Infarktus: a véletlenen múlik a túlélés

Nagyon eltérő az infarktuson átesettek halálozási aránya aszerint, hogy korszerű terápiát alkalmaznak-e abban a kórházban, amelyikbe a beteget szállítják – derül ki az Egészségügyi Minisztériumnak készült tanulmányból.

2007. 05. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leghatékonyabb kezeléseket csak bizonyos intézményekben finanszírozza az egészségbiztosító, így a szakemberek szerint valójában a véletlenen múlik, hogy kinek milyenek a túlélési esélyei. Az infarktus kezelésében az időben megkezdett trombolízis (infúziós vérhígító terápia) és a szívkatéteres kezelés nagyon eredményes, az így kezeltek halálozási aránya közel nulla. Lényegesen magasabb, körülbelül 10 százalékos viszont a halálozás ott, ahol nem ezekkel a korszerű terápiákkal kezelik a pácienseket – olvasható az anyagban.
*
Tomcsányi János, a Magyar Kardiológusok Társaságának most leköszönt főtitkára, az irgalmas rendi kórház kardiológus főorvosa nemzetközi tanulmányokra hivatkozva megerősítette a vizsgálat megállapításait. Magyarországon csak kijelölt intézményekben finanszírozza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ezeket a kezeléseket, így az oda kerülő betegeknek sokkal jobbak a gyógyulási esélyei, mint azoknak, akiket más kórházakba szállítanak.
A szakember hozzátette: valójában a szerencsén is múlik a gyógyulás esélye. Nem mindegy például, hogy kit hol ér az infarktus, az országnak ugyanis vannak olyan pontjai, ahonnan nincs olyan gyorsan elérhető, a nap 24 órájában korszerű ellátást nyújtó intézmény, amelyben finanszírozzák ezeket a beavatkozásokat.
Ráadásul a kórházaknak limitálták a finanszírozható teljesítményét – nem jelent kivételt ez alól az infarktusellátás –, így nem tisztázott, mi legyen az ellátási területen kívüli betegekkel. Ha ugyanis az ellátóhelyek túllépik az előre meghatározott teljesítményszintet, akkor a biztosító nem fizet számukra a betegek ellátásáért. Tomcsányi János hangsúlyozta: ezért tartják fontosnak, hogy a sürgős infarktusellátás kerüljön ki a teljesítménykorlát hatálya alól. Emellett szükség volna arra is, hogy bővítsék azoknak az intézményeknek a körét, amelyekben ha nem is a műszerigényes szívkatéterezést, de legalább a vérhígító kezelések közül a korszerűt finanszírozzák.
Az OEP-től kapott információk szerint jelenleg 13 olyan kórház van Magyarországon, amelyik szívkatéterezést végezhet, s további 25, amelyik korszerű infúziós terápiával, azaz trombolízissel gyógyíthatja az infarktust. Molnár Attila főosztályvezető-helyettes elismerte, hogy ott jobbak a gyógyulási esélyek, ahol a korszerű terápiát alkalmazzák, s emiatt kívánatos lenne, hogy az infarktuson átesetteket csak olyan helyre szállíthassák, ahol ezek a kezelési módok rendelkezésre állnak. Ehhez azonban szerinte a szakmának kellene lépnie, hasonlóan az onkológusokhoz, aminek eredményeként a rákbetegeket ma már csak kijelölt intézményekben kezelhetik.
Az infarktusos betegek túlélési esélyeit mutató tanulmányt egyébként ugyanaz a cég, a Medmin Bt. végezte, amelynek vizsgálati eredményei miatt Horváth Ágnes egészségügyi minisztert legutóbb kemény támadások érték. Mint ismert: a tárcavezető az eredményre hivatkozva azt mondta: a kórboncnoki vizsgálat szerint a betegek negyedét félrekezelték, azaz nem abban a betegségben halt meg, amivel kezelték.

Elbocsátás Vásárhelyen. Kétszáz alkalmazottjától válik meg a hódmezővásárhelyi kórház – erről tegnap döntött a város közgyűlése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.