Gyurcsány követné Nagy Imrét

Kétféle, közéleti jelentőségűnek szánt imaalkalom is volt a forradalom miniszterelnöke mártíromságának mai gyásznapját megelőző napon. A budapesti Nagy Imre Emlékházban lezajlott az a találkozó, amelyen Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Dávid Ibolya is részt vett. Este a 301-es parcellában a Kárpát-haza Nemzetőrség szervezésében tartottak imádsággal egybekötött emlékrendezvényt.

Joó István
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc (MSZP), Kóka János (SZDSZ) és Dávid Ibolya (MDF) pártelnökök, valamint Bégány Attila, az Új Demokratikus Koalíció ügyvivője vettek részt a pártpolitika részéről azon a tegnap reggeli közös elmélkedésen és imán, amelyet Jánosi Katalin, Nagy Imre egyik unokája kezdeményezett. A zártkörű rendezvényen jelen volt a mártír miniszterelnök másik unokája, Jánosi Ferenc is, továbbá az ötvenhatosok közül Fónay Jenő, a Pofosz alapítója és Mécs Imre, az MSZP parlamenti képviselője; a szakralitást Lipp László katolikus pap, Gazdagrét szervezőlelkésze, a médiumokból jól ismert László atya képviselte. Ismeretes, hogy Jánosi Katalin előzőleg valamennyi parlamenti pártelnököt hívta, de Orbán Viktor (Fidesz) és Semjén Zsolt (KDNP) kimentette magát. Meglepetésként azonban az ÚDK említett ügyvivője reggel jelentkezett Jánosi Katalinnál, aki azzal a feltétellel, hogy nem beszél közbe az áhítaton, illetve hogy kész minden résztvevővel kezet fogni, engedélyezte Bégány Attila részvételét. Értesülésünk szerint Bégány eredetileg fel szerette volna szólítani Gyurcsány Ferencet, hogy „térjen meg a magyar nemzethez”.
Lapunknak Jánosi Katalin úgy nyilatkozott, az, amit várt ettől a találkozótól, „odabent” megvalósult, mert a nemzet egységének hangulata volt jelen ott. Sajnálkozott, hogy nem volt teljes a kör. Kérdésünkre butaságnak nevezte azt a vélekedést, hogy az MSZP PR-tevékenységét szolgálnák az őáltala kezdeményezett alkalmak. Arra, nem visszás-e, hogy a keresztény értékekkel és a nemzeti szolidaritással eléggé hadilábon álló balliberális pártvezetők vettek részt egy imán, Jánosi azt válaszolta: „Kóka úrról én úgy láttam, hogy hívő ember, de egyébként sem volt itt kifejezett vallási ceremónia.”
Lipp László katolikus paptól úgy értesültünk, hogy ő egy nagyméretű gyertyatartót ajándékozott a Nagy Imre Emlékháznak. Rajta az egyik szalagfelirat: „Itt az gyújtson mécsest, aki Nagy Imrét, ha kell, követni merné.” Kérdésünkre, ki gyújtott mécsest a pártelnökök közül, László atya azt mondta: „Egy idő után, számot vetvén lelkükkel, mind a hárman úgy döntöttek, hogy meggyújtják, nekem meg nincs jogom megkérdőjelezni szándékuk komolyságát.”
„Ima a kommunizmus áldozataiért, az 1956-os forradalmunk és szabadságharcunk mártírjaiért, hőseiért” – ezzel a címmel tartotta megemlékezését a Kárpát-haza Nemzetőrség este hat órakor, a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában. Az említett szervezetnek Papp Lajos szívsebész az elnöke, egyik alelnöke Zétényi Zsolt jogász. Bár a rendezvény főszónokaként Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, parlamenti képviselő volt feltüntetve a meghívón, ő más fontos elfoglaltságára hivatkozva lemondta részvételét.

Mit kezdjünk Kádárral? Semmi sem az volt, ami annak látszott a Kádár-rendszerben, hiszen hazugságra épült – világlott ki a XX. Század Intézet konferenciáján az Andrássy egyetemen. Mit kezdjünk vele? – volt a tanácskozás címe, amelyen neves történészek, írók – köztük M. Kiss Sándor, Lánczi András, Kornis Mihály – szólaltak fel. Schmidt Mária, az intézet főigazgatója úgy jellemezte Kádárt, mint aki a hatalom megtartásáért mindenre hajlandó volt. (M. D.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.