Azonnali segélyt várnak a gazdák

Hektáronként százezer forint azonnali gyorssegélyt és a Magyar Nemzeti Földalapból tavaly gabonaintervencióra felhasznált 25 milliárd forint kasszába történő behelyezését és ebből a fagykárt szenvedett gyümölcsültetvény-tulajdonosok kárenyhítését kérik a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdák. Információink szerint a kormány akár a katasztrófaalapot is megnyithatja.

2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma tárgyal a kormány arról, hogy milyen segítséget adhat a fagykárt szenvedett gazdáknak. A kabinet terveiről hivatalosan még semmit sem tudni, lapunk értesülése szerint azonban nem elképzelhetetlen, hogy végül megnyitják a katasztrófaalapot. Ez jelentős előrelépés lenne ahhoz képest, hogy a kormány korábban elutasította a gazdák kérdését, mely szerint egyes országrészeket a fagy miatt katasztrófasújtott területté kellene nyilvánítani.
A leginkább érintett megyék egyike Szabolcs-Szatmár-Bereg. Jakab Ferenc, a Magosz megyei elnöke szerint a megyében mintegy 22,5 ezer hektárnyi almaültetvény és 5 ezer hektárnyi meggy van, amelyek más csonthéjas és héjas gyümölcsültetvényekkel együtt mintegy 90 százalékos fagykárt szenvedtek. Tilki Attila a legsúlyosabb károkat elszenvedett csengeri térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, elégtelen csak beszélni a kárenyhítésről, sürgősen forrásokat kell találni a gazdák megsegítésére, s ennek legkézenfekvőbb forrása a Nemzeti Földalap lehet. Az idei forrásokból ugyanis tavaly gabonaintervencióra 25 milliárd forintot felhasználtak, ám a kifizetéseknek már régen meg kellett térülni, hiszen a raktárak üresek: a világgazdasági konjunktúrát kihasználva, az abban intervencióval felvásárolt terményt már jó áron értékesítették.
Amint az a tájékoztatón elhangzott, az áprilisi és májusi fagyok miatt 40-50 milliárd forintnyi kár keletkezett az ültetvényekben. Az intenzív művelésű almások esetében az emiatt keletkezett extra művelési költség 800 ezer, a kevésbé intenzív művelésűeknél 500 ezer forint. A tájékoztató résztvevői elégedetlenségüket fejezték ki a miatt a kiszivárogtatott információ miatt, hogy Gráf József a mai kormányülésen olyan hatpontos javaslatcsomaggal akar előállni, amiben az azonnali gyorssegély nem szerepel, a kárenyhítési törvény módosítása és a nemzeti kárenyhítési alap feltöltése azonban igen. Ez utóbbi ellen az a kifogásuk, hogy az új törvénymódosítás átfutása lassú, a források egyelőre bizonytalanok, a gazdáknak viszont azonnali segítségre van szükségük.
Budai Gyula bejelentette, május 23-án Baktalórántházára várják Gráf Józsefet, hogy érdemi választ kapjanak, mikor milyen kárenyhítésre számíthatnak a kormányzattól.

Bajban a szőlősgazdák is. Az e hónap eleji fagyok mintegy kétmilliárd forintos kárt okoztak Magyarországon a szőlőültetvényekben – jelentette ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Horváth Csaba a távirati irodának nyilatkozva közölte, hogy a kárfelmérés eredményéről már a múlt héten tájékoztatták a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot. Eszerint teljesen megsemmisült a termés valamivel több mint 2000 hektárnyi szőlőültetvényen. Itt a fagykár mértéke elérte a 80-100 százalékot. Ezeken a területeken a gazdálkodók nem számíthatnak semmiféle termésre. Azonban ilyenkor is el kell végezniük az úgynevezett fenntartó művelést, ami egy hektáron mintegy 200 ezer forintba kerül.
A fagy leginkább az Alföldön, a kunsági borvidéken pusztított. Itt 1400 hektárnyi szőlő szenvedett teljes fagykárt. A tokaji borvidéken 330 hektáron semmisítette meg a fagy a termést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.