Irodai telefonálás, szórólaposztás, adatrögzítés, árufeltöltés, gyorséttermi kiszolgálás: néhány a leggyakoribb diákmunkák közül. Sok iskolában, közép- és felsőoktatási intézményben elkezdődött a nyári szünidő, így a tanulók munkavállalási kedve is megnőtt. A múlt hónapban megháromszorozódott az érdeklődés a fiatalok által végezhető feladatok iránt – mondta el lapunknak Motil Csaba, a Rébusz Iskolaszövetkezet igazgatóságának elnöke. Hozzátette: a dolgozó diákoknak leginkább arra kell vigyázni, hogy legyen munkaszerződésük. Ha nem köt ilyet a foglalkoztató, semmi garancia nincs arra, hogy a fiatalok megkapják fizetésüket. Ezért érdemes az iskolaszövetkezetek valamelyikébe (Meló-Diák Universitas, Fürgediák, Karrier, Pannon-Work stb.) belépni. A szövetkezet akkor is rendezi a járandóságot, ha a munkaadó nem akar vagy nem tud fizetni.
A keresetek rendkívül változóak. Az órabér általában négy-ötszáz forint, de az egy órára járó juttatás semmiképpen nem lehet alacsonyabb 380 forintnál. Ezt a minimálbérrel összefüggésben határozták meg. Vannak ennél magasabb összegek is: a tolmácsolás az egyik legjobban fizetett elfoglaltság, ezért óránként akár kétezer forintot is zsebre tehet a tanuló. A már említett feladatok mellett rendkívül színes a kínálat: a diákújságírástól a mezőgazdasági munkáig, a leltározástól a hoszteszkedésig, a takarítástól az internetes foglalkozásokig sokféle pénzkereseti lehetőség kínálkozik. Meggazdagodni azonban aligha fognak belőle a tanulók. Arra a kérdésre, hogy a fiataloknak fizetett órabér felett mennyi jut az iskolaszövetkezetnek, Motil Csaba kifejtette: ennek nagysága változó, ezért pontos összeget nem tud mondani.
A Szociális és Munkaügyi Minisztériumtól megtudtuk: az adatok szerint a dolgozók kétharmadát jogszabály-ellenesen foglalkoztatják a munkáltatók. A szabálytalanságok közül szinte minden második a feketemunkával kapcsolatos (56 145 esetből 24 653 a feketemunkás). Tavaly augusztusban az ellenőrzések alkalmával kiderült: a munkáltatók háromnegyede, a fiataloknak pedig 93 százaléka nem az előírásoknak megfelelően dolgozott. Általános átverési módszer a próbamunka: egy-két napra felveszik a diákokat, nem kötnek velük írásos szerződést, majd fizetés nélkül elbocsátják őket. A 18 év alattiakat éjszaka nem lehet dolgoztatni, tehát árufeltöltéssel sok esetben nem lehet megbízni őket. A serdülőket 16. életévüktől lehet foglalkoztatni (szünidőben már 15 esztendősen), és nagykorúságukig fiatal munkavállalóknak minősülnek. Legfeljebb heti 40 órát dolgozhatnak, s napi 30 perc szünet jár nekik.

Júniustól nincs kímélet! Vagyonelkobzás, kitiltás, börtön vár a drogdílerekre