Simicskó István sajtótájékoztatón közölte: amióta a svéd vadászgépek beszerzésével kapcsolatban nyilvánosságra került egy nyolcmillió dolláros korrupció gyanúja, a kormány zavarodottan próbálja a figyelmet elterelni arról, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány 2003-ban Magyarország számára hátrányosan módosította a vadászgépek beszerzéséről szóló szerződést. Ennek a szerződésmódosításnak nem volt értelme sem katonai, sem gazdasági szempontból, hiszen megduplázta a beszerzés árát, és felesleges képességekkel látta el a gépeket – jelentette ki Simicskó, aki szerint ezek után a legnagyobb kérdés az, hogy valójában mi indokolta az új szerződést. A politikus úgy látja, a kormány mostani, belső vizsgálattal kapcsolatos döntése csupán figyelemelterelés, mert nem akarnak objektív vizsgálatot.
Mint ismert, a parlament hétfői ülésén Szekeres Imre honvédelmi miniszter jelentette be, hogy a kormány saját hatáskörben indít vizsgálatot. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök másnap ezt a lépést azzal magyarázta, hogy túl sok a kétely és a gyanú ebben az ügyben. Az Országgyűlésben korábban az MSZP és a KDNP is egyaránt vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Gripen-beszerzés vizsgálatára. A szocialisták azonban az eredeti Gripen-szerződés időszakát vizsgálnák, amely még 2001 szeptemberében, az Orbán-kormány időszakában született. Simicskó István ezzel kapcsolatban kijelentette: ezt a kontraktust is érdemes megvizsgálni, hogy kiderüljön, mekkora kár érte a magyar államot az eredeti megállapodás módosításával. Azt is elmondta, hogy Lázár János fideszes politikussal együtt levélben kérték a honvédelmi, a gazdasági, valamint a nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító minisztertől, hogy bocsássa a beszerzéssel kapcsolatos összes iratot a parlament nemzetbiztonsági, illetve honvédelmi bizottsága rendelkezésére.
A Kormányszóvivői Iroda tegnap közleményt adott ki, amelyben jelzik, hogy Szilvásy György kancellárminiszter megtette a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a 2001-es Gripen-beszerzések dokumentációját az illetékes nemzetbiztonsági bizottság mielőbb megismerhesse. A szerződés 2003-as módosításáról szóló iratokról azonban a kancelláriaminiszter nem beszélt. A bizottság elnöke Vadai Ágnes leendő honvédelmi államtitkár lesz.
Az SVT svéd televízió június elején sugárzott tényfeltáró műsorában azt állította: mintegy nyolcmillió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgépbeszerzésekkel kapcsolatban kifejtett közvetítői tevékenységével. A műsor a Gripen gépeket gyártó BAE Systems-SAAB brit–svéd konzorcium titkos megállapodásaira és dokumentumaira alapozta állítását.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját