Ma tárgyal a kormány arról, hogy milyen segítséget adhat a fagykárt szenvedett gazdáknak. A kabinet terveiről hivatalosan még semmit sem tudni, lapunk értesülése szerint azonban nem elképzelhetetlen, hogy végül megnyitják a katasztrófaalapot. Ez jelentős előrelépés lenne ahhoz képest, hogy a kormány korábban elutasította a gazdák kérdését, mely szerint egyes országrészeket a fagy miatt katasztrófasújtott területté kellene nyilvánítani.
A leginkább érintett megyék egyike Szabolcs-Szatmár-Bereg. Jakab Ferenc, a Magosz megyei elnöke szerint a megyében mintegy 22,5 ezer hektárnyi almaültetvény és 5 ezer hektárnyi meggy van, amelyek más csonthéjas és héjas gyümölcsültetvényekkel együtt mintegy 90 százalékos fagykárt szenvedtek. Tilki Attila a legsúlyosabb károkat elszenvedett csengeri térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, elégtelen csak beszélni a kárenyhítésről, sürgősen forrásokat kell találni a gazdák megsegítésére, s ennek legkézenfekvőbb forrása a Nemzeti Földalap lehet. Az idei forrásokból ugyanis tavaly gabonaintervencióra 25 milliárd forintot felhasználtak, ám a kifizetéseknek már régen meg kellett térülni, hiszen a raktárak üresek: a világgazdasági konjunktúrát kihasználva, az abban intervencióval felvásárolt terményt már jó áron értékesítették.
Amint az a tájékoztatón elhangzott, az áprilisi és májusi fagyok miatt 40-50 milliárd forintnyi kár keletkezett az ültetvényekben. Az intenzív művelésű almások esetében az emiatt keletkezett extra művelési költség 800 ezer, a kevésbé intenzív művelésűeknél 500 ezer forint. A tájékoztató résztvevői elégedetlenségüket fejezték ki a miatt a kiszivárogtatott információ miatt, hogy Gráf József a mai kormányülésen olyan hatpontos javaslatcsomaggal akar előállni, amiben az azonnali gyorssegély nem szerepel, a kárenyhítési törvény módosítása és a nemzeti kárenyhítési alap feltöltése azonban igen. Ez utóbbi ellen az a kifogásuk, hogy az új törvénymódosítás átfutása lassú, a források egyelőre bizonytalanok, a gazdáknak viszont azonnali segítségre van szükségük.
Budai Gyula bejelentette, május 23-án Baktalórántházára várják Gráf Józsefet, hogy érdemi választ kapjanak, mikor milyen kárenyhítésre számíthatnak a kormányzattól.
Bajban a szőlősgazdák is. Az e hónap eleji fagyok mintegy kétmilliárd forintos kárt okoztak Magyarországon a szőlőültetvényekben – jelentette ki a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára. Horváth Csaba a távirati irodának nyilatkozva közölte, hogy a kárfelmérés eredményéről már a múlt héten tájékoztatták a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot. Eszerint teljesen megsemmisült a termés valamivel több mint 2000 hektárnyi szőlőültetvényen. Itt a fagykár mértéke elérte a 80-100 százalékot. Ezeken a területeken a gazdálkodók nem számíthatnak semmiféle termésre. Azonban ilyenkor is el kell végezniük az úgynevezett fenntartó művelést, ami egy hektáron mintegy 200 ezer forintba kerül.
A fagy leginkább az Alföldön, a kunsági borvidéken pusztított. Itt 1400 hektárnyi szőlő szenvedett teljes fagykárt. A tokaji borvidéken 330 hektáron semmisítette meg a fagy a termést.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat