Egymásért: a hazát szolgálták becsülettel?

Értetlenül áll az ellene folyó büntetőeljárás előtt az Egymásért Egy-Másért Alapítvány, amelynek megbízott kuratóriumi elnöke, Simon Ibolya tegnap bejelentette: pereket indítanak a szabálysértő vámhatározatok és a róluk megjelent valótlan állítások miatt. Úgy tudjuk, még a hét végén lezárul a Szilvásy György által elrendelt vizsgálat a Nemzetbiztonsági Irodán a milliárdos kárt okozó csempészügyben.

2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semmiféle bűncselekményt nem követtek el az Egymásért Egy-Másért Alapítvány képviselői, ezért visszautasítják a „minden alapot nélkülöző, valótlan, emberi méltóságot semmibe vevő rágalmakat”, amelyek miatt pereket indítanak – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Simon Ibolya, a kiemelten közhasznú alapítvány megbízott kuratóriumi elnöke. Közölte, azt az alapítványt érte támadás, amely a „leginkább méltatlan” erre, mivel tagjai „hazájukat 20–30 éve becsülettel és tisztességgel szolgáló személyek”. Visszautasította, hogy bármi közük lenne a Nemzetbiztonsági Hivatalhoz (NBH) vagy a Szilvásy famíliához, noha azt elismerte, hogy korábban ő maga is nemzetbiztonsági szolgálatot látott el, jelenleg pedig megbízási szerződése van az NBH-val. Simon Ibolya közölte: „pletykaszinten hallott róla”, hogy a szerződést felbontották, de hivatalosan erről nem értesítették.
Értesülésünk szerint a Nemzetbiztonsági Irodán várhatóan már a hét végén lezárul az a Szilvásy György kancelláriaminiszter által elrendelt vizsgálat, amelynek feladata tisztázni a kapcsolatot az alapítvány csempészettel gyanúsított vezetői és az NBH volt, illetve ma is aktív dolgozói között. Buzálné Szabó Mária, a Nemzetbiztonsági Iroda vezetője a Népszabadságnak elismerte: vizsgálják azt is, hogy az NBH vagy egyes munkatársai próbálták-e befolyásolni, lassítani a vámhivatal nyomozását az alapítvány csempészettel és adócsalással gyanúsított elnöke és társai ügyében.
Ismert, csempészet és adócsalás gyanúja miatt az alapítvány és a vele kapcsolatban álló Herba cégcsoport hét tagját tartóztatták le a közelmúltban, köztük az Egymásért kuratóriumi elnökét, Földesi-Szabó Lászlót.
Az Egymásért kuratóriumában korábban megfordult Gyarmati György NBH-s főosztályvezető, a szervezet munkatársai között pedig felbukkan a kancelláriaminiszter testvére, Szilvásy Péter grafológus is. Simon Ibolya elmondta, szakmai okokból esett a választás Szilvásy Péterre, nem pedig a családneve miatt. (Az alapítvány történetében a miniszter másik testvérének neve is felbukkant: Szilvásy István annak a BM Központi Kórháznak a főorvos igazgatója, amellyel az alapítvány nevében Földesi-Szabó László idén hatmillió forintos megállapodást kötött.)
Radács Gyula, az alapítvány jelenleg is előzetes letartóztatásban lévő kuratóriumi elnökének ügyvédje vitatta, hogy a meg nem fizetett áfa és vám értéke 1,22 milliárd forint lenne. Szerinte ez az összeg csupán 236 millió forint, amelynek többszörösét zárolták számláikról. Sáros Péter, a Herba-csoport ügyvédje tagadta, hogy valótlan nyilatkozatot tettek volna a vámhatóságnak, mivel a vámoltatás nem is az ő feladatuk volt, ráadásul a büntetőeljárás során be sem mutatták nekik ezt a szerinte nem is létező nyilatkozatot. A Herba másik jogi képviselője, Szőke András azt mondta: semmilyen előnyük nem származott az ügyletekből, ezért a csempészésnek sem lett volna semmi értelme. Az ügyvéd sérelmezte, hogy a lefoglalt iratok és a zárolt számlák miatt negyven napja működésképtelenek, és ez milliárdos kárt okozott nekik. Szőke András nem volt hajlandó válaszolni arra az újságírói kérdésre, hogy ő maga más, hasonló jellegű ügyben volt-e már gyanúsított.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.