Megint nyomoznak a Herba ellen

Újabb feljelentés érkezett az Egymásért Egy-Másért Alapítvány körüli csempészet ügyében: a Herba cégcsoport által februárban importált tizenegy rakomány áru jó része a közterhek megfizetése nélkül kereskedelmi forgalomba került. A vámosok a külső támogatók pénzösszegeinek útját is vizsgálják.

2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-pesti vámhivatal újabb feljelentést tett az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kiemelt támogatójaként számon tartott Herba cégcsoporttal összefüggésben – értesült lapunk. Az adatok szerint az élelmiszer-kereskedelmi cégcsoport tizenegy szállítmány távol-keleti élelmiszert tárolt egy magánvámraktárban. A pénzügyőrök áprilisban ellenőrzést tartottak, de csak a termékek egy részét találták a depóban. Az eltűnt tételek nem kerültek a raktár nyilvántartásába, de átruházási nyilatkozatot sem találtak a szállítmányról. Így feltételezhető, hogy az élelmiszert vámkezelés és forgalmi adó megfizetése nélkül forgalomba hozták. A költségvetés kára összesen 31,6 millió forintra rúg.
Lapunk úgy értesült, hogy a vám- és pénzügyőrség most azt vizsgálja: hova kerültek az Egymásért Egy-Másért Alapítvány külső támogatói által befizetett összegek. Erre egyrészt azért van szükség, mert úgy tudjuk, nincs egyensúly az adományként kifizetett és támogatásként kapott összegek között. Másrészről pedig a pénzügyőrök az alapítvány bankszámláján nem találtak zár alá vehető pénzeszközt. Úgy tűnik, hogy amikor ide felajánlások érkeztek, azt az elnök, Földesi-Szabó László készpénzben felvette. Az sem mellékes, hogy a törvény szerint az alapítványi befizetések után a felajánló 150 százalékos adójóváírásra jogosult. Az már ismeretes, hogy az Egymásért kiemelt támogatója volt a Herba Rt. is, így valószínűleg nemcsak az állítólagos csempészetben működtek együtt, hanem a legfrissebb adatok szerint az adócsalásban is.
A nyomozásban Földesi-Szabónak arra is magyarázatot kell majd adnia: mit keresett nála csaknem 20 millió forint készpénz, hogyan engedhette meg magának a lefoglalt, csaknem negyvenmillió forint értékű, új Mercedes kocsit, illetve miből telt egy óbudai luxuslakás bérletére. Az is szemet szúrt a vámnyomozóknak, hogy az alapítvány munkatársai igen nagy rezsivel dolgoztak: 200-250 ezer forintos mobiltelefon-számlákat írtak le működési költségként. A hét végén jár le a gyanúsítottak előzetes letartóztatása. Lapunk úgy tudja, a pénzügyőrök a fogva tartás fenntartására tettek indítványt az ügyészségnél, amelynek vasárnapig kell bíróság elé vinnie az ügyet.
Ismeretes, 1,4 milliárd forintos csempészettel és adócsalással gyanúsítja a vám- és pénzügyőrség az alapítvány elnökét, Földesi-Szabó Lászlót és a Herba cégcsoport hat munkatársát, köztük a tulajdonost, Pongó Sándort. A társaság különös viszonyt ápol a titkosszolgálatokkal: az alapítvány kurátorai között egykori és jelenlegi NBH-sok találhatók, de a munkatársak között Szilvásy György kancelláriaminiszter testvére, Szilvásy Péter grafológus is feltűnt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.