Semmiféle bűncselekményt nem követtek el az Egymásért Egy-Másért Alapítvány képviselői, ezért visszautasítják a „minden alapot nélkülöző, valótlan, emberi méltóságot semmibe vevő rágalmakat”, amelyek miatt pereket indítanak – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Simon Ibolya, a kiemelten közhasznú alapítvány megbízott kuratóriumi elnöke. Közölte, azt az alapítványt érte támadás, amely a „leginkább méltatlan” erre, mivel tagjai „hazájukat 20–30 éve becsülettel és tisztességgel szolgáló személyek”. Visszautasította, hogy bármi közük lenne a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz (NBH) vagy a Szilvásy famíliához, noha azt elismerte, hogy korábban ő maga is nemzetbiztonsági szolgálatot látott el, jelenleg pedig megbízási szerződése van az NBH-val. Simon Ibolya közölte: „pletykaszinten hallott róla”, hogy a szerződést felbontották, de hivatalosan erről nem értesítették.
Értesülésünk szerint a Nemzetbiztonsági Irodán várhatóan már a hét végén lezárul az a Szilvásy György kancelláriaminiszter által elrendelt vizsgálat, amelynek feladata tisztázni a kapcsolatot az alapítvány csempészettel gyanúsított vezetői és az NBH volt, illetve ma is aktív dolgozói között. Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője a Népszabadságnak elismerte: vizsgálják azt is, hogy az NBH vagy egyes munkatársai próbálták-e befolyásolni, lassítani a vámhivatal nyomozását az alapítvány csempészettel és adócsalással gyanúsított elnöke és társai ügyében.
Ismert, csempészet és adócsalás gyanúja miatt az alapítvány és a vele kapcsolatban álló Herba cégcsoport hét tagját tartóztatták le a közelmúltban, köztük az Egymásért kuratóriumi elnökét, Földesi-Szabó Lászlót.
Az Egymásért kuratóriumában korábban megfordult Gyarmati György NBH-s főosztályvezető, a szervezet munkatársai között pedig felbukkan a kancelláriaminiszter testvére, Szilvásy Péter grafológus is. Simon Ibolya elmondta, szakmai okokból esett a választás Szilvásy Péterre, nem pedig a családneve miatt. (Az alapítvány történetében a miniszter másik testvérének neve is felbukkant: Szilvásy István annak a BM Központi Kórháznak a főorvos igazgatója, amellyel az alapítvány nevében Földesi-Szabó László idén hatmillió forintos megállapodást kötött.)
Radács Gyula, az alapítvány jelenleg is előzetes letartóztatásban lévő kuratóriumi elnökének ügyvédje vitatta, hogy a meg nem fizetett áfa és vám értéke 1,22 milliárd forint lenne. Szerinte ez az összeg csupán 236 millió forint, amelynek többszörösét zárolták számláikról. Sáros Péter, a Herba-csoport ügyvédje tagadta, hogy valótlan nyilatkozatot tettek volna a vámhatóságnak, mivel a vámoltatás nem is az ő feladatuk volt, ráadásul a büntetőeljárás során be sem mutatták nekik ezt a szerinte nem is létező nyilatkozatot. A Herba másik jogi képviselője, Szőke András azt mondta: semmilyen előnyük nem származott az ügyletekből, ezért a csempészésnek sem lett volna semmi értelme. Az ügyvéd sérelmezte, hogy a lefoglalt iratok és a zárolt számlák miatt negyven napja működésképtelenek, és ez milliárdos kárt okozott nekik. Szőke András nem volt hajlandó válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy ő maga más, hasonló jellegű ügyben volt-e már gyanúsított.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!