Olyan adatokat tett közzé az Egészségbiztosítási Felügyelet, amely a kórházakban végzett munkáról ad információt. Így az interneten megtekinthető, hogy az intézmények különféle osztályain mekkora volt az esetszám, milyen az ágykihasználtság, mennyi az átlagos bennfekvési idő és mekkora az egynapos ellátás aránya. Osztályonként kiderül az is, hogy melyek a leggyakoribb esettípusok. Megtudhatjuk továbbá, hogy a szüléseket milyen arányban végzik császármetszéssel az egyes kórházakban.
A www.ebf.hu című weboldalon elérhető adatokból kiderül, hogy tavaly 75 százalékos volt országosan az ágyak kihasználtsága. Ez szakmacsoportonként és intézményenként is igen nagy eltérést mutat. A szülészet-nőgyógyászatokon például általában magas volt a kihasználtság, a Szent István Kórházban például 133,9 százalék. Más szakmákban találni sokkal kevésbé telített osztályt is, a móri városi kórház sebészetén például 49,4 százalékos volt ez a mutató. 2006-ban az átlagos ápolási idő 6,61 nap volt a hazai fekvőbeteg-ellátó intézményekben. Ez az adat is igen változó szakmacsoportonként. Kiderül az is, hogy Magyarországon átlagosan a szülések 28,9 százalékát császármetszéssel végzik, míg az unióban ez az arány 23,6 százalék (2004-es adat). Hazánkban 14 intézményben 35 százalék feletti a császármetszések aránya, a sort a csornai városi kórház vezeti, ott az újszülöttek 46,8 százaléka így jön világra. – A szakmai szervezetek bevonásával megvizsgáljuk, mi lehet a nagy eltérések oka – mondta Kovácsy Zsombor, az Egészségbiztosítási Felügyelet elnöke.
Kovácsy úgy fogalmazott: a biztosítottaknak minden fellelhető adatot joguk van megismerni, s nem dolga az államnak, hogy eldöntse, melyikre kíváncsiak, illetve melyikből vonhatnak le ilyen vagy olyan következtetést. – Nem szeretnénk azt a hozzáállást követni, amit Csernobil idején tettek a vezetők – szögezte le. Szakértők többször is arra hívták fel a figyelmet, hogy az emberek könnyen téves következtetéseket vonhatnak le olyan adatokból, mint például a halálozások aránya. Azt ugyanis sok minden befolyásolhatja, például, hogy mennyi súlyos esetet látnak el az adott intézményben. Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet vezetője is úgy látja, egyes adatokból lehetséges téves következtetéseket levonni, de inkább a megfelelő értelmezéshez kell segítséget nyújtani, mint a tényeket eltitkolni.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke kijelentette: csak olyan adatokat szabad közölni, amelyek nem okozhatnak félreértést. Szerinte e most közzétett adatok alapján nem lehet messzemenő következtetést levonni az egyes kórházakban végzett gyógyító munka minőségéről, színvonaláról.
Leépítés Dunaújvárosban. Több mint százhatvan álláshelyet szüntet meg a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Kht. – közölte tegnap Gyöngyösi Pál, az intézmény orvos-igazgatója, aki a távirati irodának elmondta: az áprilisban életbe lépett finanszírozás miatt kényszerülnek erre a lépésre. Elküldik a nyugdíjasokat, részmunkaidősként foglalkoztatottakat, de az elbocsátandók fele aktív dolgozó.
Váratlan meglepetés érte a táskatolvajokat egy vonaton - videó