Eljárás a Rába-szennyező ellen

Eljárás indult az ellen a bőrgyár ellen, amely a zöldek felmérései szerint a Rába szennyezésének fő okozója. A Greenpeace szerint azonban ez a lépés nem válthatja ki az azonnali intézkedéseket, új vízjogi engedélyt kell kiadni a cégnek, és rá kell szorítani a szennyezési határértékek betartására.

2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közigazgatási eljárást indított az ausztriai, stájerországi Feldbach járási elöljárósága a településen működő Boxmark bőrgyár ellen, amely a gyanú szerint a Rába folyó elszennyezésének fő felelőse – közölte a Die Presse című osztrák lap. Az újság beszámolt a Greenpeace előző napi grazi sajtótájékoztatójáról, amelyen a nemzetközi környezetvédő szervezet osztrák és magyar szekciója ismertette az általa megbízott laboratóriumok mérésének eredményeit. Ezek szerint a Feldbachban a Boxmark által a Rábába engedett ipari szennyvízben egyes vegyületek (pl. foszfor, vas, szerves halogénvegyületek, lipofil anyagok, naftalin-szulfonátok) az osztrák törvények által engedélyezett határértéket többszörösen meghaladják, a só koncentrációja pedig csaknem olyan magas, mint a tengervízé. A Greenpeace emellett kifogásolta az üzem törvényes státusát is, minthogy a gyár 1994-es vízjogi engedélye 1999-ben lejárt, és azóta az osztrák hatóságok nem döntöttek a Boxmark újabb engedélykérelméről.
A Boxmark a Presse szerint egyelőre nem nyilatkozik a Greenpeace mérési eredményeiről, azokat először meg akarja vizsgálni.
Az osztrák ORF rádió stájerországi regionális adásában csütörtökön nyilatkozott Joób Márk, a szentgotthárdi Pro Natura környezetvédő szervezet tagja, aki elmondta, hogy felszólították a magyar lakosságot, ne vásároljon semmilyen osztrák terméket, és különösképpen ne fogyasszon osztrák sört, amely „úgy habzik, mint a Rába”. A bojkottal is nyomást próbálnak gyakorolni az osztrák hatóságokra, hogy végre tegyenek valamit a szennyezés ellen. A környezetvédő azt is elmondta, hogy minél tovább halogatják a probléma megoldását, annál nagyobb lesz a feszültség a kétoldalú kapcsolatokban, amelyeket a Rába habzásának ügye szerinte már eddig is súlyosan károsított. Példaként említette a már megépült szentgotthárdi termálfürdő mellett tervezett hotel építésének elhalasztását.
Nemes Noémi, a Greenpeace kampányszervezője lapunknak úgy nyilatkozott: üdvözlik az osztrák hatóság lépését, de egy közigazgatási per évekig elhúzódhat, és addig a szennyező tovább szennyezhet. A zöldszervezet szerint az ilyen eljárás nem válthatja ki az azonnali intézkedéseket, új vízjogi engedélyt kell adni a bőrgyárnak, amely alapján be kell tartania a jelenleg érvényes határértékeket. A szervezet szerint ugyanis most a Boxmark egy évekkel ezelőtt lejárt engedély alapján működik. A Greenpeace követeli azt is, hogy Ausztria más európai országokhoz képest szabjon határértéket a kibocsátott szennyvizek maximális sótartalmára, a hatóságok pedig havonta végezzenek előre be nem jelentett vizsgálatokat, és mérjék fel azt is, hogy milyen mérgező hatások érvényesültek a Rábában – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.