Vizsgálatot indított nemrég az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), mert a hivatalnak is feltűnt, hogy január 15-én papíron rendkívüli gyógyszerfogyás mutatkozott országszerte – közölte Molnár Barbara, az egészségbiztosító szóvivője, hozzátéve, hogy többek között azt ellenőrzik, hogy a gyógyszerfelírásokat megelőzte-e orvos– beteg találkozó.
Mint arról beszámoltunk: az OEP-nél szerdán a gyógyszergyártók is vizsgálatot kezdeményeztek, mert szerintük téves forgalmi adatok alapján akarnak velük „adót” fizettetni az államkasszába. Azt írtuk: a biztosító által közzétett adatok szerint ezen a napon 2,346 millió vényt váltottak be, miközben – a Magyar Gyógyszerészkamarától kapott információk szerint – ez téli hónapokban sem igen haladja meg a 700-800 ezret. A kamara számításai szerint az említett forgalom azt jelenti, hogy az ország összes patikájában, a nyitva tartás első percétől az utolsóig folyamatosan, körülbelül 30 másodpercenként beváltott valaki egy vényt. Ráadásul eközben vásároltak olyanok is, akik nem receptköteles medicináért mentek, ugyanakkor igaz az is, hogy sok helyen nemcsak egy kiszolgálópult működött.
Molnár Barbara hangsúlyozta: az OEP kizárólag a gyógyszerészektől kapott forgalmi adatokat tette közzé. Ha a patikusok úgy érzik, hogy ezek nem valósak, akkor jelentkezzenek és tisztázzák a helyzetet. Hozzátette: mielőtt a patikusoknak kifizetnék a tb-támogatásokat, minden esetben elvégzik az alapvető ellenőrzési folyamatot. Ezt ebben az esetben is megtették, most egy különvizsgálatot végeznek a rendkívüli forgalom miatt.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara alelnöke úgy nyilatkozott: minden egyes vénybeváltásról tételes és sokrétű adatot kell küldeniük az egészségbiztosítónak – amelyek valódiságát ott ellenőrzik is –, így a vitának ők nem részesei.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke azt közölte, hogy várják az OEP vizsgálatát, igaz, nem értik, hogy a hivatal ezt miért nem tette meg azelőtt, hogy közzétette a rendkívüli forgalmi adatot, amely a számukra előírt pénzbefizetés öszszegét is meghatározza. Hozzátette: remélik, hogy a vizsgálat kideríti, ki tévedett, azt ugyanis nem tudják elképzelni, hogy az adatok a valós forgalmat tükröznék, noha azzal tisztában vannak, hogy az év első hónapjában felvásárlás volt, hiszen január 16-tól lépett hatályba a jelentős térítésidíj-növekedés.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú