Olyan összetett finanszírozást igénylő projektről van szó, ahol szükség van arra, hogy az előkészítés és a megvalósítás során biztosítani lehessen a teljes szakmai és gazdasági kontrollt – indokolta az eseti bizottság felállítását Cser-Palkovics András és Balsai István. A beruházással kapcsolatos kormányzati magatartást értékelve Balsai kijelentette: a kormány mindeddig válasz nélkül hagyta felvetéseiket, minden bizonnyal azért, mert a közvélemény számára nem tudnak valós érvekkel szolgálni. – Minek épít Magyarországon a kormány privát tőke bevonásával, hosszú évtizedekre eladósodva egy kormányzati negyednek nevezett hatalmas épületegyüttest? – tette föl a kérdést a képviselő, aki hozzátette: Európában csak Berlinben és a ceausescui Bukaresten építettek kormányzati negyedet, előbbi esetben az ország újraegyesítése, utóbbiban pedig megalomániás törekvések okán. – Sem az államforma nem változott meg, sem természeti katasztrófa nem volt, semmi olyan indoka nincsen az évszázad üzletén kívül annak, hogy a magyar adófizetőket évtizedekre arra kényszerítsék, hogy a kormány urizálását fizessék – érvelt Balsai. A fideszes politikus szerint az új megoldás nem lesz olcsóbb a réginél, mert az épületeket az államnak vissza kell bérelnie. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az eseti bizottság feladatai között a beruházás célszerűségi vizsgálatát, a kivitelezés során felmerülő pénzügyi és jogi konstrukciók kontrollját, a beruházással összefüggő közbeszerzési eljárások és szerződéskötések felügyeletét, valamint a régi kormányzati épületek hasznosításának vizsgálatát említette.
A kormányoldal minden jel szerint azonban nem lesz partner a bizottság felállításában. Mint azt a Kormányszóvivői Iroda közleményében kifejti, „a radikális ellenzék javaslata azzal a veszéllyel fenyegetne, hogy a pártpolitikai szempontok uralják el a kormányzati negyed – annak idején még Orbán Viktor által is támogatott – megvalósítását”. A hatalmi álláspont szerint a Fidesz valójában azt a most is dolgozó testületet támadja, amelyben a „kormánytól független, elismert szakemberek” szavatolják az átláthatóságot.
A Heti Válasz információi szerint az óriásberuházás körül felbukkant több volt altusos és KISZ-es figura, akik korábban is kapcsolatban álltak Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és Szilvásy György kancelláriaminiszterrel. Példának okáért az új negyed miniszterelnöki megbízottja az a Görözdi György lett, aki korábban az úttörőszövetség főtitkára volt. A kormányzati negyed területére javaslatot tevő bizottságnak a kancellária által delegált tagja az egykori KISZ-es Rákosi Ferenc lett, aki a miniszterelnök tulajdonában lévő Altus Zrt.-ben és a Gyurcsány által már értékesített Perfekt Zrt.-ben is felügyelőbizottsági tag volt. Ugyancsak érdekes személyi összefonódás, hogy az Altus volt jogi képviselője, Kalicz Anita a kormányzati negyed területét biztosító MÁV Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese, míg egy Altus–Perfekt érdekeltségű cég korábbi igazgatójaként ismert Sarlós Miklós a MÁV ingatlangazdálkodási vezérigazgató-helyettese.
Eközben tegnap helyszíni bejárást tartottak a kormányzati negyed tervezett helyszínén, a Nyugati pályaudvar és a Ferenc Ferdinánd híd között elhelyezkedő, mintegy 30 hektáros területen. A bejáráson a negyed és a Nyugati pályaudvar környezetének tervezésében érdekelt szakmai irodák képviselői vettek részt. Varga Péter, a MÁV (mint a terület vagyonkezelője) projektirodájának vezetője lapunknak elmondta, a tervpályázatokat július 11-ig kell benyújtani, és az eredményt legkésőbb augusztus 5-ig kihirdetik. Tetemes különbség tapasztalható a Fidesz és a kormányoldal beruházást illető számításai között: a kormányzati negyed költségeit illetően az ellenzéki párt mintegy 142 milliárd forinttal számol, míg Kormányszóvivői Iroda szerint a beruházás csak 32,3 milliárdba kerül majd.
Bánki Erik: Magyarország meg tudja csinálni! - videó