Megerősítette a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) vezetőinek meghallgatása, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) rendellenesen működött, ezért további tisztázást igényel az elhárítás és az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kapcsolata – közölte Demeter Ervin, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja a testület ülését követően. A bizottság tegnap Nagy Jánost és Bencze Józsefet, a VPOP parancsnokát és egykori helyettesét hallgatta meg az alapítvánnyal kapcsolatos botrány ügyében.
Az ülés jegyzőkönyvét harminc napra titkosították, de annak nyilvánosságra hozható részleteit egy hónap múlva megismerheti a közvélemény – jelentette be Demeter. A politikus elmondta: ennek köszönhetően arra is fény derülhet, hogy Galambos Lajos, az NBH lemondott főigazgatója miért kereste fel többször is a VPOP vezetőit az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyében. Demeter szerint az ügy csak részben indokolja Galambos lemondását, a volt nemzetbiztonsági vezető csupán bűnbak, akitől meg akartak szabadulni.
Bencze József, az időközben országos rendőrfőkapitánnyá kinevezett egykori parancsnokhelyettes az ülés után úgy nyilatkozott: jelentős érdeket sértett a VPOP, amikor eljárást indított az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ellen.
*
Elképzelhető, hogy emiatt is támadják őt a barátnője megjutalmazásának ügyében, de erről nem volt szó a bizottsági ülésen – tette hozzá a rendőrfőkapitány.
Simicskó Istvántól, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnökétől megtudtuk azt is, hogy a meghallgatáson nem érintették a Szilvási György nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter családjának kapcsolatát a milliárdos csalással és csempészéssel meggyanúsított alapítvánnyal. Mint ismeretes, a tárcavezető grafológus testvére eseti megbízásokat, a BM-kórház pedig hatmillió forintos támogatást kapott az alapítványtól, amikor annak a kancelláriaminiszter másik fivére volt az igazgatója. A VPOP szakemberei titokgazdaként átvizsgálják az ülés jegyzőkönyvét, és néhány napon belül jelzik, hogy mi az, ami államtitok, illetve mi az, ami nyilvánosságra hozható – tudatta Simicskó István. Tóth Károly, a bizottság szocialista alelnöke az MTI-nek a keddi ülés kapcsán ugyanakkor azt nyilatkozta: az NBH vezetőjét és a VPOP parancsnokát is szocialista kezdeményezésre hallgatta meg a bizottság. Ezt abból a megfontolásból tették, hogy ne lehessen a titkosszolgálatokat és a társadalmat hosszú időn át folyamatosan bizonytalanságban tartani. Szerinte ugyanis azt még nem lehet tudni, hogy a vizsgálóbizottság mikor lát munkához, és eközben egyes politikusok folyamatosan a címlapokon szerepeltetik a szolgálatokat.
Tóth Károly állította: érdemi, új információ, ami más színben tüntetné fel a történteket, sem a múlt heti, sem a mai ülésen nem hangzott el a nemzetbiztonsági bizottságban. Leszögezte: az Egymásért Egy-Másért Alapítvánnyal összefüggésben feltehetőleg történt bűncselekmény, voltak visszaélések és az alapítvány működésében a titkosszolgálatok emberei is részt vettek, ám bűncselekményt nem követtek el, fedőszervről pedig szó sem volt, és a szálak sem érnek el a politikáig. Bár nem egy hétköznapi bűncselekményről van szó, parlamenti vizsgálóbizottság felállítása nem indokolt. Ennek ellenére a szocialisták meg fogják szavazni az erre irányuló javaslatot, ha ahhoz ragaszkodik az ellenzék – fűzte hozzá Tóth Károly.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le