Perújítás kezdődik Kaiser ügyében

Perújítási nyomozást rendelt el a táblabíróság Kaiser Ede ügyében – értesült lapunk. A Fővárosi Ítélőtábla a nyomozás lefolytatását arra a győri fellebbviteli főügyészségre bízta, amely előzőleg a perújítás elutasítására tett indítványt.

2007. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság előírta a két új gyanúsított, N. László és W. Róbert meghallgatását, illetve a fegyverek és más tárgyi bizonyíték beszerzését. Mindezek nélkül a tábla szerint nem lehet érdemben dönteni Kaiser ügyéről.
Ismeretes: a 2002. május 9-i móri bankrablás miatt Kaiser Edét tavaly tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélték. A társának tartott Hajdú Lászlót vádolják azzal, hogy a bankfiókban lelőtt nyolc embert. Februárban viszont elfogtak két tatabányai férfit, akiket szintén a móri bűncselekményekkel gyanúsítanak. Kaiser Ede védője még abban a hónapban – a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hivatalos sajtóközleményeit csatolva – perújítási indítványt nyújtott be a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészségre.
*
A Legfőbb Ügyészség azonban a Győri Fellebbviteli Főügyészséget bízta meg a beadvány elbírálásával, amely annak elutasításra tett javaslatot a Fővárosi Ítélőtáblához. Álláspontjuk szerint az új móri nyomozás befejezése előtt korai lenne a perújításról dönteni. A táblabíróság minap kézbesített határozata felidézi, hogy a Győri Fellebbviteli Főügyészség többek között azért utasította el Kaiserék perújítási indítványát, mert már az alapügyben is ismert volt: a bűncselekményt többen követték el. Azzal pedig, hogy az ügyben két új gyanúsított van, nem zárja ki, hogy Kaiser is részt vett a bankrablásban, s ezért fel lehetne menteni. A két tatabányai férfi tagadja az emberöléseket. Ezért a győri ügyészség szerint csak az új móri nyomozás végén lehet állást foglalni a perújításban.
A táblabíróság szerint azonban nem vitatható, hogy Kaiser Ede védői új tényekre és bizonyítékokra hivatkoztak indítványukban. Ha azok megfelelnek a valóságnak, akkor a móri ügyben hozott jogerős ítélet tényállása jelentősen módosul. A győri ügyészség érvelésében az sem elfogadható, hogy nem lehet a perújítás alapja az NNI sajtóközleménye. E körben ugyanis azt kell vizsgálni – áll a határozatban –, hogy a védők új tényekre és bizonyítékokra hivatkoztak vagy nem, és ezek valószínűsítik-e Kaiser felmentését a móri vádak alól. Ezt pedig akkor lehet ellenőrizni, ha új nyomozást rendelnek el. E nélkül nem lehet érdemben dönteni a perújításról.
A győri ügyészség annak ellenére indítványozta a perújítás elutasítását, hogy az új tényeket, bizonyítékokat és a körülményeket nem vizsgálta, nem tisztázta, nem értékelte. Ezért döntött úgy a táblabíróság, hogy a győri ügyészség folytassa le a perújítási nyomozást.
A táblabíróság előírta, hogy az ügyészség hallgassa meg a két új gyanúsítottat, N. Lászlót és W. Róbertet. Mégpedig azért, hogy kiderüljön: ismerték-e és kapcsolatban álltak-e Kaiser Edével. Tisztázzák, hogy Kaiser a móri bankrablás alatt a helyszínen, vagy annak közelében volt-e. Az új gyanúsítottak szerint részt vett vagy részt vehetett-e a bűncselekményben. Az ügyészségnek be kell majd szereznie a két férfi eddigi vallomásait, az N. László lakásán megtalált fegyverek és a móri vérengzés helyszínén fellelt lábnyom és két ujjnyom szakértői vizsgálatának jegyzőkönyveit. A határozat megjegyzi: új tényekre és bizonyítékokra hivatkozás esetén a perújítási indítvány nem idő előtti. A törvény szerint az indítvány elbírálása nem függhet mások ellen indult büntetőeljárás eredményétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.