A vártnál kisebb a lassulás

Komoly mértékben meghaladja a várakozásokat az első negyedéves hazai GDP-növekedés. A naptári hatás kiszűrésével kiigazított index szerint az első három hónapban három százalékot tett ki a növekedés – a kiigazítás nélkül 2,9 százalékot –, miközben a várakozások konszenzusa 2,3-2,5 százalék volt, de a borúlátóbbak a két százalék alatti dinamikát is lehetségesnek tartották.

Munkatársunktól
2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak találgatni lehet a részletes adatok ismeretének hiányában, hogy mi okozta a várakozásokat jelentősen meghaladó növekedést. Az biztosra vehető, hogy az export igen jelentős részben járult hozzá a jó adathoz, s az is valószínű, hogy az ipar hozzáadott érték alapon sokkal kedvezőbb eredményt produkált, mint amit a havi kibocsátási adatok sugalltak – írta a Portfolio.hu szakportál. Továbbra sem valószínű, hogy a vállalati beruházások erősítették volna a GDP-t, hiszen a felmérések szerint igen gyenge a kapacitásbővítő hajlandóság a piacon. Az első negyedéves adatok megerősítik azt a nézetet, amely szerint a költségvetésben szereplő 2,2 százalékos éves GDP-növekedési előrejelzést az idén meghaladhatja majd a tényleges lendület, vélhetőleg 2,5-3 százalék körül lehet majd.
Mindemellett tény, hogy tíz éve nem növekedett olyan lassú ütemben a magyar gazdaság, mint az idei év első negyedében. A hazai gazdaság lefékeződését a megszorítások rossz szerkezete eredményezte.
A Takarékbank a gazdaság további fékeződését azzal indokolja, hogy a csökkenő feldolgozóipari beruházások miatt várhatóan megtorpan az ipar, egyes egészségügyi intézmények bezárása és összevonása következtében jelentősen viszszaesik az egészségügy teljesítménye, míg a harmadik negyedévtől az oktatási intézmények összevonása lesz negatív hatással a GDP-re. A pénzintézet előrejelzése szerint a lomha gazdasági növekedés következtében hazánk felzárkózási folyamata lelassul, miközben a térség többi országa gyorsabb bővüléssel hamarabb érheti el az EU átlagát, azaz az újonnan csatlakozott államok többsége előbb-utóbb megelőzi hazánkat az egy főre jutó GDP tekintetében. Ahhoz, hogy a kiigazítások jóval kisebb növekedési áldozattal járjanak, a Takarékbank szerint az állami kiadások erőteljes csökkentésére lenne szükség.
Hasonló prognózist adott a távirati irodának Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője, aki úgy vélte: várhatóan fennmarad a gazdasági növekedés lassuló trendje, s bár a szolgáltatások és a beruházások alakulása még nem ismeretes, az ipar erőteljes lassulása már nyilvánvaló. A lakossági fogyasztás visszaesése az elemző szerint nem olyan jelentős, mint amire a piac számított. Ezt támasztja alá az OTP negyedéves gyorsjelentése, amelyben nyoma sincs a fogyasztási hitelek drámai visszaesésének.
Eközben tegnap számos más versenytársunk is közzétette növekedési adatait. A szlovák gazdaság 8,9 százalékos bővülést produkált, ami a legmagasabbnak számít a régióban. A balti államok is gyorsan fejlődnek: a litván gazdaság 6,7, a lett pedig 10,7 százalékkal növekedett. Csehországban az elemzők 5,5 százalék körüli, Lengyelországban pedig hétszázalékos növekedést várnak. A 27 tagú EU gazdasága 3,2 százalékkal bővült.

Visszaesett a belföldi értékesítés. Az ipari termelés márciusban 4,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest – tette közzé tegnap a KSH. Az ipari export ugyan 12,2 százalékkal bővült, az ipar belföldi értékesítése azonban 3,5 százalékkal csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.