Tárgyalások indultak meg a Magyar Honvédség MiG–29-es vadászgépeinek esetleges értékesítéséről – tudta meg lapunk. Az egyik leendő pályázó információink szerint az orosz kapcsolatait felhasználva arról folytat egyeztetéseket, hogy az exportengedély megszerzése után Perunak értékesíti a magyar légierő vadászgépeit.
A honvédség MiG–29-es vadászgépeit 2009-ben vonják ki a hadrendből, ezek után a kincstár engedélyével, pályázat útján nyílik lehetőség az eladásukra. Úgy tudjuk, hogy a pályázók között lesz az a Solar Kereskedelmi és Szaktanácsadási Kft. is, amely mostanában a legvaskosabb, orosz haditechnikával kapcsolatos megbízásokat nyeri el a Honvédelmi Minisztériumtól.
A cég ügyvezetője, Dési János kiterjedt politikai ismeretséggel rendelkezik, korábban felügyelőbizottsági (fb) tagja volt annak a GTV Rt.-nek, ahol szintén fb-tag volt Juhász Gábor MSZP-s képviselő, a Belügyminisztérium volt politikai államtitkára. A vállalkozó 1995 és 1998 között igazgatósági tagja volt a Regainvest Rt.-nek is, ahol ezekben az időkben ifjabb Apró Antal, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök anyósának testvére kapott helyet a felügyelőbizottságban.
A cég ügyvezetője, Dési János elismerte, hogy szeretnének részt venni a MiG–29-esek értékesítésében, ha erre kiírják a tendert, de azt cáfolta, hogy már most tárgyalásokat folytatnának a lehetséges vevőkkel.
Dési megkeresésünkre visszautasította azt is, hogy a korábbi tenderek megnyeréséhez bármilyen köze lenne a politikai kapcsolatainak. Állítása szerint a GTV Rt.-ben csak néhány hónapra vállalt szerepet, Juhász Gábort személyesen nem is ismeri, ifjabb Apró Antallal pedig ugyan régóta ismerik egymást, de soha nem voltak üzleti kapcsolatban; pusztán annyi történt, korábban mindketten ott ültek egyazon cég felügyelőbizottságában.
A HM azt közölte lapunkkal: a MiG–29-es vadászgépek a Magyar Honvédség jelenleg is rendszerben lévő technikai eszközei, honvédelmi célra feleslegessé nyilvánításuk nem történt meg. Ez 2009 előtt nem is várható, ezért – fentiek alapján – értékesítésükről sem folytatnak tárgyalásokat.
Mint arról beszámoltunk, a Solar Kft. nemrég két katonai helikopter felújításáért csaknem 914 millió forintos megbízást kapott a HM-től. A hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos beszerzési eljárást a honvédség két orosz gyártmányú MI–17 típusú helikopterének nagyjavítására és átalakítására írták ki. A megbízást a hazai repülőgépipar korábbi letéteményesének számító, és a története során összesen 540 ilyen vagy ezekhez hasonló helikopter nagyjavítását elvégző Dunai Repülőgépgyár (DR) Rt. helyett nyerte meg az alig több mint négymillió forintos jegyzett tőkével rendelkező Solar Kft. A cég a HM érvelése szerint azért nyerhetett a tenderen, mert a DR Rt. az utolsó tárgyalás előtt nem nyújtott be a megszabott határidőre pályázatot.
A Solar Kft. az előző választási ciklusban 748 millió forintos megbízást kapott a HM-től rakéta-hajtóanyagok megsemmisítésére is. A Solar Kft. akkoriban a legnagyobb ukrán hadianyaggyárral kapcsolatban lévő állami vállalat, az Ukroboronservice előtt nyerte meg a HM beszerzési hivatala által kiírt pályázatot. A HM akkor arra hivatkozott, hogy negyvenmillió forinttal olcsóbban vállalta a nyertes pályázó a meghirdetett feladat elvégzését.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt