Téves adatok alapján fizettetne az OEP?

Azonnali vizsgálatot kezdeményeznek a gyógyszergyártók, szerintük ugyanis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár téves gyógyszerforgalmi adatok alapján akar velük pénzt fizettetni az államkasszába.

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) kapott információink szerint tegnap délután megkapták a gyógyszergyártók levelét, amelyben a cégek vizsgálatot kezdeményeznek, mert szerintük a hivatal téves adatok alapján akar velük pénzt fizettetni az államkasszába.
Január 15-től havonta kell fizetniük a gyógyszergyártóknak aszerint, hogy az adott időszakban az egészségbiztosító mekkora öszszeget juttatott tb-támogatásként a patikákban kiváltott készítményeikhez. Az első, január 15–31. közötti időszakra április 20-ig kellett teljesíteniük a befizetéseket. Ehhez az OEP közzétette a gyógyszerforgalmi adatokat, azaz hogy mennyi vényköteles gyógyszert váltottak ki a betegek ebben az időszakban. Az adatok az első napra, azaz január 15-re rendkívüli fogyást mutatnak.
*
A biztosító szerint ezen a napon 2,346 millió vényt váltottak be (ebből több mint 1,936 millió volt a támogatott készítmény). A Magyar Gyógyszerészkamarától kapott információk szerint Magyarország patikái egyetlen napon öszszesen 21 ezer órát tartanak nyitva. Ez azt jelenti számításaik szerint, hogy minden patikában – a nagyobb forgalmú nagyvárositól a kis forgalmú falusiig – a nyitva tartás első percétől az utolsóig folyamatosan, körülbelül 30 másodpercenként beváltott valaki egy vényt. Ráadásul eközben vásároltak olyanok is, akik nem receptköteles medicináért mentek.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértők nehezen tudják elképzelni, hogy egyetlen nap alatt 2,346 millió vényt váltottak be a vásárlók, miközben a gyógyszerészkamara adatai szerint ez téli hónapokban sem haladja meg a 700-800 ezret. Ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy január 15-én, illetve az azt megelőző napokban érthetően nagyobb volt a forgalom, mint egyébként, hiszen másnap jelentős térítésidíj-emelkedés lépett hatályba. Mint mondják: a teljes nyitvatartási időben 30 másodpercenként mégsem lehet kiszolgálni egy vásárlót, hiszen vénybeváltásoknál sok mindent kell ellenőrizni.
A szakértők szerint a gyártóknak százmillió forintos nagyságrenddel emelkedett a befizetési kötelezettségük a január 15-re „kihozott” rendkívüli fogyás miatt. A betegek egyébként már január elején megkezdték a felvásárlást – tudva, hogy 16-án drasztikus drágulás történik –, ugyanakkor a „felvásárlási időszakban” a 15-e volt az egyetlen olyan nap, amelynek forgalma után „adót” kell fizetniük a gyártóknak.
Egyelőre még nem minden cég fizetett, de nem csak az általuk vitatott január 15-i számítás az oka. Más gond is akad. A befizetéseket elrendelő új jogszabály ugyanis úgy fogalmaz, hogy a pénzt annak a cégnek kell utalnia az APEH-nak, amelyik a gyógyszer forgalomba hozatali engedélyének jogosultja. Csakhogy ez sok esetben nem egyezik azzal a vállalattal, amelyik Magyarországon forgalmazza a készítményt, és sok esetben nem egyezik azzal sem, amelyiknek az itthoni eladásokból haszna keletkezik. Számos európai országba küldött az OEP értesítést – részben magyar nyelven – a befizetési kötelezettségről, amelyet több külföldi cégnél értetlenkedve fogadtak. Nem tudják ugyanis, hogy egy magyar jogszabály miként írhat elő olyan cégnek befizetési kötelezettséget, amely Magyarországon nem is folytat vállalkozói tevékenységet, még önálló adószáma sincs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.