Füge

S Z Ó L Ó

2007. 05. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elég néhány apróság ahhoz, hogy az ember otthon érezze magát – még azokon a helyeken is, ahol igazán otthontalanok vagyunk. Nem kell több egy hóhérkardnál, egy buzogánynál meg egy pénzérménél. Mint a mesében. Abban az országban, ahol Petőfi- és Kossuth-szobrokat rugdosnak, ahol perrel fenyegetnek egy „önmegverő” magyar diáklányt, ahol minden követ megmozgatnak – vagy éppenséggel hagynak szétporladni –, amely egy hajdanvolt világra emlékeztet – nos, még ott is van remény az összetartozás ápolására.
Talán nem is kevés.
A „hosszú hétvégén” mi is felvonultunk: a Felvidékre, a kőhajításra-fényévnyire fekvő Gömörbe, hogy meglátogassuk a festői dombvidéken, a Vály-völgyi palóc szigeten élő barátainkat. Ők a semmiből, a semmi ágán igyekeznek fenntartani vakmerő vállalkozásukat: a szelíd és változatos táj, a népi hagyományaikat imitt-amott őrző falvak adottságait kihasználva régi parasztházakból lovas panziót alakítottak ki. Vendégeik jelentős része magyarországi. Utóbbiakról csak annyit, hogy sokan közülük még mindig nem tanultak meg viselkedni határon túl: finnyásan turkálnak a pompás házi kosztban, felhúzott orral közlekednek a panzióban – amely pedig messze meghaladja az ilyen kategóriájú honi szálláshelyek színvonalát. A fiatal házaspár mellesleg 1000 (!) hektáron gazdálkodik, 400 (!) tehenet tart a legmodernebb eszközökkel felszerelt mintagazdaságában, miközben kétéves gyermeküket a legszebb: a leghétköznapibb magyarságra tanítják.
Ebből a hídfőállásból kalandoztuk be Gömör északi részét, hogy olyan lelki fürdőben legyen részünk, amelyet nem felejtünk el egyhamar. Pedig nem volt könnyű átbotladozni a romokon: a Vály-völgy bejáratánál, a rozsnyói országút mentén fekvő Gömörfüge kastélyát nemrég dózerolták el, hogy ne legyen útjában egy német építőipari cégnek. „Vár” állott, most telephely. A szomszédos Bején – Darvas Iván szülőfalujában – található Szent-Iványi-kastélynak pedig ma már csak a homlokzata áll, mögötte törmelékhegy: osztozik a megszámlálhatatlan gömöri magyar épületroncs sorsában.
Amikor azonban Csetnekre (ma ©títnik) értünk, hogy több sikertelen kísérlet után végre bejussunk a középkorban épült, gyönyörű freskóiról nevezetes evangélikus templomba, ideig-óráig közép-européernek érezhettük magunkat – mi több, egymást. Kegyelmi állapot ez, amelyet az ember határon innen és túl egész életében kerget. A főtéri sörözőben egy kissé másnapos, jól öltözött, jó arcú helybéli fiatalember, aki előző éjszaka ünnepelte harmincadik születésnapját, felkarolt minket, mondván, az ő „hobbija” a történelem. Mondtuk neki, a miénk is. Csak hát egészen mást értünk rajta, tettük hozzá gondolatban. Nagyot tévedtünk.
Az evangélikus lelkésznő bámulatos aprólékossággal, szinte kőről kőre mutatta be a templomot, ahol az utolsó Bebekek is nyugszanak, a szlovák fiatalember nagyszerű angolsággal, helyenként vitatkozva vele fordította nekünk, a társaságában lévő lengyelek olykor besegítettek, hiszen a szlovák nyelv számukra otthonos, mi pedig egy magyar házaspárnak fordítottuk az angol kommentárokat. Csetnek hóhérpallosáról, amelyen négy lyuk jelölte az itt kivégzett négy embert: ha a vér a fejvételkor átfolyt a nyíláson, az illető bűnös volt, ha megkerülte, akkor – urambocsá! – tévedtek a derék német bírák. A buzogányról, amelyet a magyar evangélikusok fogadásból áthajítottak a torony fölött, így nyervén el a katolikusoktól az istenházát. És a lengyel III. Zsigmond király arcképével ékesített pénzérméről, amelyet az öltönyös szlovák fiatalember gyermekkorában talált Csetneken, és amelyet szerencsepénzként mindig magánál tart. Megmutatta azt a magyar nemesi címert, ahonnan véleménye szerint Szlovákia átvette nemzeti zászlajába a kettős keresztet és a hármas halmot („Tátrá, Mátrá, Fátrá”). Beszélt még nekünk legnagyobb királyukról – királyunkról –, az országépítő IV. Béláról, a Csetneki földesurakról, Károly Róbertről, a német vasművesekről és a Monarchiáról. Közös dolgainkról. Hogy milyen nagyszerű volt. És hogy egyszer volt.
Mint a mesében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.