, amikor az „Élet menete” Alapítvány szervezésében jótékonysági koncerttel egybekötött fogadást tartottak a Dohány utcai zsinagógában. Az NBH természetesen itt is számos munkatársával volt jelen, és a résztvevők között a rendvédelmi szervekkel együttműködve védeniük kellett többek között a Magyar Tudományos Akadémia elnökét, a köztársasági elnököt, az Országgyűlés elnökét, a miniszterelnököt, a Legfelsőbb Bíróság, az Állami Számvevőszék és az Alkotmánybíróság elnökét, több minisztert és államtitkárt, volt állam- és kormányfőket, valamint számos nagykövetet is.
A nemzetbiztonságnak ki kellett vonulnia a hetven százalékban muzulmán Albán Köztársaság elnökének 2006. június 14–15-i magyarországi programjaira is. A védett személynek többek között akkor kellett gondoskodni a biztonságáról, amikor a Szent György téren fogadták, majd a Parlamentben találkozott a miniszterelnökkel, másnap pedig Demszky Gábor főpolgármesterrel folytatott megbeszélést.
Az NBH kiemelt feladatokat kapott 2006. július 25–26-án is, amikor hivatalos látogatáson Magyarországon járt a Török Köztársaság elnöke. Az államfő tárgyalást folytatott a Sándor-palotában, majd a Parlamentben, a Hősök terén és a Rákoskeresztúri új köztemetőben pedig koszorúzáson vett részt.
Terrorelhárítók védték azt a fogadást is, amelyet a török nagykövetség tartott 2006. október 26-án, a Török Köztársaság kikiáltásának 83. évfordulója alkalmából a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár dísztermében. A rendezvényre ugyanis több, kiemelten terrorérzékeny kategóriába tartozó állam nagykövete, a Magyarországra akkreditált diplomáciai testületek tagjai, attasék, továbbá közéleti és politikai személyiségek kaptak meghívást. A rendezvények nemzetbiztonsági biztosítására elköltött pénzek mennyiségét nem tudhattuk meg, mert az nem nyilvános adatnak számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.