A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egy alkalommal már megpróbálta eltussolni az Egymásért, Egy-másért Alapítvány 1,2 milliárd forintos adó- és vámcsalás gyanúja miatt indult ügyét, sikertelenül – értesült lapunk. Ismert, az alapítvány vezetése volt rendőrökből, illetve aktív és nyugdíjazott nemzetbiztonsági tisztekből áll.
Az esetet jól ismerő informátorainktól megtudtuk, a csempészetre a szlovén vámszervek figyelmeztették a magyar társszervezetet, amely azonnal elindította a vizsgálatot. Erről értesülve NBH-s vezetők jelentek meg a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságán. Látogatásuk azonban nem járt eredménnyel. Egyik informátorunk közölte: „ha a vámosok eltussolják az ügyet, biztosan börtönbe kerülnek, ugyanis a szlovén figyelmeztetésnek nyoma maradt.” – A nemzetbiztonságiak mindent megtesznek azért, hogy akadályozzák az eljárást – tájékoztatták lapunkat.
*
Ennek fényében figyelemre méltó az a hét végén, a sajtóban elterjesztett információ, miszerint az Egymásért, Egy-másért Alapítvány elleni VPOP-s büntetőeljárást az egyik ott dolgozó főtiszt kezdeményezte, mivel korábban az alapítvány előzetes letartóztatásban lévő elnökének, Földesi-Szabó Lászlónak a barátnője volt. Lapunk munkatársát egy, az alapítványhoz és a nemzetbiztonsági szolgálatokhoz közel álló egykori újságíró is így tájékoztatta, de megkeresésünkre a vámos érintett határozottan cáfolta, hogy bármikor is köze lett volna a letartóztatott elnökhöz.
Más forrásaink mindebből arra következtettek, hogy ez is egy tipikus nemzetbiztonsági félrevezető akció. Valószínűleg a volt újságíró – aki lapunkat is tájékoztatta – több orgánumnak is elhintette dezinformációit, hogy később így járassa le a vámszervek egyik valóban fontos pozícióban lévő tisztjét. Figyelemre méltó az időzítés: holnap, május 15-én jár le az alapítvány elnökének és hat társának előzetes letartóztatása.
Demeter Ervin, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tagja tegnapi sajtótájékoztatóján feltette a kérdést, mit kerestek titkosszolgák olyan alapítványnál, amely gyanú szerint 1,2 milliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést, amelynél házkutatás is volt, illetve tőle és a kapcsolódó gazdasági társaságoktól hét embert vettek őrizetbe, és le is tartóztatták őket – kérdezte. A fideszes képviselő szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal nem hallgathat tovább az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány ügyében, mivel „bűnösök közt cinkos, aki néma”.
Az Orbán-kormány volt polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztere felidézte, az NBH főigazgatója együtt fotózkodott az alapítvány elnökével, és egy főosztályvezetője a kuratórium munkájában vett részt, amit álláspontja szerint magánszemélyként sem tehetett volna. A képviselő elmondta, hogy először a vám- és pénzügyőrség indított 2005-ben titkos nyomozást az alapítvány ellen, amiről értesült az említett főosztályvezető, és az emberi logika alapján közölhette azt kuratóriumi társaival. Demeter Ervin kitért arra, hogy időközben elhunyt a 2004-ben létrejött alapítvány alapítója, akit rokoni szálak fűztek az Apró–Gyurcsány családhoz, utána a „Szilvásy család behálózása következett”. A képviselő emlékeztetett arra, hogy támogatást kapott az alapítványtól a Szilvásy testvére által vezetett BM-kórház, illetve a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter másik fivére az alapítvány munkájában vesz részt. Az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány ügyében az elmúlt hónapban több ember ellen indult eljárás, a szervezet vezetője – aki többekkel együtt előzetes letartóztatásban van – régebben a rendőrségnél szolgált.
Az ellenzéki politikus kifejtette, hogy Szilvásy György védett személy, így furcsállja, hogy a titkosszolgálatnak nem tűnt fel „ez az intenzív kapcsolatépítés”, amikor nagyon éberek is tudnak lenni, hiszen – idézte fel Demeter Ervin – azonnal észreveszik, ha újságírók érdeklődnek Szilvásy úr nyaralójáról. A Magyar Nemzet munkatársának lakására is kivonultak az NBH alkalmazottai, miután kollégáink egy cikkhez gyűjtöttek háttéranyagot a kancelláriaminiszter vidéken épülő házánál.
Demeter elmondta még: az NBH-tól azt a tájékoztatást kapták, hogy az érintett gazdasági társaságok nem fedővállalkozások, amit a szakmai logika is kizárna, tehát titkosszolgálati munkatársaknak nincs ott keresnivalójuk. A képviselő kitért arra, hogy a kérdésekre Szilvásy Györgynek is válaszolnia kell, aki ott lesz az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának következő ülésén, amelyen a titkosszolgálatok éves beszámolója lesz napirenden. A nemzetbiztonsági szolgálatok illetékese nem kívánta kommentálni Demeter Ervin szavait.
Az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány a Távol-Keletről hozott Magyarországra karitatív célból élelmiszer-szállítmányokat (ezen a jogcímen mentesülhettek adó és vám fizetésének kötelezettsége alól). A gyanú szerint közel 8500 tonna konzervet azonban nem a rászorulóknak adták, hanem kereskedelmi forgalomba hozták azt.
Egy másik kiemelten közhasznú társaság, a Gyermekrák Alapítvány gazdálkodásával sem biztos, hogy minden rendben van. A Népszabadság számításai szerint a szervezet tavaly többet költött önmagára, mint a beteg gyerekek támogatására: mintegy 270 millió forintot. Az alapítvány erre reagálva olyan kimutatásokat és nyilatkozatokat tett közzé, amelyek – a lap szerint – alkalmasak a sajtó és az adományozók megtévesztésére.
Visítva, röhögve vesznek búcsút David Pressman amerikai nagykövet-aktivistától a mémgyártók