Február 15-e óta 14 százalékkal csökkent azoknak a betegeknek a száma, akik százszázalékos társadalombiztosítási támogatású orvosságot váltanak ki a patikákban – derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) legfrissebb adataiból. Ismert: február közepétől megszűnt ezeknek a medicináknak a térítésmentessége, azóta dobozonként 300 forintot kell fizetni értük. Arról a biztosítónak egyelőre nincs információja, hogy mely betegségcsoportban esett vissza leginkább a százszázalékos tb-támogatású gyógyszerek forgalma, közölték a hivatal sajtóosztályán. Még arra sem kaptunk választ, hogy menynyivel csökkent emiatt az egészségbiztosító kiadása.
Az OEP összesítése szerint jelentős mértékben visszaesett azoknak a száma, akik járóbeteg-szakrendelést kerestek föl a vizitdíj február 15-i bevezetése óta. A csökkenés körülbelül 20 százalékos – tudtuk meg.
A kórházban ápoltak számának alakulásáról még nincs végleges adat a biztosítónál. A sajtóosztályon azt közölték, hogy ebben az intézményi körben az elszámolás lassabb, így várhatóan csak néhány hét múlva lesz meg az összesítés. A Magyar Kórházszövetség nemrég azonban készített egy önbevalláson alapuló felmérést. Mint arról már korábban írtunk, a válaszadó fekvőbeteg-ellátók beszámolójából az derült ki, hogy 36 százalékuknál csökkent a forgalom, míg 63 százalékuknál változatlan maradt. Arra azonban nem kérdeztek rá, hogy mennyivel kevesebb páciens fordult meg a szakrendelőkben.
A kórházi betegszám csökkenése nem elsősorban a 300 forintos napidíj bevezetésével függ össze, hanem azzal a szigorítással, amely szerint egy előre meghatározott szinten maximálják azt a teljesítményt, amit az egészségbiztosító finanszíroz. Ha az intézmény túllépi ezt a szintet, akkor a limit fölött ellátott betegek után egyetlen fillért sem kap.
Nyitnak az első karácsonyi vásárok, mutatjuk milyen programokkal készülnek