Rendőrségi etikai kódex bevezetését is tervezi egyebek mellett Takács Albert, az igazságügyi és rendészeti tárca várományosa. A miniszterjelölt szerint ugyanis számon kérhető normákra van szükség ahhoz, hogy a rendőrség fellépésével szemben ne csak a jogszerűség, hanem – mint Takács fogalmazott – „a civilizált viselkedés” is elvárható legyen.
– Hogy mit teszek az ellen, ha politikai befolyásolási szándékot érzek a rendőrség munkájával kapcsolatban? Egyszerű. Azt mondom, hogy nem – fogalmazta meg Takács a véleményét. Répássy Róbert (Fidesz), a parlament igazságügyi bizottságának alelnöke szerint viszont nem létezik, hogy Takács megálljt tud majd parancsolni Gyurcsány Ferencnek, ha a miniszterelnök – mint tette azt
ősszel – személyesen akar utasítani rendőri vezetőket.
Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszterként rögtön szembesülni fog azokkal az ajánlásokkal is, amelyeket korábban helyettes ombudsmanként fogalmazott meg a korábbi tárcavezetésnek. A tavalyi évről szóló ombudsmani beszámolóban Takács szűkszavúan kezelte az őszi rendőri brutalitások ügyét. Erről – mint nemrégiben ígérte – júniusra elkészül egy kiegészítő beszámoló is. Hogy mi a helyzet ezzel a dokumentumban, azt egyelőre nem tudni; a dokumentum elkészültének megígért időszakában Takács – immáron miniszterként – a bot másik végét tartja majd a kezében. A miniszterjelölt szerint erősíteni kell a rendőrség hierarchiáját, mert ez segíthet kiszűrni a bűnöző elemeket.
A leendő miniszter elmondta: elvileg nem tartja kizártnak, hogy javaslatot tegyen a közigazgatási államtitkári poszt újbóli létrehívására. Véleménye szerint sem az egy államtitkáros, sem a két államtitkáros minisztériumi vezetési struktúra nem önmagában rossz vagy jó; az az irányítást végző személyektől függ.
Takács Albert ígéretet tett arra is, hogy visszaállítja a rendőrök korábbi, kedvezményes nyugdíjjogosultságát, hogy megakadályozza az állományban tapasztalt rohamos elvándorlást. Erről Takács már a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságában beszélt, ahol a testület fideszes elnöke, Lázár János kérdéseire válaszolva ígéretet tett arra is, hogy a jövőben a rendőrség a jelenlegi feltételektől eltérően használhatja majd a gumilövedékeket, és alapvető követelmény lesz az azonosítók viselése.
Kontrát Károly fideszes képviselő felvetésére a miniszterjelölt közölte: támogatja az ügyészség azon törekvéseit, hogy megtorolja az október 23-án történt rendőri jogsértéseket.
Az SZDSZ négy pontja. Négy pontból álló javaslatcsomagot ajánl Takács Albert leendő igazságügyi és rendészeti miniszter figyelmébe az SZDSZ. Gusztos Péter szerint erősíteni kell a rendőrség feletti civil kontrollt, a rendőrséggel kapcsolatos panaszok kivizsgálására létre kell hozni egy független, vizsgálati jogkörrel felruházott testületet, amely fegyelmi és büntetőeljárást kezdeményezhet. Hozzátette: önálló rendészeti államtitkári tisztség létrehozását is javasolják, valamint „civilesítést” tartanak szükségesnek a rendőrségen belül, „mert korszerűtlen, hogy a hivatalos állomány tagjai gyakorlatilag katonák”. Az SZDSZ a katonai jogállást és az ezzel járó, gyakorlatilag korlátlan parancsteljesítési kötelezettséget legfeljebb a terrorelhárító egységeknél és a rendőrségi biztonsági szolgálat egységeinél tartja indokoltnak – mondta Gusztos Péter. (Takács éppen a hierarchikus rend erősítését szabta meg célként.)
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt