Súlyos kritika hazánkról

Az Amnesty International múlt évről szóló, tegnap közzétett jelentése szerint a magyar rendőrség túlzott erőszakot és durva bánásmódot alkalmazott a tavaly őszi tüntetésekkor, előzetes figyelmeztetés és megkülönböztetés nélkül vetett be gumilövedéket, vízágyút és könnygázt, illetve több őrizetbe vett embert megvertek. Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke szerint a jelentést a „helyén kell kezelni”. A Fidesz szerint a jelentés azok igazát bizonyítja, akik a tavaly őszi események miatt bírálták a kormányt és a rendőrséget.

2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlzott rendőri erővel léptek fel békés tüntetők ellen Budapesten – írja az Amnesty International (AI) éves nemzetközi jelentésében Magyarországról. A szervezet hazánkról szóló fejezete elítéli a tavaly szeptember 20–21-én, majd október 23-án történt rendőri fellépést, amikor a rendőrök arcukat eltakarva, azonosító szám és figyelmeztető felszólítás nélkül alkalmaztak gumilövedéket, vízágyút, könnygázt a tüntetőkkel szemben. A jelentés beszámol őrizetbe vett emberek bántalmazásáról, arról, hogy 18 éven aluliakat tartottak együtt fogva felnőtt őrizetesekkel, mindezt pedig koholt vádak alapján tették. Az AI emlékeztetett: voltak esetek, hogy a rendőrségi kihallgatásokkor megtagadták az ügyvéd jelenlétét. A szervezet világjelentésében megemlítették Gergényi Péter budapesti főkapitány tavalyi kijelentését is, amely szerint „jogszerűen, és szakszerűen” járt el a rendőrség. Az Európai Bizottság akkor magyarázatot kért a magyar hatóságoktól, amire válaszként Gyurcsány Ferenc olyan bizottságot állított fel (a Gönczöl-bizottságot – a szerk.), amely egyáltalán nem foglalkozott a személyes sérelmekkel.
A jelentés üzenetét Fodor Márk, az AI hazai igazgatója úgy foglalta össze: – A hatalom a félelem politikáját használja arra, hogy elhitesse, nincs szükség emberi jogokra, pedig a biztonság kizárólag ezekkel együtt létezik. A Magyarországról szóló jelentésben kifogásolják a romák társadalmi kirekesztettségét, a nők elleni erőszakot, és először szerepel benne roma nők tudtuk nélküli meddővé tétele. Az éves nemzetközi körkép 153 országban veszi górcső alá azokat az eseteket, amelyek során súlyosan sérültek az állampolgárok jogai; a tanulmány szerint ezen a téren a Közel-Keleten, Oroszországban és Dárfúrban a legrosszabb a helyzet.
*
A Fidesz szerint az AI jelentése bizonyítja azok igazát, akik a tavaly őszi események miatt bírálták a kormányt és a rendőrséget. Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke a jelentésből kiemelte: a rendőrség ősszel minden előzetes figyelmeztetés és megkülönböztetés nélkül vetett be gumilövedéket, vízágyút és könnygázt az erőszakos és a békés tüntetőkkel szemben, az őrizetbe vett, letartóztatott emberekkel szembeni bánásmód nem felelt meg az emberi jogi normáknak, továbbá több őrizetbe vett embert megvertek, többeknek meg nem engedélyezték, hogy ügyvédjükkel beszéljenek. Balog úgy vélte: sokaknak kellene utólag bocsánatot kérniük azokért a rágalmakért, amelyekkel „megpróbálták pártpolitikai ügyként beállítani” ezeket az emberi jogi problémákat. Hozzátette: az Európai Bizottság is magyarázatot kért az október 23-án történtekre, de kielégítő választ a mai napig nem kapott. Az ellenzéki politikus szerint az ártatlan áldozatoknak lelki, anyagi és jogi elégtétel jár, ezért minden sértettet bátorítanak arra, hogy tegyenek feljelentést.
Gál J. Zoltán, a miniszterelnök kabinetfőnöke szerint hiba volna, ha egyoldalúan, politikai szemüvegen keresztül értékelnénk az AI jelentését. Felvetésünkre, hogy a megállapítások ezúttal nem a „radikális ellenzék vezérétől”, hanem a világ legjelentősebb, liberális jogvédő szervezetétől származnak, Gál J. annyit mondott: minden véleményt, így ezt is meg kell hallgatni és a „helyén kell kezelni”. Megkérdeztük azt is, hogy a rendőrség őszi viselkedését súlyosan elmarasztaló jelentés tükrében a kormánynak nem kellene-e felülvizsgálnia korábbi kijelentéseit, amelyek szerint Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány kiváló munkát végzett és dicséret illeti.
– Gergényi Péter már nem főkapitány – válaszolta Gál J. Zoltán.
Emlékezetes: a Morvai Krisztina vezette Civil Jogász Bizottság az őszi eseményeket értékelve lényegében az AI jelentésével egybecsengő megállapításokra jutott. A kormányzat a Morvai-bizottság megállapításait politikai indíttatásúnak nevezte, a jogásznő ellen pedig lejárató hadjáratot indított a balliberális média. A korábban hazánkba látogató Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke is éles kritikával illette a magyar rendőrség ténykedését, elsősorban a gumilövedékek alkalmazása és az azonosító jelvények hiánya miatt. Az amerikai Freedom House tavalyi éves világjelentése szerint hazánkban ugyan gyengült a demokrácia, de a politikai és a polgári jogok érvényesülése tekintetében még így is jó a helyzet. Az amerikai külügyminisztérium jelentése is visszafogottan kezelte a témát.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.