Több mint száz vállalkozás részvételével zöldipari klaszter alakult a hét végén Kabán. A területi és ipari együttműködés résztvevői túlnyomórészt azok a beszállítók, kiszolgálótevékenységet végző cégek, amelyek megélhetése a nemrégiben bezárt cukorgyártól függött. A termelők most a rövidesen megépülő bioetanol-üzem számára kívánnak alapanyagot előállítani, ám a klaszter menedzsmentje segítségével más piacokon is megjelenhetnek – tájékoztatott Ruszkabányai György, a klasztertanács elnöke.
Kabán tavaly év végén az EU cukorkvóta csökkentése részeként számolta fel a cukortermesztést az Eastern Sugar Zrt. A termelés visszafogásért mintegy húszmilliárd forintnak megfelelő euró kártérítés illeti meg, amiből harminc százalékot ígért a beszállítóknak a gyár bezárása miatti veszteségeik enyhítésére, ennek mielőbbi kifizetését mind a kormányzat, mind a termelők szorgalmazzák. Ám a gyárterület továbbra is az Eastern Sugaré marad, amit információk szerint ipari park formájában kíván hasznosítani.
A térség gazdaságát meghatározó cukorvertikum kiesése miatti űrt a bioetanol-gyártás beindításával látják betölthetőnek a térség vállalkozásai és önkormányzatai – tájékoztatott Szegi Emma, Kaba polgármestere. A termelők összefogásával, illetve külső tőkebevonással épülő üzem a tervek szerint 2008-ban kezdi meg a termelést. Az önkormányzatok, cégek és felsőoktatási intézmények részvételével létrehozott klaszter, s az operatív munkát végző menedzsment feladata, hogy a társult vállalkozások érdekeit képviseljék, ellássák őket információval, szervezzék piacaikat, beszerzéseiket, és pályázatokat készítsenek az egyes cégek és a klaszter egésze részére.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban