Viharkár utáni gyorssegély

Viharkárok után kiosztott gyorssegély – ehhez hasonlítják a szakmai kamarák a kórház-átalakítások miatt utcára kerülő több ezer orvosnak és egészségügyi dolgozónak szánt állami támogatást. Úgy látják, hogy a Mobilitás program nem kínál komplex segítséget a munkahelyváltás miatt költözésre kényszerülő családoknak. Az Egészségügyi Minisztérium szerint viszont a felkínált lehetőségek igenis megoldást jelenthetnek az érintettek nehézségeire. A vissza nem térítendő támogatásra egyébként a jövő héttől pályázhatnak az állásukat veszített közalkalmazottak.

2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan kiírják azt a pályázatot, amelyen vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek azok az orvosok és szakdolgozók, akik a kórházi ágyszámcsökkentés, illetve átalakítás miatt elveszítik állásukat, s vállalják, hogy 50 kilométernél távolabb lévő intézményben helyezkednek el. Az érintettek egyszeri, háromhavi illetményüknek megfelelő összeget kaphatnak, ha vállalják, hogy legalább egy évig új munkahelyükön maradnak. Ez egy szakdolgozó esetében – bruttó 150 ezer forintos átlaggal számolva – 450 ezer, míg egy orvosnál – bruttó 330 ezres átlaggal számolva – 990 ezer forint. Ez az összeg többszörösére növelhető például akkor, ha az új munkahely 50 kilométernél messzebb van a régitől. Az Egészségügyi Minisztérium szerint komplex programot dolgoztak ki, képzésekkel, átképzésekkel segítik azokat, akik szakterületet váltanak, a hozzátartozók elhelyezkedését pedig készségfejlesztő tréningekkel, állásbörzével segítik. A szaktárca tájékoztatása szerint az ÁNTSZ humánerőforrás-mobilitást koordináló központot hozott létre, és a nap 24 órájában hívható vonalat üzemeltet (476-1150) az érdeklődőknek. Bankokkal is tárgyalnak különféle kedvező hitellehetőségekről.
– A program olyan, mint a viharkárok után kiosztott gyorssegély – vélekedett Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Mint mondta: elsősorban nem azzal van gond, hogy kicsi a pályázaton elnyerhető összeg, hanem azzal, hogy nincs komplex állami program, amely teljes családok elköltözését támogatná, menedzselné. Senki nem ad választ olyan problémákra, hogy például miként zajlik majd az érintettek gyors lakáscseréje, hogyan tud elhelyezkedni az orvos vagy a szakdolgozó házastársa, hogyan váltanak óvodát-iskolát a gyermekeik. Problémát jelent az is, hogy nincs pontos összesítés arról, hol milyen szakemberek „szabadulnak fel” vagy a különböző intézményekben milyen képzettségűeket várnak.
Éger István szerint magasabb vissza nem térítendő támogatás mellett állami garancia volna szükséges ahhoz, hogy az érintettek lakásvásárlási hitelt vegyenek fel, mert a hivatalos jövedelmük alapján ilyet nemigen kapnak. Azoknak pedig, akik hajlandók átképzéssel új szakmát választani, legalább 5 évig munkahelyet kell garantálni az új szakmában. Azt is fontosnak tartja, hogy az átképzést vállalóknak a tanulás időszakára biztosítsák a megélhetést.
– A Magyar Szakdolgozói Kamara is úgy látja, hogy a Mobilitás program nem elég komplex ahhoz, hogy megoldja az elbocsátott tömegek elhelyezkedését – vélekedett Balogh Zoltán, a szervezet elnöke, aki hozzátette: mégis örülnek a lehetőségnek, noha várhatóan csak egy szűk réteg helyzetét lehet így megoldani.
A támogatás szerinte főként a fiatal, egyedül élő, pályakezdő szakdolgozókat segíti majd. Kifogásolta azt is, hogy a vissza nem térítendő támogatás csak azokat segíti, akik közalkalmazotti státusból közalkalmazottiba mennek, s nem teszi lehetővé, hogy valaki szakmáját megtartva például az alapellátás, az otthon ápolás vagy
a járóbeteg-ellátás terén helyezkedjen el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.