Gyerekmunka a kínai olimpiáért

Éhbérért napi 15 órát dolgoztatnak gyermekeket Kínában – áll egy nemzetközi jogvédő szervezet jelentésében. A Play Fair szerint a 2008-as pekingi olimpiára szánt ajándéktárgyak 70 millió dolláros hasznot hoznak a szervezőknek.

2007. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holtfáradt, hajnaltól késő éjszakáig hajszolt gyermekekkel készíttetik Kínában a 2008-as olimpiai játékokra szánt, hatalmas bevételeket hozó ajándéktárgyakat – jelentette be tegnap, a gyermekmunka elleni világnapon a brit Play Fair Alliance nemzetközi jogvédő szervezet. A Play Fair 2008 kínai csoportjának sikerült négy, a kínai olimpiai bizottság megrendelését teljesítő, rabszolga gyermekeket alkalmazó gyárba is bejutnia – adta hírül a Corriere della Sera. A hivatalos olimpiai logóval büszkélkedő üzemekben táskákat, erszényeket, bőrárut, kiegészítőket, pólókat, fejfedőket, irodai szereket és színes gyermekalbumokat készítenek: az olimpia kínai szervezőinek csak az ajándéktárgyak 70 millió dolláros hasznot hoznak.
A munkatáborszerűen működő gyárakban még a kínai törvények által előírt, igen szerény jogokat sem élvezhetik a munkavállalók. A gyermekek rettegésben élnek, a védelmükkel senki nem törődik, a részlegvezető pedig veréssel bünteti azt, aki lemarad – árulta el egy veszélyes anyagokkal dolgozó kisfiú, akinek a kezét kimarta a sav.
A jogvédők Shenzhen és Guangdong tartomány négy üzemét nevezték meg, mindegyik állami megrendelésre, a kínai olimpiai hatóságok engedélyével dolgozott. A Play Fair munkatársai még 2006 telén kezdték el a vizsgálódást, majd hónapok teltek el a titkos találkozók, illegális interjúk megszervezésével. Jelentésük szerint a futószalagokon dolgozó lányok és fiúk közül többen alig múltak 12 évesek, általában reggel fél nyolctól este fél tizenegyig, azaz napi 15 órát kell a felnőttekkel azonos ritmusban dolgozniuk. Mindezért 20 eurócentnyi, azaz körülbelül 52 forintos órabért kapnak. Pihenő- és ünnepnapjuk nincs, munkaügyi ellenőrzéskor pedig hazudniuk kell.
A Play Fair szerint mindez a kínai hatóságok szeme előtt zajlik, de azok nem lépnek fel a gyermekek kizsákmányolása ellen. A textil- és ruhaipari szakszervezetek világszövetségének főtitkára, Guy Rider a jelentés olvastán felkérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, járjon el az emberi jogokat sértő kínai szervezetek ellen. A kínai olimpia szervezőbizottsága kijelentette: felbontja a szerződést a vétkes cégekkel.

Megszegett törvényi tilalom. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kezdeményezésére 2002. június 12-én tartották meg először a gyermekmunka elleni világnapot. A törvényi tilalom ellenére – az ILO adatai szerint – még mindig 246 millió gyermeket dolgoztatnak a világon. Közülük 73 millió nincs még 10 éves. Évente 22 ezer gyermek hal meg munkahelyi balesetben. Ázsia és Óceánia területén 127 millió gyermek dolgozik. Fekete-Afrikában 48 millió a számuk, ott a 14 év alatti gyermekek majdnem egyharmadát kényszerítik munkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.