Mező Csabától, a Greenpeace magyarországi szervezetének vezetőjétől megtudtuk, körülbelül öt-hat köbméternyi habot öntöttek ki a zöldek a gyár elé, de kapott az akcióhoz alkalmazott habágyútól az őrbódé és az üzem ablaka is. A Boxmark vezetői a gyár tűzoltóit uszították a demonstrálókra, akik nagy nyomású vízsugárral támadtak neki az üzem előtt gyülekezőknek, köztük több újságírónak. Kivételesen most az osztrák sajtó is nagy erőkkel képviseltette magát, szinte a teljes ausztriai média megjelent az eseményen.
A Greenpeace követelése szerint a Boxmarknak legkésőbb 2007 őszére meg kell felelnie az osztrák törvényekben előírt szennyvíz-kibocsátási határértékeknek, a naftalin-1,5-diszulfonátokat ki kell váltania, és meg kell szüntetnie a hatalmas sókibocsátást. A két héttel ezelőtt nyilvánosan, a média jelenlétében vett Boxmark-szennyvízminták egyértelműen alátámasztják az illegális szennyezést. Az anionos tenzidek értéke például háromszorosa a határnak – tájékoztatta lapunkat a szervezet. A tenzidek olyan kémiai anyagok, amelyek habzást okoznak, és hátrányosan befolyásolják a vizek tisztulását. Egy másik paraméter, az összes szerves szén esetében is a megengedett tízszeresét mérték. „Hány mintát kell még vennünk ahhoz, hogy a bőrgyár végre lépjen, és megszüntesse a szennyezést?” – kérdezte Herwig Schuster, a Greenpeace kémiai szakértője. Nemes Noémi emlékeztetett arra is, hogy a bőrgyár eddig visszautasította a Greenpeace-szel való kommunikációt. Bár a zöldek május 7-én írt levelére a Boxmark nem reagált, korábban azonban azt állították, hogy nem használnak naftalin-diszulfonátokat. Éppen ezt a biológiailag gyakorlatilag lebonthatatlan kémiai anyagot találta a Greenpeace a Boxmark szennyvizében. „Senki, még a Boxmark sem állhat a törvények felett. Érthetetlen, az osztrák hatóságok hogyan tűrhetik, hogy a bőrgyár évek óta többszörös határérték-túllépéssel működjön. Egyértelműen ez a bőrgyár a legfőbb felelős a Rába habzásáért” – fejtette ki a Greenpeace kampányfelelőse.
A Greenpeace Ausztriában és Magyarországon is petíciót hirdetett meg, hogy a Boxmark minél hamarabb észrevegye, a két országban mennyire ellenzik szenynyező tevékenységét, és hagyjon fel azzal. A bőrgyár elnökének címzett levelet a www.greenpeace.hu weboldalon lehet aláírni – árulta el a Magyar Nemzetnek Mezei Csaba.
Közölte: a nyomásgyakorlás érdekében felkeresik a bőrgyár vevőit is (például az osztrák vasutakat vagy egyes bútorgyárakat), és arra kérik e cégeket, hogy addig ne vásároljanak a Boxmarktól, amíg az nem csökkenti számottevően a szennyező tevékenységét. – Ha ez sem vezet eredményre, még radikálisabb lépésekhez folyamodunk – szögezte le a Greenpeace magyarországi vezetője.
Mint arról beszámoltunk, a stájerországi Feldbach járási elöljárósága közigazgatási eljárást indított a településen működő Boxmark bőrgyár ellen, amely a Greenpeace vizsgálatai szerint a Rába folyó szennyezésének fő felelőse. Ez azután történt, hogy a nemzetközi környezetvédő szervezet osztrák és magyar szekciója ismertette az általa megbízott laboratóriumok mérésének eredményeit. Ezek szerint a Feldbachban a Boxmark által a Rábába engedett ipari szennyvízben egyes vegyületek (például foszfor, vas, szerves halogénvegyületek, lipofil anyagok, naftalin-szulfonátok) az osztrák törvények által engedélyezett határértéket többszörösen meghaladják, a só koncentrációja pedig csaknem olyan magas, mint a tengervízé.
A Greenpeace emellett kifogásolta az üzem törvényes státusát is, minthogy a gyár 1994-es vízjogi engedélye 1999-ben lejárt, és azóta az osztrák hatóságok nem döntöttek a Boxmark újabb engedélykérelméről.
A magyar és az osztrák környezetvédelmi tárca irányításával nemrég egy akciócsoport is alakult, amely őszre ígérte, hogy megszünteti a Rába habzását. Az osztrákok nemcsak a Rábát szennyezik a magyar határnál, hanem egy biomassza-erőművet is üzemeltetnek, amely a gyanú szerint háztartási hulladékot is elégethetett.
A burgenlandi gázszolgáltató egy nagy kapacitású szemétégetőt is tervez építeni nem messze Szentgotthárdtól, amely elszenynyezheti az Őrségi Nemzeti Park levegőjét. A szentgotthárdiak rendszeresen tüntetnek a határon a környezetszennyező osztrák cégek ellen, és az Európai Parlamentben többször lépéseket kezdeményezett Olajos Péter néppárti képviselő is.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés