Megmentik „Tétény tüdejét”

Hat hektár erdőt vágtak ki Nagytétényben az egykori Metallochemia-telep mellett. Az ólomszennyezéssel sújtott területen kénytelenek voltak kicserélni a talajt, és ehhez kellett elvégezni az irtást. A tulajdonos úgy gondolkodik, hogy ha már úgyis eltüntették az erdőt, lakóparkot, szállodát kellene építeni a helyére, az önkormányzat azonban a helyiek érdekeire hivatkozva ragaszkodik a fák visszatelepítéséhez, és nem sorolja át a területet építési övezetbe. A tulajdonos szerint ezzel azt érik el, hogy évtizedekig, amíg a fák meg nem nőnek, szálló por és illegális sittlerakók lesznek a térségben. Az önkormányzat viszont azon az állásponton van, hogy a tulajdonosnak kötelessége az erdőt rendben tartani és megőrizni az utókornak.

2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tétény tüdeje. Csak így hívják a nagytétényi környezetvédők azt a hathektárnyi erdőterületet, amelyet a város széli Metallochemia-telep ólomszennyezésének felszámolásakor kivágtak az egykori gyár mellett, nem messze az épülő M6-os úttól. A fák a hivatalos indokolás szerint menthetetlenek voltak, mert alattuk helyenként másfél méter mélyen ki kellett cserélni a talajt, amely egyes részeken negyven-ötvenszeresen szennyeződött a gyár kohászati tevékenységének eredményeként keletkezett káros anyagokkal. A terület tulajdonosa azonban azt is szerette volna megakadályozni, hogy a fákat viszszatelepítsék, mert lakóparkot, szállodát kívánt építeni.
A Metalloglobus arra hivatkozott, hogy a telek véderdő funkciója megszűnt, hiszen évtizedek óta nincs a térségben környezetszenynyezés. Az önkormányzatnak a helyiek szerint az átsorolásért felajánlott egy műfüves edzőpályát is a helyi sportklub részére. A helyhatóság azonban nem adta be a derekát, és kiállt az eredeti tervek mellett, vagyis erdőtelepítés lesz a felszámolt Metallochemia-telep környezetében.
Szabolcs Attila fideszes polgármester úgy nyilatkozott: mivel nincs gyár, a véderdő funkció részben valóban megszűnik, de a gyár helyett ott lesz az autópálya, amely jó tíz méterrel a terepszint felett halad. Az erdő tehát már nem a gyár, hanem az autópálya légszennyezésétől, a portól és a zajtól óvja majd a környék lakosságát.
A polgármester lapunknak elmondta azt is, hogy kérték a tulajdonost, készítsen tervet az általa tervezett beépítésről. A Metalloglobus által készíttetett rajzokból viszont az derült ki, hogy az egész területen ikerházas beépítést terveznek, és alig maradnának zöldterületek. Ez a helyi civil szervezeteknél tiltakozást váltott ki. A kerületben Szabolcs Attila szerint egyébként is annyira lecsökkent a zöldterületek aránya, hogy mindenképp meg kell őrizni az erdőt, amelyhez a lakosság is ragaszkodik. A helyiek képviselői nemhogy a teljes, de még a részleges beépítést sem tudják elfogadni. Az önkormányzatnak figyelembe kell venni a helyi lakosság kérését, tehát biztos, hogy nem kezdeményezi majd a terület átsorolását – jelentette ki a polgármester. A városrész vezetője néhány hete részt vett azon a demonstratív faültetésen is, amelyen az erdő érdekében Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter mellett a XXII. kerület országgyűlési képviselője, Lendvai Ildikó is megjelent, a kerületi civil szervezetekkel és iskolásokkal együtt. Mint fogalmazott: ez egy olyan ügy, amelyben a politikától függetlenül a rendszerváltoztatás óta mindenki küzd a kerület érdekeiért.
– A terület besorolása erdő, véderdő. A fák kivágása elkerülhetetlen volt a talajszennyezés miatt, de abból nem engedünk, hogy az erdőt vissza kell telepíteni – közölte Firisz Sándor, a nagytétényi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület alapító tagja. A környezetvédő szerint jogszabályok írják elő, hogy a területre háromszintes erdőt kell telepíteni, vagyis bokrokat és cserjéket is kell ültetni a fák mellé.
A tulajdonosnak ezek után kötelessége rendben is tartani az erdőt, amelyet annak idején megvásárolt. Az ólomszennyezés megszüntetése 12 milliárd forintjába kerül az államnak, pedig a Metalloglobus környezetvédelmi engedélyében az szerepel, hogy kötelessége a kármentesítés. Azzal, hogy az állam átvállalta a rehabilitáció költségeit, gyakorlatilag milliárdokat spórolt meg a tulajdonosnak – jegyezte meg Firisz Sándor.
– A Metalloglobus eddig 2,6 milliárd forintot fektetett be a területen, pedig a szennyezésért vitatható a felelősségünk mértéke – reagált Kalocsai J. Csaba, a Metalloglobus vezérigazgató-helyettese.
A vezető cáfolja, hogy a sportpálya építése valamilyen alku ajánlat része lett volna, de a véleménye szerint a vitatott területet nem lehet véderdőnek nevezni, hiszen ennek telepítésére csak az a tulajdonos kötelezhető, aki károsanyag-kibocsátást okoz. Ez azonban a vezérigazgató-helyettes tudomása szerint már évtizedek óta megszűnt, hiszen a hetvenes évek óta a gyár nem végez ilyen hatással járó tevékenységet. Kalocsai szerint „boszorkányüldözés” folyik ellenük a Metallochemia-telep ügyében, de már nem akarnak semmilyen konfliktust. Az önkormányzatnál még kezdeményezni fognak további tárgyalásokat, hogy a tulajdonukat valamilyen mértékben hasznosíthassák, hiszen ezt az egykori gyártelepen sem tehetik meg, amely a kincstár tulajdonába került. A rehabilitáció állami finanszírozásának ugyanis ez volt az egyik feltétele. Ennek köszönhető az is, hogy a felelősségüket már nem vitatják a bíróságon sem, az erre vonatkozó keresetet visszavonták, hogy elősegítsék a kármentesítést. Azt azonban nem értik, az önkormányzat és a civil szervezetek miért ragaszkodnak ahhoz, hogy telepítsenek „egy bokáig érő, összközműves erdőt”, ahol egy idő után megjelennek majd a hajléktalanok és az illegális sittlerakók – fogalmazott a vezérigazgató-helyettes.
Még ebben az évben befejeződik egyébként a talajcsere a környék ingatlanain, amelyet évtizedekig szennyezett a rendszerváltoztatás előtt a Metallochemia. A környékbeli házak telkein 60–100 centiméter mélységben cserélik ki a szenynyezett talajt, miközben megtisztították a gyár területét is a szennyező anyagoktól, amelyeket részben az épülő M6-os útalapba, illetve szigetelt szarkofágba helyeznek. A szennyezés miatt elértéktelenedett ingatlanok ezzel visszaszerezhetik a rendes piaci értéküket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.