Külföldiek uralma

Tovább nőtt a külföldiek súlya a hazai részvénypiacon – derül ki a jegybank legfrissebb statisztikáiból. Míg a külföldi befektetők majdnem nyolcvanszázalékos részesedéssel bírnak, addig a magyar háztartások részesedése négy-, a hazai pénzügyi vállalatoké pedig ötszázalékos.

Munkatársunktól
2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is a külföldiek dominálják a magyar részvény- és államkötvénypiacot, s ez utóbbiban a hazai vállalatok súlya változatlanul történelmi mélyponton van – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Eszerint az idei év első három hónapjában a hazai részvénypiacon tovább nőtt a külföldi befektetők szerepe: részesedésük 79,6 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg 7417 milliárd forintos részvényállományból 5900 milliárd forintnyi nem magyar befektetők kezében van. A magyar állam a részvények mindössze 3,6 százaléka felett rendelkezik, a háztartások részesedése 4,1, a pénzintézeteké 5,2, a nem pénzügyi vállalatoké pedig 7,6 százalékos.
Az állampapírpiacon nem enynyire erős a külföldi dominancia, bár a megvásárolt MNB-kötvények nélkül továbbra is a külföldi befektetők rendelkeznének a legnagyobb részaránnyal. Jelenleg több mint 3000 milliárd forintnyi állampapír van külföldiek tulajdonában. A magyar háztartások március végén az állampapírok kilenc százalékát birtokolták. A nem pénzügyi vállalatok állampapír-piaci részesedése – korábban nem tapasztalt csökkenést mutatva – 2,1 százalékra zsugorodott. A jegybanki adatok azt mutatják, hogy a külföldiek állampapír-vásárlása és -részesedése 2002 szeptemberétől kezdett el meredeken emelkedni. A folyamat 2003 májusáig tartott, ezután a növekedés kevésbé gyors ütemben folytatódott. A külföldiek térnyerése tavaly ősszel ismét felgyorsult, ekkor néhány hónap alatt több mint 500 milliárd forinttal nőtt a külföldiek kezében lévő állampapírok állománya.
A magyar háztartások szerepe egyedül a befektetési jegyek 2600 milliárd forintos piacán meghatározó. Itt a lakosság részesedése 68, a pénzintézeteké pedig 23 százalékos.
Tardos Gergely, az OTP Bank elemzője úgy vélekedett, nem kivételes a magyar háztartások alacsony részaránya a magyar részvénypiacon, a lakosság ugyanis jellemzően kockázatkerülő. Az elemző szerint az államkötvénypiacon már más a helyzet, itt a háztartások jóval komolyabb súlyt képviselnek. Ennek oka, hogy míg a lakosság devizában adósodik el, addig a megtakarításaik jellemzően forintban vannak. A háztartások jórészt befektetési jegyeket és nyugdíjpénztári megtakarításokat részesítenek előnyben, ezek az alapok pedig döntően a magyar államkötvényeket vásárolják meg. Tardos szerint a belföldi alapkezelők még optimistábbak a költségvetés helyzetét illetően, mint a külföldiek, ám az értékpiaci adatok azt is megmutatják, hogy a kiigazító intézkedések után a külföldi befektetők bizalma lassan kezd visszatérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.