Élőlánc a Rábáért: Köszönjük, nem!

Több civil szervezet és magánszemély csatlakozott ahhoz a szombati tüntetéshez, amelyet az osztrák nagykövetség elé szervezett az Élőlánc Magyarországért közéleti mozgalom és a Magyar Nemzeti Bizottság. A demonstrálók az osztrák áruk bojkottjára szólították fel a magyar polgárokat a Rába szennyezése miatt. Egy osztrák magánszemély hivatallal való visszaélés miatt feljelentést is tett Ausztriában, mert a Rábát szennyező egyik bőrgyár egy nyolc évvel ezelőtti engedély alapján működik.

2007. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy nagyméretű, német nyelvű molinót feszítettek ki a nagykövetség épülete előtt a Rába szennyezése miatt tüntetők, amelyen a „Danke, nein!” (Köszönjük, nem!) felirat állt. Ezt a feliratot a szentgotthárdiak az osztrák–magyar határon már korábban „kiállították”, hogy emlékeztessenek a stájerországi és burgenlandi bőrgyárak folyószennyezésére, illetve a környékre tervezett hulladékégetőre. A rendezvényen az Élőlánc képviselője, Kajner Péter mellett többek között felszólalt még Bene Gábor a Kossuth tériek képviseletében, Karátson Gábor író, festőművész és Kolláth György jogász is. Emlékeztettek arra, hogy a Rábát az egyik irányból két stájerországi és egy burgenlandi bőrgyár szennyezi.
Az egyik bőrgyárról, a Feldbachban működő Boxmarkról nemrég derült ki, hogy 1999 óta nincsen érvényes működési engedélye sem. Nyolc éve nem hozott döntést ugyanis az illetékes stájerországi hivatal a régi működési engedély meghosszabbításáról, és amíg a döntés nem születik meg, a gyár a régi, elavult engedély alapján működhet.
Joób Márk, a szentgotthárdi Pro Natura St. Gotthard Egyesület vezetője szerint ezzel törvénysértő módon fedezik osztrák politikusok és hivatalnokok a bőrgyár törvénytelen működését, ami kétségkívül kimeríti a hivatali hatalommal való visszaélés bűntettét. Ezért egyik osztrák ismerősük feljelentést is tett Ausztriában ismeretlen tettes ellen. A Rábát ugyanakkor egy geotermikus erőmű is szennyezi, amely az engedélyében megfogalmazott technikától eltérően nem pumpálja vissza a termálvizet a földbe, hanem a Lapincsba és onnan a Rábába engedi. Az osztrák nagykövetség előtt tüntetők felhívták a figyelmet arra is, hogy még egy óriási hulladékégetőt is akar építeni az osztrák Begas AG, a Burgenland tartomány községeinek többségi tulajdonában lévő gázszolgáltató, közvetlenül a magyar határ mellé, Szentgotthárdtól néhány száz méterre.
A tervezett égetőműben Burgenland tartomány hulladékának ötszörösét, évente 225 ezer tonna nem újrafelhasználható hulladékot és szennyvíziszapot akarnak elégetni, szennyezve az Őrségi Nemzeti Park levegőjét.
n
Egyoldalas Rába-riport Ausztriában. Egyoldalas riportot közölt szerdai számában Szentgotthárdról A Rába-habzás kapcsán Magyarország tajtékzik címmel a Falter, Bécs város hetilapja. A cikk szerint a magyarok nem hisznek az osztrák ígéreteknek a hat éve húzódó vitában, és abban sem bíznak, hogy a két környezetvédelmi miniszter által elhatározott közös akciócsoport tényleges javulást fog hozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.