A rendőrség védőszentjéről elnevezett Szent György-díjjal tüntették ki hétfőn a posztjáról eltávolított országos és budapesti rendőrfőkapitányt. Bene Lászlónak és Gergényi Péternek a Népszava információi szerint a zártkörű főkapitányi klub összejövetelén adta át az elismeréseket Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) államtitkára. Gergényinek nem ez az első kitüntetése, hiszen tavaly novemberben Demszky Gábor főpolgármester Budapestért-díjat adott át az október 23-i nemzeti ünnepet rendőrrohammal vérbe fojtó „Vasprefektusnak”.
Az IRM sajtóosztályának tegnapi közleménye szerint a díjak odaítéléséről még Petrétei József volt rendészeti miniszter döntött május 31-én, és azzal Bene László és Gergényi Péter „több évtizedes rendőri szakmai munkáját” kívánta elismerni. Érdekesség, hogy Petréteinek és a két főrendőrnek éppen május 31-e volt az utolsó munkanapja, hiszen a miniszter lemondását ezzel a határnappal fogadta el Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, és Bene, illetve Gergényi fölmentése is május 31-i hatállyal történt.
Balog Zoltán (Fidesz) szerint azzal, hogy a rendészeti tárca kormánykitüntetést adományozott a társadalmi nyomásra kirúgott főrendőröknek, „utólag legitimálta, elismerte azokat a döntéseiket, cselekedeteiket, amelyek a magyar emberek biztonságérzetének megrendüléséhez vezettek”. Az Országgyűlés emberi jogi bizottságának elnöke közleményében úgy fogalmazott: „ahogy tavaly ősszel, a békés embereket ért brutális rendőrtámadások idején, úgy most is azok pártjára állt a kormány, akiknek jelentős szerepük volt a rendőrség soha nem látott morális válságának kialakulásában”.
Az IRM viszont visszautasította, hogy kormánykitüntetésről lenne szó. Közleményük szerint a Szent György-érdemjelet egy 2001-es belügyminisztériumi rendelettel hozták létre a rendőri állomány szakmai elismerésére. A tárca tájékoztatása szerint az elismeréssel pénzjutalom is adható, amelynek összege a két főkapitány esetében nettó 150 ezer forint.
– Megdöbbentő, hogy a bukott rendőri vezetőket kitüntették, ezzel ismételten szembeköpték az őszi rendőrterror áldozatait, a kilőtt szemű, megcsonkított, megalázott embereket – nyilatkozta lapunknak Morvai Krisztina büntetőjogász, a tavaly őszi rendőri brutalitást vizsgáló Civil Jogász Bizottság társelnöke. Kiemelte: logikátlan, hogy Gergényit a brutális rendőrségi fellépés után kitüntették, azután eltávolították posztjáról, most pedig ismét kitüntetik. Az ELTE docense szerint a rendőrségnek most a kitüntetések osztogatása helyett inkább az lenne a dolga, hogy nyilvánosságra hozza az őszi eseményekkel kapcsolatos belső vizsgálatok eredményét és azt, kik felelősek a tömeges jogsértésekért.
A főkapitányi klub hétfői rendezvényén az új országos és budapesti főkapitány, Bencze József és Tóth Gábor mellett valamennyi megyei főkapitány megjelent, és ők is dísztárgyakat adtak át Benének és Gergényinek. Eközben a parlament döntése értelmében betiltják a gumilövedékek használatát, amelyek miatt ősszel több mint egy tucat ember vesztette el részlegesen vagy teljesen a látását. Korábban a kormánypártok nem támogatták a Fidesz erre vonatkozó kezdeményezését, de miután az ellenzék a gumilövedék betiltásához (és a megyei rendőr-főkapitányságok megmaradásához) kötötte, hogy megszavazza-e a rendőrség és a határőrség összevonásáról szóló kétharmados törvény módosítását, az MSZP és az SZDSZ végül hétfőn beadta a derekát. Pedig Bencze József országos főkapitány a szavazás előtt még úgy nyilatkozott: bizonyos korlátozások mellett, de hatásosnak tarja ezt a tömegoszlató eszközt.
Ismert, az őszi események miatt eddig 39 rendőrt gyanúsított meg az ügyészség hivatali eljárásban elkövetett bántalmazás és testi sértés bűncselekményével, közülük tizenegy ellen már vádat emeltek.

Sztrók után a csúcson – Détári Vilmos hihetetlen története a kitartásról és az újrakezdésről