Közigazgatási eljárást indított az ausztriai, stájerországi Feldbach járási elöljárósága a településen működő Boxmark bőrgyár ellen, amely a gyanú szerint a Rába folyó elszennyezésének fő felelőse – közölte a Die Presse című osztrák lap. Az újság beszámolt a Greenpeace előző napi grazi sajtótájékoztatójáról, amelyen a nemzetközi környezetvédő szervezet osztrák és magyar szekciója ismertette az általa megbízott laboratóriumok mérésének eredményeit. Ezek szerint a Feldbachban a Boxmark által a Rábába engedett ipari szennyvízben egyes vegyületek (pl. foszfor, vas, szerves halogénvegyületek, lipofil anyagok, naftalin-szulfonátok) az osztrák törvények által engedélyezett határértéket többszörösen meghaladják, a só koncentrációja pedig csaknem olyan magas, mint a tengervízé. A Greenpeace emellett kifogásolta az üzem törvényes státusát is, minthogy a gyár 1994-es vízjogi engedélye 1999-ben lejárt, és azóta az osztrák hatóságok nem döntöttek a Boxmark újabb engedélykérelméről.
A Boxmark a Presse szerint egyelőre nem nyilatkozik a Greenpeace mérési eredményeiről, azokat először meg akarja vizsgálni.
Az osztrák ORF rádió stájerországi regionális adásában csütörtökön nyilatkozott Joób Márk, a szentgotthárdi Pro Natura környezetvédő szervezet tagja, aki elmondta, hogy felszólították a magyar lakosságot, ne vásároljon semmilyen osztrák terméket, és különösképpen ne fogyasszon osztrák sört, amely „úgy habzik, mint a Rába”. A bojkottal is nyomást próbálnak gyakorolni az osztrák hatóságokra, hogy végre tegyenek valamit a szennyezés ellen. A környezetvédő azt is elmondta, hogy minél tovább halogatják a probléma megoldását, annál nagyobb lesz a feszültség a kétoldalú kapcsolatokban, amelyeket a Rába habzásának ügye szerinte már eddig is súlyosan károsított. Példaként említette a már megépült szentgotthárdi termálfürdő mellett tervezett hotel építésének elhalasztását.
Nemes Noémi, a Greenpeace kampányszervezője lapunknak úgy nyilatkozott: üdvözlik az osztrák hatóság lépését, de egy közigazgatási per évekig elhúzódhat, és addig a szennyező tovább szennyezhet. A zöldszervezet szerint az ilyen eljárás nem válthatja ki az azonnali intézkedéseket, új vízjogi engedélyt kell adni a bőrgyárnak, amely alapján be kell tartania a jelenleg érvényes határértékeket. A szervezet szerint ugyanis most a Boxmark egy évekkel ezelőtt lejárt engedély alapján működik. A Greenpeace követeli azt is, hogy Ausztria más európai országokhoz képest szabjon határértéket a kibocsátott szennyvizek maximális sótartalmára, a hatóságok pedig havonta végezzenek előre be nem jelentett vizsgálatokat, és mérjék fel azt is, hogy milyen mérgező hatások érvényesültek a Rábában – fűzte hozzá.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt