Országszerte veszélybe kerülhet az infarktusos betegek sürgősségi ellátása, mert egy előre meghatározott teljesítmény elérése után az egészségbiztosító egyetlen fillért sem utal a kórházaknak a gyógyításért, így többek között a szívroham kezeléséért sem. – Az életmentő infarktusellátást ki kellene venni az úgynevezett teljesítmény-volumenkorlát hatálya alól, s minden beavatkozás után biztosítani kellene a finanszírozást – jelentette ki Tomcsányi János, a Magyar Kardiológusok Társaságának főtitkára a napokban zajló nagyszabású orvoskongresszus apropóján.
A szív- és érrendszeri betegségek kezelésében jelentős áttörés történt: manapság körülbelül 30 ezerrel kevesebben halnak meg, mint 10-15 évvel ezelőtt. Az akut szívinfarktusos betegek nagy része azért él tovább, mert ezen a téren rengeteget fejlődött a tudomány az utóbbi időben, s rendkívül korszerű módszerekkel tudnak segíteni rajtuk az orvosok. Már csak a legsúlyosabb esetek végződnek halállal, a túlélés esélyei jók, ha a betegek a szívroham után legfeljebb kilencven perccel megfelelő ellátásban részesülnek – szögezte le a szakember.
Számos intézményben az a gyakorlat, hogy a kevésbé súlyos állapotú pácienseket „várakoztatják”. Így a sürgősségi eseteket elláthatják anélkül, hogy idő előtt kimerülne az intézmény, illetve a kórházi osztály teljesítménykerete. Ez azonban a kevésbé súlyos betegek gyógyulásának esélyét csökkenti.
Tomcsányi János hozzátette: tavaly óta különféle szóbeli ígéreteket kaptak az Egészségügyi Minisztériumtól arra, hogy minden infarktusos beteg ellátását finanszírozni fogják. Konkrét lépések, jogszabály-módosítások azonban azóta sem történtek.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete