Diákmunka a nyári szünetben

Diákmunkára sokan jelentkeznek a nyári szünetben, ajánlat van bőven, de a fizetések nem túl magasak. A fiatalok nagy részét feketén, írott szerződés nélkül foglalkoztatják, ezalól az iskolaszövetkezetek jelentenek kivételt.

Urbán Péter
2007. 06. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irodai telefonálás, szórólaposztás, adatrögzítés, árufeltöltés, gyorséttermi kiszolgálás: néhány a leggyakoribb diákmunkák közül. Sok iskolában, közép- és felsőoktatási intézményben elkezdődött a nyári szünidő, így a tanulók munkavállalási kedve is megnőtt. A múlt hónapban megháromszorozódott az érdeklődés a fiatalok által végezhető feladatok iránt – mondta el lapunknak Motil Csaba, a Rébusz Iskolaszövetkezet igazgatóságának elnöke. Hozzátette: a dolgozó diákoknak leginkább arra kell vigyázni, hogy legyen munkaszerződésük. Ha nem köt ilyet a foglalkoztató, semmi garancia nincs arra, hogy a fiatalok megkapják fizetésüket. Ezért érdemes az iskolaszövetkezetek valamelyikébe (Meló-Diák Universitas, Fürgediák, Karrier, Pannon-Work stb.) belépni. A szövetkezet akkor is rendezi a járandóságot, ha a munkaadó nem akar vagy nem tud fizetni.
A keresetek rendkívül változóak. Az órabér általában négy-ötszáz forint, de az egy órára járó juttatás semmiképpen nem lehet alacsonyabb 380 forintnál. Ezt a minimálbérrel összefüggésben határozták meg. Vannak ennél magasabb összegek is: a tolmácsolás az egyik legjobban fizetett elfoglaltság, ezért óránként akár kétezer forintot is zsebre tehet a tanuló. A már említett feladatok mellett rendkívül színes a kínálat: a diákújságírástól a mezőgazdasági munkáig, a leltározástól a hoszteszkedésig, a takarítástól az internetes foglalkozásokig sokféle pénzkereseti lehetőség kínálkozik. Meggazdagodni azonban aligha fognak belőle a tanulók. Arra a kérdésre, hogy a fiataloknak fizetett órabér felett mennyi jut az iskolaszövetkezetnek, Motil Csaba kifejtette: ennek nagysága változó, ezért pontos összeget nem tud mondani.
A Szociális és Munkaügyi Minisztériumtól megtudtuk: az adatok szerint a dolgozók kétharmadát jogszabály-ellenesen foglalkoztatják a munkáltatók. A szabálytalanságok közül szinte minden második a feketemunkával kapcsolatos (56 145 esetből 24 653 a feketemunkás). Tavaly augusztusban az ellenőrzések alkalmával kiderült: a munkáltatók háromnegyede, a fiataloknak pedig 93 százaléka nem az előírásoknak megfelelően dolgozott. Általános átverési módszer a próbamunka: egy-két napra felveszik a diákokat, nem kötnek velük írásos szerződést, majd fizetés nélkül elbocsátják őket. A 18 év alattiakat éjszaka nem lehet dolgoztatni, tehát árufeltöltéssel sok esetben nem lehet megbízni őket. A serdülőket 16. életévüktől lehet foglalkoztatni (szünidőben már 15 esztendősen), és nagykorúságukig fiatal munkavállalóknak minősülnek. Legfeljebb heti 40 órát dolgozhatnak, s napi 30 perc szünet jár nekik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.