Nemcsak az adóhatóságot, hanem az alvállalkozóit is rendre átverte, illetve nem fizette ki az a vállalkozó, aki az utóbbi években számos nagy összegű állami beruházást nyert el, és az előző választási ciklusban a Honvédelmi Minisztérium egyik fő építési beruházója lehetett – állítják lapunknak nyilatkozó cégvezetők.
Mint megírtuk, az állami beruházásokra kiírt pályázatokon sorozatosan nyertes Lasancz–Bau Kft. projektvezetőjét, egykori ügyvezetőjét és résztulajdonosát, L. Pétert jogerősen elítélték adócsalás bűntettében, bűnsegédként közokirat-hamisításban és magánokirat-hamisítás vétségében. A vállalkozó alig több mint százezer forintos pénzbírsággal megúszta tetteit, mert időközben rendezte tartozásait. Lapunkat azonban a napokban számos cégvezető kereste meg, akik azt állítják a Lasancz–Bau Kft. feltehetőleg azért nyerheti meg az állami közbeszerzési eljárásokat, mert később nem fizeti ki rendesen az alvállalkozóit, akik közül sokan tönkremennek.
Százmilliós tartozás a HM-toronyért
Mint arról korábban beszámoltunk, a Lasancz–Bau Kft. több nagy összegű megbízását még a Juhász Ferenc által vezetett Honvédelmi Minisztériumtól (HM) kapta. A szaktárca Lehel úti toronyépületének felújításáért például több mint százmillió forint értékben írt alá szerződést a cég, és az építkezésre többmilliós pótmunkák elvégzését is igényelték a HM Ingatlankezelési Hivatalának jóváhagyásával.
Az építkezés kivitelezője, Schill Kornél, a Megaron Rt. vezetője a Magyar Nemzettel azt közölte: a cégének bruttó 104 millió forinttal és annak kamataival maradt adós a Lasancz–Bau Kft. A beruházó az első két részszámlát még kifizette, a többit azonban nem. Kötbérre hivatkozott, pedig korábban elismerte a módosított határidőket a munkák befejezésére. A vállalkozó ezért feljelentést is tett ismeretlen tettes ellen nagy kárt okozó csalás, sikkasztás, szándékos károkozás gyanújával a rendőrségen. Ezt a munkát a cég akkoriban nyerte el, amikor a cégvezető ellen eljárás folyt az adócsalási ügyében.
A Lasancz–Bau Kft.-nek viszont már új ügyvezetője volt (a korábbi ügyvezető felesége személyében), amikor csaknem 124 millió forintos megbízást nyert el nyílt közbeszerzési eljáráson a HM-től telkibányai lakások építésére is. A telkibányai lakásépítés megvalósításával a HM Ingatlankezelési Hivatal által megbízott szervezet nyílt közbeszerzési eljárást indított. Ebben az eljárásban azonban már akadt gondja a minden vetélytárs alá számlázó gyöngyösi cégnek, a Lasancz– Bau Kft. által benyújtott ajánlatot ugyanis az ajánlatkérő érvénytelennek nyilvánította, azonban a Közbeszerzési Döntőbizottság kötelezése alapján az ajánlatokat újra kellett vizsgálni. A HM sajtóosztályának tájékoztatása szerint csak emiatt lett a cég az eljárás nyertese.
A szaktárca hivatala ráadásul kötbért is kénytelen volt kiszabni a beruházóra. „Tekintettel arra, hogy a Lasancz–Bau Kft. a szerződés teljesítésével késedelembe esett, és késedelme nem volt menthető, a megrendelő jogszerűen érvényesítette a kikötött árengedményt, amelynek összege a késedelmes napok száma alapján 27 millió 500 ezer forint” – áll a HM lapunkhoz eljuttatott levelében. Ezt a kötbért azonban a Lasancz–Bau Kft. különös módon kívánja kigazdálkodni. A telkibányai építkezésben részt vevő alvállalkozók állítják, hogy a kft. rajtuk veri el a port, hogy ne legyen vesztesége. A kötbér teljes öszszegét a neki dolgozó cégeken akarja behajtani, mert szerinte ők a felelősek a késésért.
Bodnár Pál, a telkibányai lakások lakatosmunkáinak kivitelezője, a Perintpart Kft. vezetője például állítja, hogy minden határidő-módosítást bejegyeztek az építési naplókba, és ezt a Lasancz–Bau Kft. projektvezetője el is fogadta, a kötbérre hivatkozva mégsem akarja kifizetni a munkát. A projektvezető azt ajánlotta fel, hogy a HM által kiszabott kötbért felosztja az alvállalkozók között, ami azt eredményezheti, hogy fél áron, óriási veszteséggel szállnának ki az építkezésből. A telkibányai lakások asztalosmunkáit végző Köteles István vállalkozónak a Lasancz–Bau Kft. követelései szerint még hétszázezer forintot be is kellene fizetnie a cégnek 56 nap késésért, pedig a konyhabútorok beépítését is elvégezte, holott csak a legyártásukra kötött szerződést.
Ezek a honvédségi építkezések mégis valahogy komoly referenciát jelentettek a Lasancz–Bau Kft.-nek, és talán ennek is köszönhető, hogy a cég számos megbízást kapott vidéki önkormányzatoktól is középületek felújítására, de a legtöbb esetben azért döntöttek a társaság mellett, mert a legolcsóbb ajánlatot adta.
Középületek fél áron
Az egykor L. Péter érdekeltségébe tartozó cég építhette meg például a nemrég elkészült gesztelyi egészségházat, amelyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Területfejlesztési Tanács célprogramja támogatott 37 millió forinttal, az önkormányzat pedig tízmillióval. Hompoth Imre polgármester állítja, nem ismerte a cég hátterét, csak annyit tudott a társaságról, hogy számos építkezést folytatott már a térségben. Mivel a hatósági iratokat rendben találták, nem merülhetett fel kifogás a vállalkozás ellen. A határidőt ugyan többször módosítani kellett, és ennek oka lehetett az alvállalkozókkal kialakult vita, de ezt az önkormányzat nem vehette figyelembe, az volt a fontos, hogy az épület elkészüljön – fűzte hozzá a település vezetője.
Tavaly adták át az új iskolát Ongán. Az épületet európai uniós, oktatási minisztériumi és önkormányzati forrásokból újították fel nyolcvanmillió forintért. A Lasancz–Bau Kft. Ongán három jelentkező közül nyerte el a munkát a legolcsóbb ajánlattal.
Madzin Tibor polgármesternek tudomása van arról, hogy a korszerűsítést elvégző cégnek sok vitája volt már az alvállalkozókkal, de az önkormányzatot csak az érdekelte, hogy az iskola elkészüljön, és ezt a kivitelező maradéktalanul teljesítette. A település vezetője sem tudott a cég volt résztulajdonosának korábbi adóügyeiről, de mint lapunknak korábban elmondta, a tendert öt–nyolc állami és európai uniós ügynökség vizsgálta a támogatások miatt, és ezek sem emeltek kifogást.
A mérai óvoda építésének jogát szintén a Lasancz–Bau Kft. nyerhette el egy közbeszerzési pályázaton három pályázó közül csaknem 80 millió forint értékben. A két másik jelentkező banki igazolás, illetve referenciamunkák hiánya miatt maradt le a közbeszerzésen.
Horváth László helyi polgármester sem tudott arról, hogy a cég egykori ügyvezetőjének nemrég adócsalásért kellett felelnie a bíróságon, de mint közölte: ezzel nem is kellett foglalkozniuk, hiszen a feleség által vezetett cég papírjai rendben voltak, és nagyon elégedettek voltak az elvégzett munkával.
Korántsem lehettek azonban elégedettek ezeknél a beruházásoknál az alvállalkozók. Szabó Menyhért, a Szabó és Társa Kft. vezetője állítja, hogy mind a három építkezéssel pórul járt kivitelezőként, hiszen összességében húszmillió forintot nem fizetett ki neki a Lasancz– Bau Kft. az eredetileg kialkudott teljesítési összegekből. Az egyik munkáért járó pénzt átkönyvelgette a másik munka kifizetéseihez, majd itt is a HM kötbérére hivatkozott, és végül több részszámlára nem fizetett. Állítása szerint hasonlóan járt Gulyás Tibor építési vállalkozó is, aki a mérai és a telkibányai építkezésen is részt vett, de a szerződésben ígért 20,5 millió forint helyett végül csak 13 milliót kapott meg. L. Péter neki is a kötbérre hivatkozott, pedig a szerződésében az áll, hogy legfeljebb egy százalék kötbért vethet ki a megbízó a késedelemért.
Gyorsan nagyra növő cég
A Lasancz–Bau Kft. vezetőit többszöri keresésünkre sem sikerült elérni.
A cég újította fel egyébként a gyöngyösi Otthon ház II. épületét is. Az épületre összességében 320 millió forintot költöttek az egyébként is eladósodott önkormányzat által tízéves futamidőre felvett hitelekből.
Egy régi szállodából a kivitelező 54 bérlakást alakított ki a város résztulajdonában álló Városgondozás Rt. (VRt.) megbízásából. A munkára jelentkező két vállalkozás közül a riválist formai okokra hivatkozva zárták ki a pályázatból.
Csúzdi Tibor, a VRt. vezérigazgatója szerint egyébként is a Lasancz–Bau Kft. ajánlata volt az olcsóbb, de a másik pályázó valóban nem adott be egy fontos nyilatkozatot a dokumentációjához. Mint elmondta, L. Péter az építkezésen rendszeresen képviselte a céget projektvezetőként, és részt vett a tárgyalásokon, a Lasancz–Bau Kft. ugyanakkor a vállalkozó feleségének a cége, amely a leadott iratok alapján megfelelt minden feltételnek. – A Magyar Nemzet cikkének megjelenése előtt nem tudtuk L. Péterről, hogy elítélték – állította a vezérigazgató, aki megjegyezte: „a gyorsan nagyra növő cégeknél Magyarországon mindig sok átalakulás van, az elmúlt tizenöt év sajnos ilyen.”
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak