Csak júliustól gyógyít a gamma-kés

Leghamarabb július közepén vagy végén tudja fogadni a betegeket a debreceni gamma-kés-centrum, mivel hiányoznak a szükséges engedélyek. Pedig a világszínvonalú sugársebészeti központot Horváth Ágnes egészségügyi miniszter és Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke avatta fel a minap ünnepélyes keretek között. Európában 30, a világban mindössze 250 működik az egymilliárdos beruházás eredményeként megvalósult berendezésből.

2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A radiológiai klinika sugársebészeti centruma elsősorban olyan betegek eredményes gyógyítására képes, akiknek agyuk eldugott, hagyományos módszerrel megközelíthetetlen területén van daganatuk, illetve érrendszeri elváltozásuk. A gamma-késsel ugyanis, ami a kobaltizotóp atommagjának bomlásakor keletkező fotonnyaláb, ezek a rejtett területek is elérhetők, így meg lehet semmisíteni az ott lévő betegséggócokat – tudtuk meg Bognár László idegsebész profeszszortól, a sebészeti centrum vezetőjétől. Maga a beavatkozás egynapos műtéttel elvégezhető, és teljesen fájdalommentes. A központ orvosai szerint 25-30 betegük esetében indokolt lenne az azonnali kezelés, ám egyelőre várniuk kell, mivel a működési engedélyeket még nem kapta kézhez az intézmény. További rossz hír, hogy valószínűleg jóval több embernek lesz szüksége gamma-késes operációra, mint ahányat fogadni tudnak. Így hosszabb-rövidebb várólistával kell számolni. A várakozási időt tovább növeli, hogy a külső tőke bevonásával megvalósult központ a megtérülés érdekében külföldről is fogad majd betegeket. Jó hír viszont, hogy az OEP vállalja a magyarok finanszírozását, s nem kell külön térítési díjat fizetni. A gamma-kés telepítéséhez szükséges forrásokat jórészt a debreceni önkormányzat biztosította, s az általa 75 százalékban birtokolt gazdasági társaság működteti a centrumot is. A szakmai kontrollt a 25 százalékkal részesedő amerikai gyártó cég gyakorolja.
A sugársebészeti beavatkozás vér nélküli operáció, amihez nem kell a koponyát meglékelni. Előkészítése speciális CT-vizsgálattal kezdődik. Ilyenkor egy műszer segítségével tájékozódási pontokat jelölnek ki, majd háromdimenziós koordináta-rendszerben meghatározzák a daganat, illetve az agyi érszűkület vagy vérrög helyét. A felvételeket ezt követően szakemberek elemzik: a betegség természetének, a szükséges sugárdózisnak meghatározása orvosi, a kezelendő terület helyének bemérése fizikusi feladat. Mivel a sugársebészeti centrumban fizikus is dolgozik, az adatokat nem kell más laboratóriumokba küldözgetni. Kezeléskor az agyi célterületre több oldalról és egyszerre hatolnak be a sugárnyalábok. A betegséggócban találkoznak, energiájuk összeadódik, így megsemmisítik azt. A Debrecenbe telepített eszköz előnye továbbá, hogy használatakor nem károsodnak azok az agyterületek, amelyeken áthatol a gamma-sugár. Külön erre kidolgozott mechanizmus gondoskodik arról, hogy a góc felszámolásakor keletkező energiák ne roncsoljanak a szükségesnél nagyobb agyterületet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.