Osztály harcban

k ö n y v e s h á z

2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némi idegenkedéssel, talán csipetnyi irigységgel és nem kevés kárörömmel kezelik tárgyukat a Kastélyok és mágnások című történelmi fényképalbum szerzői, Baji Etelka és Csorba László. Efféle munkákban semmi nem helyénvalóbb, mint a távolságtartó kriticizmus, amely útját állhatja a korszakot és annak legjellemzőbb karaktereit nosztalgikus mázzal bevonó, hamis emlékezésnek. Ám e földosztós-trónfosztós-osztályharcos szemlélet nehezen értelmezhető, különösen kurta képaláírásokban vagy elfogult bevezető kisesszékben, amelyekben a legrokonszenvesebbnek feltüntetett, mindenesetre az egyik legtöbbet idézett figura Károlyi Mihály gróf, a könyv meghökkentő vonatkoztatási pontja – akit, ugyebár, nehezen tekinthetünk tipikus honi arisztokratának.
Meglehet, a Monarchia, különösképpen a magyarországi főnemesség a középkori hatalmi dölyf, a „rongyrázás”, a „veszedelmes” patriotizmus és nacionalizmus ásatag jelképe maradt. Valóban bő szégyenlajstromba szedhetők a vagyonukat kártyán elverő, eszeveszetten párbajozó, pöffeszkedő alakok, akik, amint a szerzők írják, a lakosság százezred részeként az összes hasznos földterület 13 százalékát tartották kezükben – minő skandalum! Csakhogy ez az osztály – többek között a Széchenyiek, az Andrássyak, a Batthyányak és a feltörekvő, sokszor zsidó származású talárosok – adott erős támaszt erkölcsi, gazdasági, politikai eltökéltségével a nemzeti polgárosodáshoz, haza és haladás ügyéhez: a mezőgazdaság, az ipar, a közlekedés és a művelődés robbanásszerű fejlődéséhez is.
A Monarchia arisztokráciájának létformáját, életének jellemző tereit, legjelentősebb és legextravagánsabb személyiségeit bemutató, igen igényes kivitelű könyv azért számos vizuális és történelmi tanulsággal is szolgál. A Magyar Nemzeti Múzeum történeti fényképtárából válogatott kitűnő fotóanyag és a – részrehajlásuk mellett tömören informatív – képaláírások betekintést nyújtanak a várkastélyok, nemesi rezidenciák külső és belső világába, a szalon- és társasági életbe, a politizáló, vadászó, kocsikázó, Afrika és a Kelet vad tájain bogarászó arisztokraták környezetébe. Ma már rogyadozó, határainkon túl elmegyógyintézetként szolgáló, kiszáradt halastavú, akkoriban még pompás kastélyok, szikár, pofaszakállas férfiak, egy vagyont magukra öltő, elegáns, finom vonású asszonyok, színjátszó gróffiókák, rendőrségi fotón kitárulkozó öngyilkos politikus, sürgő-forgó szolgák népesítik be az album lapjait.
Nem a gazdagság, nem a pökhendiség közös ezekben a főrangú alakokban. Talán többször át kell böngésznünk fotóikat, és mélyebben belenéznünk a ma már csak sárgult papíron létező emberek szemébe, hogy feltűnjön. Ha mást nem, tartást biztosan tanulhatunk tőlük.
(Baji Etelka – Csorba László: Kastélyok és mágnások. Medicina Könyvkiadó, Budapest, 2006. Ára: 7900 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.