Az OVB csak hitelesíthet

Nem utasíthatja el két hét múlva az Országos Választási Bizottság (OVB) a Fidesz népszavazási kérdéseinek hitelesítését, hiszen a Sólyom László államfő által aláírt jogszabály-módosítás nem érinti a referendumot – vélekednek a lapunkban megszólaló politikusok, alkotmányjogászok, hivatali szakértők. Orbán Viktor szerint valójában a kormány nem akar népszavazást, mert a mai közhangulatban egy sikeres népszavazás elsöpörné a kabinetet. AZ OVB elnöke közben a pénzügyminisztertől kért segítséget a testület döntésének meghozatalához.

2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Mihály, a legnagyobb ellenzéki párt alelnöke szerint nem kell új forgatókönyvet készíteniük a referendum ügyében azért, amiért a köztársasági elnök aláírta azt a törvénymódosítást, amely az egészségügyi szolgáltatók éves költségvetésének részévé teszi a vizitdíjat, illetve a kórházi napidíjat. Az Alkotmánybíróság mostani és tíz évvel ezelőtti döntései egyértelmű helyzetet teremtenek: a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló kezdeményezések ügyében kimondta, hogy jövőbeli költségvetést érinthet népszavazás, a Fidesz pedig a következő évre vonatkozólag fogalmazta meg a kérdéseket – hangsúlyozta Varga Mihály. A politikus emlékeztetett arra is, hogy a taláros testület 1997-es állásfoglalása szerint a népszavazási kezdeményezés megindításától kezdve már a kormány sem hozhat olyan döntéseket, amelyek érintenék a referendumot, tehát ebből a szempontból Sólyom László aláírása nem jelentheti a kérdések hitelesítésének elutasítását. Azzal kapcsolatban, hogy ismét az Alkotmánybírósághoz fordulnak-e, ha az OVB mégis elutasítja a kérdéseket, Varga Mihály azt mondta: bár jól látható, hogy Gyurcsány Ferenc elvárásait hajtja végre a testület, még nem döntötték el, mit csinálnának.
Cservák Csaba alkotmányjogász szerint nem tehet mást az OVB, mint hogy hitelesíti a kérdéseket. Az OVB egykori tagja szerint ennek több oka is van: a népszavazási kezdeményezés időben korábbi, mint a költségvetés módosításának parlamenti elfogadása, illetve utóbbi kihirdetése, tehát a kezdeményezés benyújtásától kezdve nem lehet olyan intézkedéseket tenni, ami okafogyottá tenné a referendumot. A jogász úgy vélekedett: az Alkotmánybíróság legutóbbi és tíz évvel ezelőtti határozata alapján sem dönthet másképpen a választási bizottság. Cservák Csaba emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz kezdeményezése nem a népszavazás évének, hanem az utána következő esztendő költségvetését módosítaná valamelyest. Kifejtette azt a nézetét is, amely szerint nem is lehetséges olyan kérdésről referendumot rendezni, amely valamilyen mértékben ne érintené a központi büdzsét. Hozzátette: az alkotmány arról rendelkezik, hogy az egész költségvetésről, illetve annak jelentős tartalmát érintő kérdésben nem lehet népszavazást tartani, a szóban forgó kérdések pedig nem ilyenek.
Orbán Viktor a Magyar Rádiónak adott interjújában az OVB-ről szólva kijelentette: mivel az Alkotmánybíróság döntése az országban mindenkire kötelező, ezért a választási bizottságnak hitelesítenie kellett volna hétfőn a népszavazási kérdéseket. Szerinte az MSZP és kormánya nem akar Magyarországon népszavazást, erre használja fel eszközként az OVB-t. Sötét napja ez a demokráciának – jegyezte meg. Orbán Viktor kifejtette: a mai közhangulatban egy népszavazás finoman szólva is elsöpörné ezt a kormányt ugyanakkor mint fogalmazott: a referendum következményei nem láthatók előre, de meggyőződése szerint a következmények súlyosak lennének.
Közben lapunk birtokába került az a levél, amelyben segítséget kér az OVB elnöke Veres János pénzügyminisztertől, hogy a testület „megalapozottan” dönthessen a Fidesz és a KDNP népszavazási kezdeményezéséről. Szigeti Péter azt szeretné megtudni, hogy mi indokolta a költségvetési törvény módosítását, illetve mi ennek a következménye a büdzsé kiadási szerkezetére vonatkozóan. Veres János a költségvetési módosítás kapcsán tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, az csak technikai jellegű volt, „olyan szándék nem vezette a kabinetet, amit többen beleértettek a törvény módosításába”. A pénzügyminiszter szerint nem kérdéses, hogy a népszavazási kérdések érintik a költségvetés kiadási és bevételi oldalát is.

Államfői kommentár. Tájékozatlanságon alapuló hisztériaként jellemezte Sólyom László köztársasági elnök az azzal kapcsolatos vitát, hogy aláírta a költségvetési törvény – vizitdíjra vonatkozó – módosítását. Az államfő szerint csupán apró technikai módosítás történt, s ez nem érinti a Fidesz népszavazási kezdeményezését.
Répássy Róbert (Fidesz) nem tekinti barátságtalan lépésnek, hogy a köztársasági elnök aláírta a törvénymódosítást, emlékeztet arra, hogy az államfőnek általában ki kell hirdetnie a parlamenti kormánytöbbség által elfogadott jogszabályt, hacsak nem tartja azt alkotmánysértőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.