Meglátogatta a pénteki Széna téri bankrablás közben túszul ejtett, majd meglőtt két civilt tegnap délután a Szent János Kórházban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója, Bolcsik Zoltán és a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) vezetője, Dobozi József. A sebesültek a kórház baleseti sebészetén fekszenek. Nyulasi Tibor, a kórház igazgatóhelyettese az intézmény előtt újságíróknak elmondta: a betegek állapota stabil. Egyikük kezelése hosszabb időt vesz igénybe, a könnyebb sérültet hamarosan elbocsátják.
Bolcsik Zoltán dandártábornok újságíróknak elmondta: nyilvánvaló, hogy a péntek délutáni akciót nem lehetett másképpen megoldani. Egy nagyon veszélyes elkövetőről volt szó, s a nyomozásban azt is ki kell deríteni róla, hogy korábban követett-e el más bűncselekményt. Lapunk kérdésére a dandártábornok elárulta, hogy a férfi solymári lakásán engedély nélkül tartott, levágott csövű vadászfegyvert és sörétes puskát találtak. Sajtóértesülések szerint Cs. István korábban hivatásos katonaként szolgált, egyes információk pedig arra engednek következtetni, hogy a kilencvenes évek elején Boszniában zsoldosként harcolt. Erről Bolcsik azt mondta: biztos adatuk erre még nincs, a nyomozás ezt is tisztázza majd. Annyit tudnak az elkövetőről, hogy a fegyvereit jól tudta kezelni. A szemtanúk kihallgatása már szombaton lezárult. Bolcsik szerint nincs különösebb eltérés a rendőrség adatai, illetve a tanúk által elmondottak között. Az elkövető indítékáról, illetve arról, hogy miért éppen a Széna téri bankba indult rabolni, a dandártábornok még nem tudott pontos információt adni.
Dobozi József dandártábornok elmondta: a törvény értelmében az egység parancsnokának három napon belül, a közigazgatási eljárás szabályai szerint meg kell vizsgálnia a fegyverhasználat jogosságát, illetve szakszerűségét. A Fővárosi Nyomozó Főügyészség határozata szerint a pénteki akcióban leadott hat lövés szakszerű, törvényes és okszerű volt – hangsúlyozta Dobozi József. A kommandósoknak elsődlegesen a végtagokra kell célozniuk, kerülniük lell az élet kioltását, de a bankban mozgásban lévő, veszélyes elkövető állt velük szemben. Két fegyvere is volt, éppen ezért a testére céloztak a kommandósok – fűzte hozzá Dobozi.
Úgy tudjuk, egy-két percen múlt, hogy Cs. István nem lőtt le senkit a túszok közül. Egy magát megnevezni nem kívánó, a bevetésben részt vevő rendőrtiszt elmondta: ha a bankrabló rádiót hallgatott volna, vagy nézi a televíziót, a túszok már biztos nem élnének. Ismert, hogy fél órát adott a férfi a rendőröknek arra, hogy összeszedjenek ötmillió forintot, és hagyják szabadon távozni. Ebben a fél órában vagy háromszor is megkérdezte, megvan-e már a pénz. – Ahogy telt az idő, egyre agresszívebb lett, a falba lövöldözött – mondta a rendőrtiszt. – Akkor még nyugtalanabb lett, amikor megjelent a levegőben az egyik kereskedelmi televízió helikoptere. Azt hitte, hogy rendőrségi gép. Ráadásul ezzel egy időben akartak a kommandósok behatolni a helyiségbe, de az akciót le kellett fújni. Azzal is fenyegetett, hogy ha meglátja magát a televízióban, akkor megöl néhány túszt. Ha látta vagy hallotta volna, hogy a híradások percről percre tudósítottak az eseményről, még arról is, hogy a kommandósok mikor öltöztek át, akkor vége lett volna a bent lévők életének – magyarázta a nyomozó.
A rendőrség korábbi tájékoztatásával ellentétben nem a biztonsági őr sérült meg a lövöldözésben, hanem egy ügyfél, de ez csak a kihallgatások után tisztázódott.
Elmaradt az ígért törvény. A nyolc halálos áldozattal járó, 2002. május 9-i móri bankrablás után az Országgyűlés rendészeti bizottsága, a Magyar Bankszövetség, az országos rendőrfőkapitány és a vagyonvédelmi kamara képviselői felkérték a kormányt, hogy jogszabály-változtatásban írja elő a pénzintézetek minimális biztonsági követelményrendszerét. Az akkori belügyminiszter, Lamperth Mónika (MSZP) ígérete ellenére a törvény mindeddig nem született meg.
Rengetegen érkeznek Budapestre a diplomáciai csúcsra