Vizsgálatot, az osztrák jogszabályok szigorítását és az ausztriai bőripar szennyvízkibocsátásának csökkentését követeli a szomszéd ország parlamenti képviselettel is rendelkező zöldpártja. Ruperta Lichtenecker, a parlamenti képviselettel is rendelkező osztrák Zöldek környezetvédelmi szóvivője követeléseikről nyilatkozatot adott ki a hét végén. Ha a szigorítások nem bizonyulnak elegendőnek a szennyezés megszüntetésére, a Zöldek szerint meg kell vizsgálni, milyen más okai vannak a Rába szennyezésének.
Mint ismert, az európai gyakorlattal ellentétben Ausztriában a só kibocsátására egyáltalán nincs határérték, miközben a stájerországi Boxmark bőrgyár évente hétezer tonna sót ereszt szennyvízcsatornájába. A Greenpeace által megbízott, akkreditált osztrák és magyar laboratóriumok mérései szerint a gyár által a Rábába bocsátott szennyvízben a foszfor mennyisége tízszerese volt a megengedettnek, a vas és a szerves halogénvegyületeké 40-50 százalékkal haladta meg a határértéket, a lipofil (vízben nem oldódó) anyagoknál két-háromszoros túllépést mértek, a habzás fő okozójának tekintett naftalinszulfonátok pedig a megengedettnél ötször nagyobb koncentrációban voltak jelen.
A Rába-szennyezés fő felelősének tekintett ausztriai, feldbachi Boxmark bőrgyár ugyanakkor vitatta és nagyrészt elutasította a Greenpeace mérési eredményeit. A cég állásfoglalást tett közzé, mely szerint a nemzetközi környezetvédő szervezet követelései „nagyrészt követhetetlen interpretációkon és téves becsléseken alapulnak”. A Boxmark álláspontja szerint a Greenpeace-mérés csupán szúrópróbának tekinthető, amely a határértékek tekintetében nem mérvadó. Az üzem sérelmezte továbbá, hogy a Greenpeace egyoldalúan egyetlen üzemre, a feldbachi Boxmarkra összpontosította kritikáját. Utalt arra, hogy a gyár 2006-ban javaslatot nyújtott be a szennyvíztisztításra vonatkozóan, amelyet az osztrák–magyar vízjogi egyezmény értelmében a magyar félnek is meg kell vizsgálnia.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés