Lelepleződött a Rába egyik szennyezője

A Rábát szennyező bőrgyárak egyike olyan szennyvizet bocsát ki, amely sokkoló mértékben túlhaladja a megengedett határértéket egyes szennyező anyagokból – derítette ki a Greenpeace a saját vízmintái alapján. Laboreredményeikről a zöldek ma számolnak be Grazban nyilvános kampánynyitójukon. A környezetvédők akciója befolyásolhatja azt a találkozót, amelyet a Rába ügyében felállított magyar–osztrák akciócsoport tagjai tartanak Szentgotthárdon.

2007. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többszörösen túllépte a megengedhető mértéket bizonyos szennyező anyagokból az a szennyvíz, amely a stájerországi Feldbach bőrgyárából származik, és innen a Rábába kerülhet – állítja a Greenpeace azokra a laborvizsgálatokra hivatkozva, amelyeket a saját vízmintáikon végeztettek el a napokban. A független vizsgálat a zöldek szerint azt bizonyítja, hogy az osztrák hatóságok nem mondtak igazat, amikor azt állították, hogy a Rábát szennyező három bőrgyár egyike sem lépi túl a szennyező anyagok kibocsátását tekintve a megengedett határértékeket, és feltehetőleg az üzemekből kiengedett szennyvíz együttes hatása okozhatja a folyó nagymértékű habzását. Nemes Noémitől, a Greenpeace kampányszervezőjétől megtudtuk: a zöldszervezet ma Grazban mutatja be azt a dokumentációt, amely a gyár szennyvizében és a Rába vizében vett minták alapján megszületett laborvizsgálati eredményeket tartalmazza. A zöldszervezet grazi akciójával kezdi el nyilvánosan a Rába-szennyezés elleni kampányát, amellyel azt akarja elérni, hogy az osztrák és a magyar polgárok ne kapjanak eltérő információkat a szennyezés nagyságáról, okáról és a lehetséges megoldásokról.
Miközben a környezetvédők Stájerország központjában szerveznek kampányakciót, a Rába partján, a határ menti Szentgotthárdon tartja meg első találkozóját az az akciócsoport, amelyet nemrég hoztak létre a magyar és az osztrák környezetvédelmi tárca szakembereiből a folyószennyezés megszüntetése érdekében.
A találkozón megjelennek a helyi környezetvédők is, akik csatlakozva a spontán internetes akciókhoz, nemrég az osztrák áruk bojkottjára szólították fel a magyar állampolgárokat. A Pro Natura St. Gotthard nevű civil szervezet azóta támogatja a bojkottot, amióta internetes honlapokon, kör e-maileken erre szólították fel a magyar lakosságot, de nem a szervezet volt a kezdeményező – közölte lapunkkal Sárváriné Csonk Csilla, a szentgotthárdi zöldek aktivistája. Elmondta azt is, magyar és német nyelvű tiltakozó közleményt adnak át a magyar–osztrák akciócsoport munkatársainak, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy eddig szinte semmi sem valósult meg a Rába szennyezésének megszüntetéséről szóló ígéretekből. Felhívják a figyelmet arra is, hogy az osztrák BEGAS cég szemétégetőt is építeni kíván a határra, de ebben az ügyben sem történt előrelépés. Az osztrák álláspont ezzel az üzemmel kapcsolatban is több mint cinikus, hiszen szerintük nincs beleszólásunk abba, mi épüljön a magyar házaktól pár száz méterre.
Mint ismert, a Rába vize a szentgotthárdi duzzasztó alatt 2002 óta rendszeresen habzik. A felmérésekből kiderült, hogy a habzás okát Ausztriában kell keresni, mert a folyón Ausztria területén is észlelhető a jelenség.
A habzás okozójának kiderítésére az osztrák és magyar fél közösen, két alkalommal is Rába-vízminőségi hossz-szelvényvizsgálatot tartott. Ezek kimutatták, hogy a naftalinszulfonátok és egyéb habzást okozó anyagok Ausztria vízgyűjtő területeiről, az ott működő bőrgyárakból kerültek a folyóba. A naftalinszulfonátok biológiai úton nem vagy csak nagyon lassan bomlanak le, ezért hiába vezetik a bőrgyárak szennyvizét biológiai szennyvíztisztítóba. Ez a vegyület gyakorlatilag változatlan koncentrációban végigmegy a tisztítón. A szennyezés az eddigi vizsgálatok szerint alapvetően három bőrgyárból: Wollsdorfból, Feldbachból és Jennersdorfból származik. Az osztrák fél azonban csak a jennersdorfi bőrgyárral kapcsolatosan folytatott a magyar féllel szakmai egyeztetést, illetve csak ennek a bőrgyárnak az esetében vonta be az illetékes magyar vízügyi szervezeteket a vízjogi engedélyezési eljárásba. Az államhatártól távolabb eső két bőrgyár működéséről, annak körülményeiről, vizeinket terhelő hatásáról Magyarország tájékoztatást nem kapott, pedig ezt a két ország közt hatályos határvízi egyezmény indokolttá tette volna.
Persányi Miklós korábbi környezetvédelmi miniszter többször levélben szólította fel az osztrák tartományokat, hogy tegyenek valamit a szennyezés megszüntetésére, és hasonló tartalmú nyilatkozatott fogadott el a parlament környezetvédelmi bizottsága is. Az osztrák oldalról mégsem történt semmi.
Fordulat a Rába ügyében azóta is csak látszólag következett be, amikor Fodor Gábor újonnan kinevezett környezetvédelmi és vízügyi miniszter hivatali munkájának szinte első lépéseként bejelentette, hogy visszavonjuk a jennersdorffi bőrgyár működéséhez adott hozzájárulásunkat, és az Európai Unióhoz fordulunk a Rába szennyezése ügyében. Ezzel egy időben Sólyom László köztársasági elnök Ausztriában cinikusnak nevezte az osztrák hatóságok hozzáállását, és nyíltan fellépett a folyó védelmében.
Fodor Gábor drasztikus belépőjét követően Bécsbe utazott, ahol egy már régebben megszervezett találkozón megállapodott osztrák kollégájával abban, hogy akciócsoportot hoznak létre a Rába habzásának megszüntetése érdekében. Ezzel miniszteri szintre emelkedett a folyószennyezés ügye, de a Fodor által ígért lépéseket elhalasztották, az osztrák gyárak működését nem korlátozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.