Az egészségügyi ellátórendszert átalakító jogszabályok utólagos normakontrollját kéri az Alkotmánybíróságtól a Márciusi Charta. A május elején életre hívott, civil értelmiségiekből álló mozgalom tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentették: többek között a volumenkorlátozás és a szakmai kollégiumokat, orvosi kamarákat hátrányosan érintő döntések miatt fordulnak a taláros testülethez. Emellett a Márciusi Charta – politikai hovatartozástól függetlenül – társadalmi vitát kezdeményez a társadalombiztosítási modellről, a népességfogyásról és az egészségügyi adminisztráció radikális csökkentéséről.
Csókay András idegsebész rámutatott: míg korábban arról beszéltünk, hogy betegek halhatnak meg az egészségügy átgondolatlan átalakítása miatt, mára a félelmek beigazolódtak. A neves idegsebész úgy vélte: „katasztrófa-orvostan” lépett életbe az egészségügyben.
Dux László orvosprofesszor szerint a jogegyenlőséget sérti, hogy a volumenkorlátozás miatt ugyanazt a beteget ugyanabban a kórházban egyik nap még ellátják, néhány nappal később viszont ugyanazzal a betegséggel már nem. Bábel Balázs kalocsa–kecskeméti katolikus érsek arra a lehetetlen helyzetre hívta föl a figyelmet, hogy miközben súlyos betegségek esetében várólisták alakulnak ki, addig a művi terhességmegszakításnál gyakorlatilag nincs várakozási idő.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat