Jóváhagyták az Európai Unió külügyminiszterei Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter kezdeményezését: ennek értelmében meghívnak egy kubai küldöttséget Brüsszelbe, hogy személyesen fejtsék ki nekik véleményüket, milyen állapotban van a demokrácia a szigetországban. A spanyol diplomácia vezetője országa nagy sikerének könyvelte el a döntést. Ám az Európai Parlament, amely mindig bírálta a Fidel Castro rendszerével szemben tanúsított egyoldalú rugalmasságot, mára még rendkívüli vitanapot kezdeményezett. Az Európai Unió a Kubával kapcsolatos politikájáról kiadott nyilatkozatában pedig megállapítja, hogy az ország politikai, gazdasági és társadalmi berendezkedése alapvetően nem változott, de kiemeli, hogy Kubában 48 év alatt tavaly volt először ideiglenes hatalomátruházás.
Az Egyesült Államok külügyminiszter asszonya, Condoleezza Rice még június elsején látogatott Madridba, ahol a feszült légkörű tárgyalásokon főleg a spanyol külügyminiszter korábbi havannai látogatását és az amerikaitól eltérő spanyol Kuba-politikát kérte számon kollégájától.
Kuba kedden történelmi győzelemként könyvelte el, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előző nap levette a szigetországot arról a listáról, amely azokat az országokat tartalmazza, ahol az emberi jogok helyzetének alakulása különös vizsgálatot igényel. Az Egyesült Államok sajnálatát fejezte ki a döntés miatt.
Orbán Viktor: A héten két megdöbbentő hír is napvilágot látott