Mesél a sóstói erdő

Hollywoodba illő kacsalábon forgó villát építtet magának és családjának a Nyíregyháza tüdejének számító sóstói erdőben az ország hetedik legnagyobb vállalkozója, a vegyipari befektetéseiről ismert Bige László. A Vinnai Győző vezette Fidesz-frakció élesen elutasította az átminősítést, és a városi önkormányzat végül nem járult hozzá az általa kérelmezett terület lakóövezetté nyilvánításához, az építkezés előkészítése mégis zavartalanul folyik. A fürdővel szemben található, mintegy húszhektáros zöld paradicsomban a Bige család már termálkutat is fúratott, és helybeliek nem kis elképedésére helikopter-leszállópályát is terveznek.

2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Hírlap top 100-as listáján húszmilliárd forintos magánvagyonával 2002-ben a hetedik helyen jegyzett Bige László néhány évtizede egy romániai településen látta meg a napvilágot, s társaságban mesélt történetei szerint húszezer forintnyi kölcsönnel vágott neki Magyarország meghódításának – sikeresen. A jól értesültek tudni vélik, hogy régóta kitűnő kapcsolatokat ápol az olyan, pénzszerzésben ugyancsak nem sikertelen szocialista potentátokkal, mint Medgyessy Péter, Horn Gyula vagy Kapolyi László. A haraszt nem zöröghet hiába, mert a már a kilencvenes évek közepén a szabolcsi almaüzletben érdekelt vállalkozó és ígéretes cégcsoportja, a Bige Holding látványos fejlődésnek indult. Ez a vállalkozáscsoport lett a mosószer alapanyagát adó szóda legnagyobb gyártója és forgalmazója, nem sokkal később pedig a Tiszai Vegyiműveket is megszerezte a hozzá tartozó lakóteleppel együtt. Bár a mosószerüzlet is szépen jövedelmezett, a nagyobb hasznot a műtrágyagyártás és -forgalmazás ígérte. A Bige Holding által 2002-ben megszerzett Nitrogénműveket a földgáz árának drasztikus (43 százalékos) emelése átmenetileg ugyan nehéz helyzetbe hozta, a profittermelő képesség rövidesen helyreállt. A gazdasági tárca még az év júliusától vámpótlékot vetett ki az energiahordozók árkülönbsége miatt akkor versenyelőnyben lévő ukrán és román műtrágyára – ami egyszerre javította a Nitrogénművek Rt. piaci pozícióit, s lehetetlenítette el a kisebb műtrágyaimportőröket.
A Nyíregyházán építendő luxusvilla lassan, de biztosan célegyenesbe érő története a nitrokémiás sikerüzlet előtt, 1999 és 2000 környékén indult, amikor is Bige László, szemet vetve a kitűnő fekvésű és adottságú területre, hosszas tárgyalások után megvásárolta a Nyírerdő Rt.-től annak sóstói üdülőjét telekkel együtt. Később egy bonyolult csereügylettel a Nemzeti Földalap birtokában lévő – pihenőerdőként szolgáló – szomszédos földekből még egy darabbal toldotta meg birodalmát. Az ügyletről nem sokan tudtak, akkor kezdett csak szemet szúrni, hogy mi történik a fürdővel szembeni területeken, amikor megjelent a talajfúró gép. – Meglepődtünk, ki kaphatott engedélyt a fürdő tőszomszédságában termálkút fúrására. Amikor meghallottuk, hogy Bige László, már nem csodálkoztunk annyira, hiszen látjuk, hogy a „szoclib közeli nagyoknak” mindent szabad, de azt azért még mindig nem értjük, miért nem tiltakozott eddig senki ellene – mondja egy nevét vállalni nem kívánó környékbeli férfi, aki szerint az erdő nem azért van, hogy kizárólag a felső tízezer kényelmét szolgálja.
Borkó Károly, a megyei önkormányzat fideszes képviselője arról tájékoztat: miután a városi frakció jelezte, hogy valószínűleg meg akarják csonkítani a pihenőerdőt, utánanéztek, s kiderült, Bige eddig mindent szabályosan csinált, a kutat is engedéllyel fúratta a városi fürdő tőszomszédságában, és szabályos volt a földcsere is. Az általa átengedett penészleki erdő értéke ugyanis elvileg nagyobb, mint a sóstóié. Jogilag tehát eddig nem támadható az ügylet. Az átminősítés viszont aggályos lehet, ugyanis az országhatár szélén lévő birtok fakivágással hasznosítható gazdasági erdő, a sóstói rengeteg viszont kifejezetten közösségi jóléti célokat szolgál, s mint ilyen, a nyíregyháziak féltve őrzött pihenőközpontja, ráadásul a város tüdeje, aminek értékét nem az onnan kitermelt fa mennyisége és minősége határozza meg.
– Azzal nem gyanúsítottuk Bige urat, hogy az innen kitermelhető néhány köbméter fára fájna a foga, ám a napvilágra kerülő tények mégiscsak arra engedtek következtetni, hogy tervei megvalósításához hozzátartozik az erdőrészlet kiirtása – mondja Vinnai Győző. Hogy a logika jó, az a területrendezési módosítási javaslatokat tárgyaló előterjesztési csomagból lett világos a Fidesz–KDNP-frakció számára. Szerepelt benne ugyanis egy szerződéstervezet, aminek aláírásával az önkormányzat tudomásul vette volna, hogy Bige Sóstón családi villát épít, az önkormányzat pedig vállalja, hogy ennek érdekében módosítja a területrendezési tervet. Ugyanez a tervezet tartalmazza azt is, hogy Bige egy külön szerződésben szabályozott célra június 30-ig tízmillió forintot fizet az önkormányzatnak.
A képviselő-testület a szerződéstervezetet nem fogadta el, így nem történt meg a terület lakóövezetté minősítése sem, ám mint kiderült, ez nem jelenti azt, hogy Bige birtokán minden építkezés tilos lenne. A tulajdonában lévő húsz hektár egy része ugyanis úgynevezett „kivett terület”, és ott az építkezést jogszabály nem tiltja. Ez hát – szigorúan jogilag – megint rendben is volna. A bökkenő csak az, hogy Bige nem oda, hanem a jelenleg pihenőerdőként szolgáló pár hektárra akar építkezni, ahol álmai megvalósítását egyelőre akadályozzák a fák. A birtokunkban lévő tízmilliós ellentételezést rögzítő szerződéstervezet aláírása ezt az akadályt lett volna hivatott elhárítani – vélik a fideszesek, akik szerint a helyi szocialisták nehezen fogják tudni megvédeni a lakosság előtt, miért is akartak ennyire a nagyvállalkozó kedvében járni.
A furcsa történet főszereplője, Bige László és az önkormányzatot vezető Csabai Lászlóné szocialista polgármester lapunk számára nem bizonyultak elérhetőnek, a Kelet-Magyarország című helyi lapnak viszont mindketten nyilatkoztak. Csabainé azt fejtegette, hogy ha már úgysem lehet az építkezést megakadályozni, jobb volna elfogadni a tízmillió forintot. Arra a nyilatkozat nem tér ki, hogy ez több hektár erdő kiirtását jelenti. Bige nyilatkozatában pedig ez olvasható: „…a város megteheti, hogy korlátoz magántulajdonomban. Igen ám, de ez sok pénzbe kerül… felháborítónak tartom, mert ezen az alapon azt is mondhatná valaki, hogy elvenné a gyárat, mivel nekem több van. Ilyen alapon forgassuk vissza a naptárat, és kezdjünk el államosítani.”
Vinnai Győző az ügy kapcsán úgy vélte: szembeötlő, hogy szocialista, vagy szocialista hátterű vállalkozók milyen könynyedén helyezik saját, szigorúan magánérdekeiket a közösségi érdek elé, s az őket támogató politikusok milyen kreatívan igyekszenek ezeket a magáncélokat kiszolgálni. Vinnai szerint nem az a felháborító, ha a város lakóinak egésze képviseletére hivatott önkormányzat megálljt próbál parancsolni az ilyen törekvéseknek, hanem az, ha kétarcú politikával a felszínen ellenáll, a kiskapun pedig mégis be akarja engedni a gátlástalan önzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.