Aki fizet, azt gyorsan megoperálják

Vizsgálatot folytat az Egészségbiztosítási Felügyelet a várólisták ügyében, mert kiderült: egyes kórházakban hamarabb megoperálnak valakit, ha fizet. A Fidesz szerint az egyre hosszabb várakozási idő miatt óriási korrupció kezd kialakulni az ágazatban, s kezd szétválni az egészségügy gazdag- és szegényellátásra.

2007. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyre hosszabb várólisták miatt már most kezd szétválni az egészségügy gazdag- és szegényellátásra – jelentette ki Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa tegnapi sajtótájékoztatóján. Az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint az egészségügyből történt pénzkivonás oda vezetett, hogy az intézményeknek elfogy a teljesítménykeretük a hónap közepére, és a beteget várólistára teszik. Azt viszont megoperálják, aki fizetni tud. Ez azt jelenti, hogy akinek van pénze, az meggyógyul, akinek nincs, az be sem jut az intézményekbe, vagy végtelenül hosszú várólistára kerül – mondta Mikola István.
*
Ez a helyzet óriási korrupciót indított el az ágazatban. A folyamat tragikus, és „nem merem azt mondani, hogy ez nem tudatosan történik” – szögezte le. A fideszes politikus az interneten elérhető várólisták közül kettőt emelt ki. Eszerint egy 2007. május 19-én csípőprotézis beültetésére jelentkezett beteget 2008 első negyedévére jegyezték elő, míg egy gerincműtétre jelentkezett páciens csak 2010 második negyedévére kapott időpontot.
Sürgősen tenni kell valamit, mert anarchia bontakozik ki az ellátásban, szétesőben van az egészségügy, a kormány és az egészségügyi miniszter is konok eltökéltséggel viszik tovább az úgynevezett reformot – fogalmazott Mikola. Úgy vélte, ebben a káoszban új rendet kell teremteni, a Fidesz szerint önálló nemzeti egészségbiztosítót kell létrehozni. Az erről szóló törvényjavaslat hamarosan elkészül.
Az Egészségbiztosítási Felügyelet vizsgálja a várólisták ügyét – mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Mint mondta, tisztázni kell, hogy az intézmények miként láthatnak el fizetős betegeket a kórház személyzetével, infrastruktúrájával, műszereivel, s eközben garantálni kell azt is, hogy ugyanazt az ellátást ne számlázhassa ki a tb-nek és a betegnek is. A magánbetegek miatt nem érheti hátrány a várólistán lévőket – szögezte le.
Lapunk azon felvetésére, miszerint nemcsak az említettek szerint, magánbetegként lehet gyorsabb ellátáshoz jutni, hanem pénzért „sürgősnek átminősített” tb-finanszírozott páciensként is, Horváth Ágnes úgy felelt: ilyen esetekben is a felügyelet indíthat vizsgálatot. A szaktárca vezetője elmondta azt is, hogy noha januártól kötelezően várólistát kellene vezetniük a kórházaknak, ezt az intézményeknek csak a negyede teszi meg. Az Egészségbiztosítási Felügyelet bejelentés alapján vizsgálhatja a várólisták meglétét, s annak hiányáért bírságot is kiszabhat – fogalmazott Horváth, hozzátéve, hogy átfogó ellenőrzést egyelőre nem terveznek.
Hangsúlyozta, több intézmény is azzal magyarázta a várólista hiányát, hogy nagyon bonyolult annak vezetése és nyilvánossá tétele. Ezért a minisztérium háttérintézménye, az Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet számítógépes programot dolgozott ki, s azt ingyenesen az intézmények rendelkezésére bocsátja. A betegek az interneten keresztül egy saját azonosító segítségével nézhetik meg, hogy helyezésük hogyan változik, s várhatóan mikor kerülnek sorra. Arra a kérdésre, hogy miként tájékozódhat az, akinek nincs internete, Horváth azt felelte, hogy szinte minden településen működik úgynevezett teleház.
Kiderült az is, hogy jelenleg még nem egyértelmű, egy-egy beavatkozásnál milyen hosszú az a várakozási idő, amelynél a pácienseket már várólistára kell tenni. A jogszabály ugyanis csak azt mondja ki, hogy „ha indokolt”. A szaktárca azonban törvénymódosítást kezdeményez, amelyben egyértelművé tennék, hogy akkor kell várólistát működtetni, ha egy beavatkozásra 30 napnál többet kell várni. Horváth Ágnes ehhez annyit tett hozzá: noha jelenleg még nem pontos a meghatározás, de az biztos, hogy ha valakinek a műtétjét csak jövő évben tudják elvégezni, abban az esetben kellene várólistát alkalmazni.

Illegalitás, lelketlenség. Törvénytelenül működnek a fővárosi kórházak az intézmények és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) közötti érvénytelen szerződések miatt – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján a Fidesz–KDNP szövetség fővárosi vezetője és az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagja. „A fővárosi kórházak (…) jogi értelemben illegálisan működnek” – fogalmazott Tarlós István, a Fidesz–KDNP fővárosi frakciószövetségének elnöke, aki Pesti Imrével, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes tagjával közös tájékoztatóján arról is beszélt, hogy „teljes a fejetlenség” több budapesti kórház ügyével kapcsolatban mind a lakosság, mind pedig a szakma körében. A fővárosi ellenzék vezére szerint például az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet „szétverése rendkívüli lelketlenségről” is tanúskodik. Tarlós István hozzátette: azt javasolják a fővárosnak, hogy mielőbb vegyék le a napirendről a budapesti kórházak átszervezését és bezárását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.