Halmai Gábor még ellenáll

2007. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint ahogy már a szavazáskor is megosztották az OVB-t a Fidesz népszavazási kérdései, az AB határozatát is eltérően értékelték a testület tagjai. Halmai Gábor, az OVB elnökhelyettese a Magyar Nemzetnek úgy kommentálta a döntést: az AB máshogy értelmezte az alkotmányt és a népszavazási törvényt, mint az OVB. Halmai szerint a döntésben szerepet játszhatott az AB összetétele is. Az elnökhelyettes az Indexnek már úgy nyilatkozott, az OVB-t nem kötelezheti egy bizonyos döntés meghozatalára az AB sem. „Attól még persze nem kizárt, hogy az újabb döntés során hitelesítik” az ellenzéki kérdéseket, de az nem az AB iránymutatása, hanem saját döntése lesz – szögezte le Halmai.
Bordás Vilmos, az OVB Fidesz által delegált tagja viszont üdvözölte az AB döntését, hiszen – mint mondta – ő mindig is azon az állásponton volt, hogy ezek a kérdések népszavazásra bocsáthatók. Hozzátette: reméli, hogy Szigeti Péter OVB-elnök a határozat Magyar Közlönyben való közzététele után mihamarabb összehívja a választási bizottságot, amely végre hitelesíti az aláírásgyűjtő íveket. Bordás bízik benne, hogy ezúttal nem időhúzásra játszik majd a testület, és nem halogatják a kihirdetéstől számított 30 napos határidő végéig a döntést.
Szigeti Péter OVB-elnök mobiltelefonja ki volt kapcsolva, így őt lapzártánkig nem értük utol.

Nem visszahívhatók az OVB tagjai. Az OVB öt állandó tagját (Szigeti Pétert, Halmai Gábort, Fazekas Mariannát, Ivancsics Imrét, Molnár Miklóst) még belügyminiszterként Lamperth Mónika jelölte a posztra tavaly a parlamenti pártok egyetértésével, s megválasztásukat képviselők 99 százaléka támogatta. Mellettük a parlamenti pártok egy-egy delegáltja vesz részt a testület munkájában. Az OVB állandó tagjai nem visszahívhatók, és mandátumuk a következő országgyűlési választásokig szól. Amennyiben nem lesz előre hozott választás, és a minisztériumi struktúra sem változik, akkor 2010-ben az akkori önkormányzati és területfejlesztési miniszter jelöli majd az OVB új tagjait.

Több tévedés. Tavaly májusban a Legfelsőbb Bíróság (LB) az Országos Választási Bizottság (OVB) több, a választási kampányhoz kapcsolódó döntését felülbírálta. Például az OVB az MSZP kampánycsend idején folytatott SMS-kampánya miatti beadványokat bizonyítottság hiányában elutasította, azonban az LB kimondta: a jogsértés akkor is megvalósul, ha nem találják az „elkövetőt”. Hasonlóan jogsértőnek találta a bírói testület a kampánycsend alatt e-mailben kiküldött MSZP-hírleveleket, felülbírálva az OVB döntését. Szintén különvéleményen volt a két grémium a kampánycsend alatt Gyurcsány Ferenc hangján megszólaló telefonhívások esetében is: az OVB bizonyítottság hiányában elutasította a beadványokat, míg az LB később kimondta a kampánycsendsértést. Tavaly a bizottság 200 ügye közül 63 került a Legfelsőbb Bíróság közigazgatási tanácsai elé, és a bírák 14 döntést változtattak meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.