Hétezer katona vett részt a Vörös téren tartott parádén. Vlagyimir Putyin ünnepi beszédében méltatta az orosz katonák hősiességét és a Hitler-ellenes koalíció szerepét a nácizmus elleni harcban. Felhívta a figyelmet arra, hogy a győzelem nemcsak az orosz polgárokat kovácsolta egybe, de az Oroszországgal szomszédos országokat is. Putyin, aki a Kremlben a veteránoknak adott fogadáson is igazi össznemzeti ünnepnek nevezte a győzelem napját, szónoklatában felhívta a figyelmet arra, nem szabad elfeledni, hogy minden háború okai elsősorban a békeidők tévedéseiben, gyökerei pedig a konfrontáció és a szélsőségesség ideológiájában keresendők. Putyin beszédében kiemelte, manapság sem csökkennek ezek a fenyegetések, csak „átalakulnak, megváltoztatják külsejüket”. A háborús nemzedék átadta a mai generációnak a barátság és a szolidaritás hagyományát, a közösségvállalás és kölcsönös segítség „megszenvedett” tapasztalatát. „Éppen ezért akik ma megkísérlik megalázni ezt a felbecsülhetetlen tapasztalatot, s akik meggyalázzák a háborús hősök emlékműveit, azok megsértik saját népüket, ellentétet és újfent gyanakvást szítanak az államok és az emberek között” – jelentette ki Putyin.
Az orosz elnök nem említette név szerint Észtországot, de nyilvánvaló, hogy a fenti mondat elsősorban Tallinn-nak szóltak. A két ország között április végén robbant ki diplomáciai viszály, amikor az észt hatóságok áthelyezték a Tallinn központjában lévő világháborús szovjet emlékművet egy külvárosi katonai temetőbe.
A Bronzkatona lábánál kedden, a II. világháború európai lezárásának évfordulója alkalmából, virágokat helyeztek el az észt kormány tagja. A megemlékezésen az észt kormánytól kapott meghívó alapján részt vettek az antifasiszta koalíciót alkotó győztes hatalmak tallinni nagykövetei is – kivéve Oroszországét. Az orosz nagykövet tegnap először a második világháborúban a szovjet légierő kötelékében harcolt észt nemzetiségű hős sírjánál koszorúzott, majd a katonai temetőben elhelyezett Bronzkatonánál rótta le kegyeletét. A helyi oroszok virágokat helyeztek el az emlékmű volt helyét körülvevő kerítésen is. A rendőrség egyébként fokozott készültségben várta e napot, számítva az orosz kisebbség győzelem napi megemlékezésére, amely ezúttal a szovjet hősi emlékmű áthelyezése elleni tiltakozás is. A városban május 11-ig tilos utcai rendezvényeket tartani, így transzparenseket, zászlókat nem vihettek magukkal az emlékezők. Ehelyett vörös színű dzsekit öltöttek.
Közben tart a retorikai háború a két ország között, igazán komoly lépésekkel azonban Moszkva a fenyegetések ellenére sem válaszolt az észtek lépésére. Inkább az indulatok levezetésére szolgáló pótcselekvésként értékelhető a Szentpétervár és Tallinn közötti vasúti személyszállítás felfüggesztése vagy a határ menti teherautó-forgalom akadályozása is, s nem várható az összorosz tengeri szállítás tíz százalékát lebonyolító, évi 41 millió tonna orosz árut áteresztő észt kikötők bojkottja sem. A hivatalos Moszkva kegyeletsértőnek tartja az emlékmű áthelyezését, ám láthatóan hallgat azon véleményekre, amelyek óvnak attól, hogy a Kreml „felüljön” a provokációnak tekinthető döntésnek, s nem helyez kilátásba válaszlépéseket.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!