Katonai szakértők szerint valójában bonyolult bűvészkedés folyik a számokkal, miközben folytatódik a honvédség és a katonákat kiszolgáló szervezetek leépítése. Ötezer-ötszáz főtől válnak meg a Honvédelmi Minisztérium (HM) és háttérintézményei, illetve a honvédség állományából az év végéig egy kormányhatározat szerint. Ezért is különös, hogy eközben a honvédelmi miniszter a katonák állománygyűlésein, konferenciákon, sajtótájékoztatókon és parlamenti felszólalásaiban is arról beszél, hogy a honvédség alakulatainál közel ötezer fővel növelik a betölthető beosztások számát. Lapunk megpróbált utánajárni, hogyan lehetséges mindez, de csak részben járt sikerrel. Azt megtudtuk például, hogy 2800-ra mérséklik a szaktárcánál és intézményeinél szolgálók létszámát, vagyis a „vízfejet”, azt viszont nem árulták el, ez pontosan hány hivatalnok elbocsátását jelenti. A parancsnokságok összevonásával pedig olyan bonyolult lett a helyzet a honvédségnél, hogy a külső szakértők szerint is ember kell legyen a talpán az, aki megmondja, valójában hány katona elbocsátása és érkezése várható a helyőrségekben.
Katonai szakemberek szerint az első és legjelentősebb trükk a Szekeres-féle reformokban, hogy parancsnokságok összevonásával átírták az állományokat is.
*
Mint ismert, a honvédelmi miniszter még az Egyesült Államokban is dicséreteket kapott, hogy Összhaderőnemi Parancsnokságot hoztak létre a Magyar Honvédségnél, a „korszerűségben” megelőzve Európa legnagyobbjait. Ez az átszervezés alapjában véve a szárazföldi csapatok, a légierő és a katonai logisztika összevonását jelentette. Korábban azonban a logisztikusok nagy részét nem számolták az alakulatokhoz, így ezzel a lépéssel papíron jelentősen megnövelték a helyőrségekben szolgálók hivatalos létszámát. Az önálló hadrendi egységek azonban szinte mindenhol az ezredszintről a zászlóaljszintre süllyedtek.
Folytatódott az a Juhász Ferenc idejében elkezdett folyamat is, hogy összevontak egymástól távol eső régiókban tevékenykedő alakulatokat, ami jelentős kiáramlást eredményezett a honvédségnél, hiszen akik nem kívánnak a családjukkal együtt elköltözni, azok a nyugdíjazásukat kérik, vagy leszerelnek. Ez történt például az egri laktanya bezárását követően, amikor Debrecenbe kellett átköltözniük felderítőknek, vagy Szentesen a műszaki dandár leépítésével, amelyből zászlóaljat alakítottak ki, de sokan távoztak a honvédség összhaderőnemi, logisztikai parancsnokságának megszüntetésekor is.
Az átalakítások több mint furcsák Tatán is, ahol az egykori tüzérosztályból és a harckocsizó- egység maradványaiból egy zászlóaljat alakítottak ki a dandáron belül. Egyelőre talányos, hogy ez milyen következményekkel járt az egyes fegyvernemekre szakosodott katonák életpályájában.
Dandárszintű alakulatról ezredre csökkentették a győri rakétaelhárítókat is, miközben kivonták a hadrendből az Igla légvédelmi rakétákat. A leépítések folytatódtak azok szerint a volt katonatisztek szerint is, akik csak a számok tükrében vizsgálják a Szekeres idejében elkezdett átalakításokat. A lapunkhoz eljuttatott információk szerint a légierő hatezer katonájából az év végéig mindössze 5135 főt tartanak meg, és hozzávetőlegesen a felére csökken a katonákat kiszolgáló logisztikusok egykor csaknem 6000 fős létszáma is. A logisztikusokból megmaradt katonák mellett viszont az alakulatokhoz számítják a vezérkari főnök közvetlen irányítása alá tartozó szervezetek 4693 fős létszámát is, így összességében azt lehet mondani, hogy 21 700 főre nő a katonák száma a helyőrségekben. A szaktárca arra hivatkozik, hogy 2800-ra csökkentették a „vízfejet”, vagyis a HM és háttérintézményeinek dolgozói létszámát, ez viszont értesüléseink szerint csak néhány ezer fős leépítést jelent a tervezett 5500 főshöz képest. A HM-től megtudhattuk, hogy 2006-ban az átszervezések megindulása előtt a tárca meglévő összlétszáma 29 931 fő volt, amelyből számításaik szerint mindössze 15 739 fő teljesített szolgálatot a csapatoknál.
A Honvédelmi Minisztérium elismeri, hogy korábban nem tartoztak a csapatoknál szolgálókhoz a logisztikai szervezetek, hiszen ezek mintegy 1600 fő kivételével minisztériumi jogállásúak voltak. Ezelőtt nem volt ötezer fős „külön hadserege” a vezérkari főnöknek sem. Ennek alapján könnyen kijöhetett az a számításuk, hogy míg az átszervezést megelőzően az alakulatoknál szolgálók létszáma alig több mint fele volt a tárcalétszámnak, 2007 végére ez a létszám csaknem 21 000 főre nő, vagyis meghaladja majd a tárcalétszám 80 százalékát.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le